Neatkarīgā iesaka: TOP 10 notikumi kultūrā no 27. novembra līdz 3. decembrim

© Publicitātes foto

5.lapa

Iespēja atskatīties un analizēt savu dzīvi

Publicitātes foto

Liepājas teātrī pirmizrādi piedzīvojis Valtera Sīļa jauniestudējums - dramaturga Maksa Friša luga «Biogrāfija. Spēle», ko režisors veidojis kā traģikomēdiju.

Lugas oriģinālā versija sarakstīta 1968. gadā, bet iestudējumam izmantota 1984. gada versija, kurā autors darbu padarīji kompaktāku, skaidrāku. Arī izrādes darbība norisinās 60. gados.

Lugas galvenajam varonim - Hannesam Kīrmanim - tiek dota unikāla iespēja - atgriezties jebkurā dzīves punktā, lai izmainītu savu biogrāfiju un izdzīvotu pilnīgi citu dzīvi. Un viņš ir pārliecināts, ka vēlas dzīvi bez sievas Antuanetes, ar kuru kopā pavadījis septiņus gadus. Kā šis lēmums ietekmēs Kīrmani? No kā vēl viņam nāksies atteikties? Un galu galā - vai cita dzīve vienmēr nozīmē arī labāku dzīvi, un vai kādas, kā mums liekas, kļūdas dēļ, esam gatavi atteikties no visa tā, ko esam piedzīvojuši…?

«Šis ir gana klasisks fantastikas stāsta sižets, taču Maksa Friša lugai ar fantastiku ir visai maza saikne. Tā ir drīzāk teatrāla spēle par kāda cilvēka dzīvi,» stāsta režisors Valters Sīlis. «Darbs ir veidots tā, lai atgriešanas kādā dzīves punktā vairāk atgādinātu teātra mēģinājumu procesu, kurā katra aina tiek mēģināta un mēģināta vairākas reizes, līdz tiek atrasta adekvātākā ainas versija, kas nonāk pie skatītājiem. Darbs nav par ceļošanu laikā, bet gan par iespēju atskatīties un analizēt savu dzīvi. Tieši šis balanss starp reālismu lugas varoņu attiecībās un darba formu, kura pārkāpj reālistiskas dramatiskas lugas robežas, ir interesants izaicinājums darba iestudēšanas procesā. Šī savdabīgā forma - sadiegta kopā ar emocionāli iedarbīgu stāstu - padara to aizraujošu, lai iestudētu arī mūsdienās,» viņš papildina.

Lomās: Rolands Beķeris (attēlā), Anete Berķe, Gatis Maliks, Edgars Ozoliņš un Madara Kalna.

Kopā ar režisoru izrādi veido arī mākslinieks Uģis Bērziņš un gaismu mākslinieks Toms Streilis.

Teātris atgādina, ka teātri apmeklēt klātienē iespējams tikai tiem skatītājiem, kuri ir vakcinēti pret Covid-19, kā arī tiem skatītājiem, kuri Covid-19 pārslimojuši. Ierodoties teātrī, skatītājiem būs jāuzrāda ieejas biļete kopā ar derīgu pasi vai ID karti un Covid-19 sertifikātu. Ieejas biļete būs derīga tikai kopā ar minēto sertifikātu un personu apliecinošu dokumentu. Gan teātrī, gan visu izrādes laiku skatītājiem pareizi jālieto maska, nosedzot gan degunu, gan muti.

Turpinājumu lasi nākamajā lapā

Pasākumi

Šis mēnesis Latgalē aizrit kāda nebijuša un varbūt pat unikāla mūzikas un dzejas kopprojekta zīmē – uz vienas skatuves un vienā kultūrtelpā satiekas 20. gadsimta latgaliešu dzeja ar 21. gadsimta latviešu hiphopu. Proti, Seimaņa Putāna dzeja tiek apspēlēta Ūgas, anša, Gustavo un citu hiphopa meistaru radošajā apdarē.