Valters Zirdziņš: Godīgs pret sevi un citiem

© F64

Restorāna Valtera restorāns saimnieks un šefpavārs Valters Zirdziņš savā profesijā vē­las būt godīgs un gatavot ēdienus ar latviskām vērtībām. «Nevajag nodarboties ar to, kas nav paša.

 Es ne­kad ne­bū­šu itā­lis vai fran­cū­zis, lai ne­mi­tī­gi ēs­tu ti­kai mo­ca­rel­lu ar bal­za­mi­ko. Es dzī­vo­ju Lat­vi­jā un es­mu lat­vie­šu pa­vārs,» viņš dros­mī­gi teic.

«Pirms 20 ga­diem, kad pa­bei­dzu de­vī­to kla­si, Lat­vi­jā val­dī­ja brīv­valsts laiks. Man, 15 ga­dus ve­cam jaun­ie­tim, bi­ja jā­sa­prot, ko es dzī­vē gri­bu da­rīt. To­laik vi­dē­jā un aug­stā­kā iz­glī­tī­ba ne­vie­nam ne­ko ne­no­zī­mē­ja – at­šķi­rī­bā no mūs­die­nām augst­sko­las dip­loms ne­bi­ja no­tei­co­šais, jo dar­ba de­vē­ji vēr­tē­ja pras­mes. Ve­cā­ki mo­ti­vē­ja ma­ni iz­lemt, par ko gri­bu kļūt. Ta­gad var teikt, ka es­mu viens no pir­ma­jiem Tu­rī­bas ko­merc­sko­las ab­sol­ven­tiem,» šo­dien at­ce­ras Val­ters. Vai­cāts, kā­pēc no­lē­mis kļūt tie­ši par pa­vā­ru, viņš teic: «To­laik šķi­ta, ka di­žāk ir prast uz­cept krāš­ņu tor­ti ne­kā skrū­vēt skrū­ves au­to­ser­vi­sā.» Mā­co­ties trīs ga­dus to­po­šais pa­vārs strā­dā­jis par kon­di­to­ru, tā­pēc arī bi­jis pār­lie­ci­nāts, ka turp­mā­kā kar­je­ra būs sais­tī­ta ar kū­kām un tor­tēm, jo tie bi­ja ga­di, kad pa­vār­māk­sla ap­ro­be­žo­jās ar kot­le­tēm, mal­tās ga­ļas mēr­cēm, bif­šte­kiem un so­ļan­ku.

Vā­ci­jas rū­dī­jums

Pa­vārs sa­ka, ka ta­ga­dē­jā prak­sē tas, ka trīs ga­dus dar­bo­jies kā kon­di­tors, vi­ņam ļo­ti pa­lī­dzot. «Ir fei­ni, ka šef­pa­vārs var ie­iet vir­tu­vē un uz­tai­sīt kār­tai­no mīk­lu un kū­ku, ja va­jag. Man nav pro­blē­mu uz­cept mai­zi, kliņ­ģe­ri – tās ir pras­mes, ko ne­var pa­zau­dēt vai aiz­mirst, pat kā­du lai­ku ne­prak­ti­zē­jot,» do­mā Val­ters. Pa­bei­dzot ko­merc­sko­lu, jaun­ie­tis at­grie­zies Val­mie­rā: «Tur ap­mē­ram trīs četr­us ga­dus bi­ju kon­di­tors-maiz­nieks. Tie bi­ja ļo­ti grū­ti lai­ki, jo dar­ba al­ga bi­ja ap­mē­ram 70 la­tu. Pa­ra­lē­li sā­kās arī ci­tas ne­pa­tik­ša­nas – sa­dau­zī­ju pir­mo au­to­ma­šī­nu, aiz­gā­ja mei­te­ne. Ie­stā­jās to­tā­la krī­ze, kad šķi­ta – vai tur­pi­nāt dzī­vot kā līdz šim, vai arī kaut kas ir kra­si jā­mai­na.»

