Neatkarīgā iesaka: TOP 10 notikumi kultūrā no 15. līdz 21. janvārim

© Publicitātes foto

5.lapa

«Čurļoņa kvartets» lietuviešu komponistu programmā

Publicitātes foto

Svētdien, 16. janvārī, pulksten 15 koncertzāles «Lielais dzintars» Kamerzālē gaidāma tikšanās ar Viļņā rezidējošo Lietuvas Nacionālās filharmonijas kamersastāvu «Čurļoņa kvartets», kas klausītājiem Liepājā piedāvās daudzpusīgu lietuviešu komponistu programmu un norvēģa Edvarda Grīga monumentālo Stīgu kvartetu.

Lietuviešu simbolisma meistara Mikalojus Konstantina Čurļoņa vārdā nosauktais Čurļoņa stīgu kvartets dibināts pirms vairāk nekā pusgadsimta. Tehniski virtuozo mūziķu ansamblis Liepājas koncertzāles izveidotās kamersērijas «Personīgi» klausītājiem sagatavojis smalku programmu, ko atklās 20.-21. gadsimtu mijas spilgtāko lietuviešu komponistu darbu izlase, no kuriem lielākā daļa Latvijā skanēs pirmoreiz.

Viens no neparastākajiem kaimiņvalsts komponistiem - Teisutis Makačins (1938) pieder lietuviešu modernisma klasiķu paaudzei. Savos opusos skaņu meistars sakausējis populārās un akadēmiskās mūzikas elementus un tādējādi izpelnījies nerimstošu apbrīnu īpaši jaunākās paaudzes klausītāju vidū. Makačina 1980. gadā komponētais «Scherzo concertante» stīgu kvartetam klausītājus aizraus ar enerģiskiem ritmiem un graciozi melodiskām līnijām.

Vidmants Bartulis (1954) un Fausts Latens (1956) savā pasauluztverē dala līdzīgu tēlu loku, tomēr muzikālajās izpausmēs ir visnotaļ atšķirīgi - par to varēs pārliecināties abu komponistu pirmajos stīgu kvartetos, kas skaņās rotaļājas ar intīmiem veltījumiem sev tuviem cilvēkiem.

Bet Zitas Bružaites (1966) «Dance in Blue» kavēsies amerikāņu minimālisma tradīcijās ar dziļi iegremdējošu dejas un mūzikas saplūsmi.

Koncertprogrammas otro daļu veidos norvēģu pazīstamākā komponista Edvarda Grīga (1843) Stīgu kvartets solminorā - viens no retajiem šī miniatūrista cikliskajiem darbiem.

«Tādi mākslinieki kā Bahs un Bēthovens cēla baznīcas, bet es vēlos celt būdiņas, kur cilvēki jūtas laimīgi,» tā reiz savu mūziku aprakstījis Grīgs, tomēr viņa Stīgu kvartetā solminorā jaušams katedrāles vēriens. Tas atgādinās gan norvēģu tautas mūzikas atskaņas, gan gaiša mīļuma pilnu liriku, bet dažbrīd pat pieskaitāms komponista jutekliskākajām mūzikas lappusēm.

Čurļoņa kvartets kopš tā dibināšanas 1968. gadā ir nemitīgi apliecinājis savu radošu meklētāju un tehniski virtuozu mūziķu ansambļa slavu. 1990. gadā Lietuvas Nacionālās filharmonijas paspārnē esošais kvartets viens no pirmajiem saņēma augstāko mūzikas apbalvojumu Lietuvā - prestižo Lietuvas Nacionālo mākslas un kultūras balvu. Lielu starptautiskās publikas un mediju uzmanību apvienība pievērsa 2004. gadā, kad ieguva otro vietu Starptautiskajā kamermūzikas konkursā Šveinfurtē, Vācijā.

Īpaša uzmanība ansambļa repertuārā vērsta lietuviešu mūzikas popularizēšanas virzienā. Šīs misijas ietekmē mūziķi ikkatrā koncertprogrammā iekļauj Lietuvas komponistu darbus stīgu kvartetam, kā arī pirmatskaņo speciāli šai apvienībai radītus jaundarbus. Kvarteta mūziķi spēlē unikālus 18. gadsimta itāļu meistaru radītus instrumentus, uzstājas arī kā solisti un darbojas arī citos ansambļos un radošos projektos.

Video:

Turpinājumu lasi nākamajā lapā

Pasākumi

Teju vai neticama ziņa – jau šoruden pie saviem daudzskaitlīgajiem cienītājiem atgriežas tradīcijām bagātais mūzikas un mākslas festivāls “Bildes”, kas bija iepauzējis uz četriem gadiem un kura sakarā nekas neliecināja, ka šogad tas varētu atdzimt! Tiesa, nebija ne mazāko šaubu, ka uzņēmīgā “Bilžu” “māte” Tija Auziņa festivālu atjaunos, taču neticējās, ka tas notiks tik spēji un tik drīz – festivāls sāksies jau pēc mēneša!