Neatkarīgā iesaka: TOP 10 notikumi kultūrā no 5. līdz 11. jūnijam

© Publicitātes foto

9.lapa

«Padomju gadi» Aizkraukles Vēstures un mākslas muzejā

Publicitātes foto

Aizkraukles Vēstures un mākslas muzeja (Kalna ielā 19, Aizkraukles pagastā) ekspozīcija «Padomju gadi» skatāma trīs stāvos, 1060 m2 platībā, tādējādi kļūstot par lielāko 50.-80. gadu kultūrvēsturiskajam mantojumam veltīto muzeju Baltijā.

Dažu gadu laikā ekspozīcija ievērojami papildināta, iekārtojot telpas pagrabstāvā, kas veltītas tirdzniecībai un pastam Padomju Latvijā. Vitrīnās skatāmas konfekšu un cepumu kārbas, smaržas, suvenīri un citas preces, ko varēja ieraudzīt LPSR veikalu plauktos un reizēm - tikai zem letes. Pasta vēstures ekspozīcijā var izpētīt pastmarku daudzveidību, uzzināt par galvenajām svinamajām dienām un aplūkot tām veltīto pastkaršu izlasi.

Ekspozīcija veidota tā, lai radītu kopainu par padomju cilvēka dzīvi vidē ar komunisma ideoloģijas zīmogu. Daudzi tādi vārdi kā cenzūra, blats, deficīts nav saprotami mūsdienu jauniešiem. Ideoloģija skāra visas sfēras - sadzīvi un svētkus, darbu un atpūtu, izglītību un kultūru, sportu un medicīnu. Tomēr šis stāsts nav par ideoloģiju, bet par cilvēkiem, kas dzīvoja noteiktajā vidē - kopā priecājās, sportoja, strādāja un izaudzināja tās paaudzes, kas tagad dzīvo brīvā Latvijā. Ekspozīcijas mērķis ir radīt telpu ar stāstu, kas neļautu noniecināt vai pārprast šo vairāk nekā 40 gadu ilgo laika periodu Latvijas vēsturē.

Liela uzmanība ekspozīcijas iekārtošanā pievērsta autentiskumam, ko jau atzinīgi novērtējuši Latvijas režisori, fotogrāfi un pētnieki. Tajā nav butaforisku pārspīlējumu, bet precīzs laikmeta atspoguļojums, kas daudziem apmeklētājiem izsauc neviltotas emocijas - prieku, skumjas, pārsteigumu.

Ekspozīcija ir vieta, kur satikties paaudzēm un runāt par būtisko caur sīkumiem - it kā nebūtiskām atmiņām. Vecāki stāsta bērniem: «Re, no tādām pudelēm mēs dzērām pienu!» vai - «Lai iegūtu mūsu pirmo žiguli, nācās stāvēt rindā divus gadus!» Vecvecāki atminas savas skolas formas un stāsta par glītrakstīšanas stundām. Atmiņas vienmēr ir personiskas un tās nav saistītas ar tolaik valdošo ideoloģisko nostāju, bet dzīvi dotajā vidē. Muzejs raisa sarunas un rosina empātiju paaudžu starpā - brīžiem piemirstas pamatvērtības, kas stiprina mūsu tautas kultūratmiņu, veicina toleranci un ceļ pašapziņu.

Centrālās telpas pirmajā stāvā eksponētas padomju laika automašīnas - tās ik reizi izraisa apmeklētāju interesi un sajūsmu. Atsevišķi iekārtota bibliotēka - Sarkanais stūrītis. Plaša ekspozīcija ataino sadzīvi padomju laikā - dzīvokļa interjeru 60.-80. gados - mēbeles un sadzīves priekšmetus, traukus, tekstilijas un elektroierīces. Vesela siena veltīta TV un radio aparatūrai. Virtuves ekspozīcijā skatāmas gan piena un krējuma pudeles, gan atmiņā paliekošie iepirkuma tīkliņi, protams, arī kafijas dzirnaviņas, iepakojumi, tējas un kafijas servīzes. Turpat arī vannas istabas un tualetes priekšmeti: mazgājamie toveri, veļas mašīna «Rīga» un cita sadzīves tehnika. Atsevišķas telpas veltītas emigrācijai, padomju gadu represijām, medicīnai, valsts struktūrām (milicija, armija), tūrismam un sportam.

Izbrīnu jaunākajai un nostalģiskas atmiņas vecākām paaudzēm izraisa bērnībai un izglītībai veltītā telpa. Viena no tajā atspoguļotajām tēmām ir ideoloģiskā audzināšana. Skatāmi skolēnu formas tērpi, mācību grāmatas, plakāti, atmiņu klades un atskaites par paveikto darbu kolhozos. Protams, visus sajūsmina bērnības stūrītis ar rotaļlietām un citiem mazuļu piederumiem.

Atsevišķas ekspozīcijas daļas veltītas Pļaviņu HES un Aizkraukles pilsētas (Stučkas) tapšanas vēsturei.

Ekspozīcijā skatāmi priekšmeti no Aizkraukles Vēstures un mākslas muzeja, Madonas Vēstures un mākslas muzeja, Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja, Daugavas muzeja un Antīko automobiļu kluba fondiem.

Ekspozīcija atvērta apmeklētājiem no trešdienas līdz svētdienai (11-17).

Turpinājumu lasi nākamajā lapā

Pasākumi

Šis mēnesis Latgalē aizrit kāda nebijuša un varbūt pat unikāla mūzikas un dzejas kopprojekta zīmē – uz vienas skatuves un vienā kultūrtelpā satiekas 20. gadsimta latgaliešu dzeja ar 21. gadsimta latviešu hiphopu. Proti, Seimaņa Putāna dzeja tiek apspēlēta Ūgas, anša, Gustavo un citu hiphopa meistaru radošajā apdarē.