2000. ga­dā Val­ters iz­tu­rē­jis Lab­klā­jī­bas mi­nis­tri­jas or­ga­ni­zē­tu kon­kur­su, kā ie­tva­ros ie­gu­vis ie­spē­ju braukt strā­dāt uz Vā­ci­ju par pa­vā­ru res­to­rā­nā. «Bi­ja ļo­ti sa­rež­ģī­ti, jo par pa­vā­ru Lat­vi­jā ne­bi­ju strā­dā­jis, arī vā­cu va­lo­du ne­zi­nā­ju tik la­bi, cik va­ja­dzē­ja – zi­nā­ju, kā vā­cis­ki ir zi­lo­nis, ezis, ži­ra­fe. Tur bi­ja jā­zi­na pa­vi­sam ci­ti ter­mi­ni. Ga­dī­jās ku­ri­ozi, kad man pra­sī­ja at­nest ga­ļu, bet es at­ne­su gur­ķus. Pir­ma­jā mē­ne­sī bi­ju pār­lie­ci­nāts, ka ma­ni drīz vien at­lai­dīs, ta­ču tur­pi­nā­ju da­rīt vi­su, ko man li­ka. Es ne­sa­ku, ka tas ir pie­mērs, bet do­mā­ju, ka tā­da zo­bu sa­ko­ša­na un da­rī­ša­na ļā­va pa­rā­dīt, ka es­mu cen­tīgs. Ap­mē­ram pēc trīs mē­ne­šiem uz­la­bo­jās ma­nas va­lo­das zi­nā­ša­nas, sā­ku jau arī pats ga­ta­vot ēst. Tas bi­ja ļo­ti labs rū­dī­jums, jo ap­kārt ne­bi­ja ne­vie­na pa­zīs­ta­ma cil­vē­ka, ne­vie­na lat­vie­ša. Strā­dā­ju 70 die­nas bez brīv­die­nām, no tele­fo­na bū­dām zva­nī­ju mam­mai rei­zi ne­dē­ļā – tās bi­ja vie­nī­gās rei­zes, kad ru­nā­ju lat­vis­ki. Ko­pā Vā­ci­jā aiz­va­dī­ju di­vus ga­dus,» viņš at­ce­ras.

Fan­tas­tis­ka pie­re­dze

Jaun­ajam pa­vā­ram bi­ja ie­spē­ja Vā­ci­jā pa­likt, ta­ču viņš se­vi sauc par kriet­nu pat­ri­otu un at­zīst, ka to­mēr vil­cis at­pa­kaļ uz mā­jām. «Va­ru aiz­braukt uz kā­du lai­ku pa­dzī­vot ci­tur, bet vien­mēr gri­bu at­griez­ties Lat­vi­jā. Tur, pro­tams, bi­ja sta­bi­li ie­nā­ku­mi, pel­nī­ju ap­mē­ram 2000 mē­ne­sī – Lat­vi­jā to­laik al­ga bi­ja da­lī­ta ar 10. Bet nau­da man bi­ja piekt­ajā plā­nā, gal­ve­nais bi­ja ie­gūt la­bu pie­re­dzi, jo zi­nā­ju, ka gri­bu at­griez­ties Lat­vi­jā, kur ne­vē­los vi­su dzī­vi cept kar­bo­nā­des. Tā­pat bi­ja in­te­re­san­ti pa­dzī­vot ci­tā kul­tū­rā, sa­prast vi­ņu tra­dī­ci­jas un sa­sais­tīt tās ar ēša­nas pa­ra­du­miem,» at­zīst Val­ters.

At­grie­žo­ties Lat­vi­jā, vis­pirms pa­vārs de­vies dar­ba mek­lē­ju­mos uz tik­ko uz­bū­vē­to Ma­ri­tim Park Ho­tel Rī­gā. «Iz­pē­tī­ju ēdien­kar­ti, sa­pra­tu, ka ce­nas ir ļo­ti lī­dzī­gas kā Vā­ci­jā. Pie­sa­ko­ties sa­nā­ca ku­ri­ozs, jo pra­sī­ja no­rā­dīt pē­dē­jo at­al­go­ju­mu un vē­la­mo at­al­go­ju­mu – tei­cu, ka pē­dē­jais bi­ja 2000 eiro, bet vē­la­mais 1500 la­tu. Kā­pēc es tā rak­stī­ju? Jo Vā­ci­jā strā­dā­ju tā­dā pa­šā Ma­ri­tim vies­nī­cas res­to­rā­nā ar tā­dām pa­šām ce­nām. Nā­cās sa­prast, ka Rī­gā vēl jo­pro­jām pār­dod ot­ro ēdie­nu par 15 la­tiem, bet sa­ņem 100 la­tus al­gā. Tas man at­grie­žo­ties bi­ja kul­tūr­šoks,» Val­ters ne­slēpj sa­šu­tu­mu. Vē­lāk pa­vārs no­nā­cis vies­nī­cas Rī­dze­ne res­to­rā­nā Pi­ra­mī­da, kur vi­ņu uz­ai­ci­nā­jis strā­dāt aus­trie­šu šef­pa­vārs. «Res­to­rā­nā bi­ja labs, pie­re­dzē­jis ko­lek­tīvs, pa­va­dī­ju tur di­vus ga­dus. Turp strā­dāt to­reiz at­nā­ca arī Lau­ris Alek­se­jevs. Šeit es pir­mo­reiz va­rē­ju prak­ti­zēt sko­lā un Vā­ci­jā ap­gū­tās lie­tas jau smal­kā­kā iz­pil­dī­ju­mā, jo tas bi­ja piec­zvaig­žņu res­to­rāns. Pēc di­viem ga­diem ju­tos maz­liet iz­smelts, gri­bē­jās at­pa­kaļ uz Val­mie­ru,» viņš at­ce­ras. Pie­ņe­mot lē­mu­mu at­griez­ties dzim­ta­jā pus­ē, Val­ters no­nā­cis Dik­ļu pi­lī, kur strā­dā­ja par pa­vā­ru as­to­ņos ga­dus līdz pat pēr­nā ga­da ru­de­nim. «Tā bi­ja fan­tas­tis­ka pie­re­dze. Va­dī­ju lie­lu ko­lek­tī­vu, klā­jām ban­ke­tu gal­dus, ga­ta­vo­jām mal­tī­tes vies­nī­cas res­to­rā­nam. Pē­dē­jos ga­dus va­dī­ju arī ku­li­nā­ri­jas sko­lu, kur cil­vē­ki va­rē­ja braukt ga­ta­vot. Par to lai­ku va­ru teikt, ka daudz kas ir ie­gūts un arī pa­zau­dēts – īpa­ši laiks un uz­ma­nī­ba, ko vel­tīt ar dar­bu ne­sa­is­tī­tām lie­tām. No­teik­ti ir cie­tu­šas at­tie­cī­bas ar drau­giem, ģi­me­ni, vis­as brīv­die­nas aiz­va­dī­tas in­ten­sī­vā dar­bā,» viņš teic.

Pro­duk­tu se­zo­nā­lā vēr­tī­ba

«Ma­nu­prāt, jeb­ku­ram pa­vā­ram kād­reiz gri­bas at­vērt kaut ko sa­vu. Do­ma par sa­vu res­to­rā­nu ma­nī vī­dē­ja jau vai­rā­kus ga­dus, un ar kat­ru rei­zi ar­vien spē­cī­gāk. Ap­kār­tē­jie cil­vē­ki mu­di­nā­ja da­rīt to, ka­mēr vēl es­mu jauns, kaut gan man pa­šam šķi­ta, ka es to ne­kad ne­iz­da­rī­šu,» Val­ters teic par ap­rī­lī at­vēr­to res­to­rā­nu Vec­rī­gā. Viņš no­rā­da, ka šo­reiz no­ti­ku­mus vei­ci­nā­ju­šas dau­dzas li­kum­sa­ka­rī­bas un šo iz­vē­li ie­tek­mē­ju­ši jaun­i dzī­ves pa­vēr­sie­ni. «Es ne­kad to ne­da­rī­tu, ja man ne­bū­tu skais­ta ide­ja – man tā bi­ja. Ne­zi­nā­ju, kā to re­ali­zēt un vai man būs do­mu­bied­ri un nau­da, lai to īs­te­no­tu. Bet man bi­ja ide­ja – gri­bē­ju sa­vu ma­zu pri­vā­tu res­to­rā­nu, kur pats kā pa­vārs strā­dā­šu. Gri­bē­ju iz­vei­dot sev dar­ba­vie­tu, kur iz­paus­ties. Ga­diem il­gi es ce­pu tun­čus un gar­ne­les, bet tad no­ti­ka lū­zums. Aiz­brau­cu cie­mos pie mam­mas, vi­ņa uz­cep gar­das kot­le­tes, iz­rauj no do­bes re­dī­sus, ceļ gal­dā svai­gus to­mā­tus ar bal­tmai­zi un sā­li. Ap­jau­tu, ka tas viss ir gar­šī­gāks par to, ko es kā pa­vārs ga­ta­vo­ju. Tad es sa­pra­tu, kas ir īs­tais ēdiens un ka ne­va­jag no­dar­bo­ties ar to, kas nav pa­ša. Es ne­kad ne­bū­šu itā­lis vai fran­cū­zis, lai ne­mi­tī­gi ēs­tu ti­kai mo­ca­rel­lu ar bal­za­mi­ko. Es dzī­vo­ju Lat­vi­jā, es­mu lat­vie­šu pa­vārs, un pie mums aug pa­vi­sam ci­tas lie­tas. Man gri­bē­jās būt go­dī­gam, pirm­kārt, pret se­vi un ci­tiem. Tāds arī ir vis­la­bā­kais kom­pli­ments, kā­du es­mu sa­ņē­mis par se­vis ga­ta­vo­tu ēdie­nu – ka tas esot go­dīgs,» Val­ters vaļ­sir­dī­gi stās­ta.

Daudz­so­lo­šais pa­vārs uz­ska­ta, ka gal­ve­nais ir ne­ļau­ties cil­vē­ku spie­die­nam un ap­stāk­ļu vēt­rām. Sa­vu res­to­rā­nu viņš rak­stu­ro kā vien­kār­šu un ne­sa­māk­slo­tu vi­di ar pa­tie­sām vēr­tī­bām, kur nav vie­tas gla­mū­ram un ši­kam. Val­ters sa­ka: «Es no­vēr­tē­ju vien­kār­šas un svai­gas lie­tas vai ļo­ti sa­rež­ģī­ti pa­ga­ta­vo­ja­mus ēdie­nus. Arī ci­tur aiz­ejot, vēr­tē­ju ne­vis pro­duk­ta vēr­tī­bu, bet ie­gul­dī­to dar­bu – stil­bi­ņu jau vis­i māk uz­cept.» Brī­va­jā lai­kā Val­ters cen­šas do­ties uz ci­tiem res­to­rā­niem, lai sev rak­stu­rī­ga­jā go­dī­gu­mā bau­dī­tu ko­lē­ģu vei­ku­mu. «Mā­jās ga­ta­vo­ju re­ti, bet cen­šos to iz­da­rīt la­bi ap­mē­ram trīs rei­zes ga­dā – no­zī­mī­gos svēt­kos un ju­bi­le­jās. Man pa­šam pē­dē­jā lai­kā pa­tīk ie­kļaut ēdien­kar­tē zi­vis. Ma­zāk lie­to­ju cūk­ga­ļu. Ru­de­nī ak­tu­āli kļūs ābo­li un ru­dens sak­nes, me­dī­ju­mi, brūk­le­nes, dzēr­ve­nes – pro­duk­ti, kas va­sa­rā nav ak­tu­āli. Ļo­ti ce­ru uz la­bu ba­ra­vi­ku ra­žu,» viņš rak­stu­ro se­zo­nas ten­den­ces vir­tu­vē.

Lat­vie­šu vir­tu­ves smal­kais stils 

 Dzel­te­no to­mā­tu zu­pa ar grau­du biez­pie­nu

Sastāvdaļas: 6 vi­dē­ji lie­li dzel­te­nie to­mā­ti, 150 ml olīv­eļ­ļas, ti­mi­āns, ķip­loks, jū­ras sāls, mal­ti mel­nie pi­pa­ri, lau­ru la­pa, grau­du biez­piens

Pagatavošana:uz pa­plā­tes uz­klāj per­ga­men­ta pa­pī­ru, kār­to lie­los ga­ba­los sa­griez­tus to­mā­tus, ķip­lo­kus, ti­mi­ānu, šķip­sni­ņu jū­ras sāls, svai­gi mal­tus mel­nos pi­pa­rus. Pār­lej ar olīv­eļ­ļu un cep ce­peš­krās­nī 100 grā­du tem­pe­ra­tū­rā 40 mi­nū­tes, lai no to­mā­tiem lē­nām iz­da­lās su­la. Pēc tam iz­kāš un iz­spiež vi­su ma­su caur sie­tu, ka­mēr vēl karsts. Pie­vie­no sā­li, pi­pa­rus pēc gar­šas. At­dze­sē. Pa­sniedz at­dze­sē­tu ar grau­du biez­pie­nu.

Men­cas te­rī­ne ar si­nep­ju bum­bie­ri

Sastāvdaļas: 300 g men­cas fi­le­jas, 100 g men­cu ak­nu, 50 g spi­nā­tu la­pu, 100 g sal­dā krē­ju­ma, 2 olu bal­tu­mi, kur­kums, Di­žo­nas si­ne­pes, sāls, mel­nie pi­pa­ri

Pagatavošana:men­cu fi­le­jas sa­griež ku­bi­ņos un iz­maļ caur ga­ļas ma­šī­nu, pēc tam pu­to pu­to­tā­jā, pie­vie­no­jot olu bal­tu­mus, sal­do krē­ju­mu, sā­li un pi­pa­rus. Tad iz­spiež ma­su caur sie­tu, lai tā kļū­tu vien­da­bī­ga. Spi­nā­tus da­žas se­kun­des blan­šē ver­do­šā ūde­nī, pēc tam uz­reiz liek le­dus ūde­nī. For­mā (pie­mē­ram, kēk­sa) ie­klāj pār­ti­kas plē­vi. Vi­su for­mas iekš­pu­si no­klāj ar blan­šē­tām un at­dze­sē­tām spi­nā­tu la­pām. Pa virs­u liek da­ļu no ziv­ju ma­sas, tai vir­sū iz­kār­to men­cu ak­nas un pēc tam at­kal at­li­ku­šo da­ļu ziv­ju ma­sas. Pār­i liek spi­nā­tu la­pas. Pār­klāj trau­ku ar pār­ti­kas plē­vi un liek ce­peš­krās­nī 90 grā­du tem­pe­ra­tū­rā iz­kar­sē­ties 50 mi­nū­tes, tad at­dze­sē. Pa­sniedz ar bum­bie­ri, kas no­mi­zots un no­vā­rīts kur­ku­ma un si­nep­ju sī­ru­pā, līdz kļu­vis mīksts.

Tru­ša ak­nu bri­lē krēms

Sastāvdaļas: 300 g tru­ša ak­nu, 1 ne­liels sī­pols, 100 g cu­ku­ra, 13 olu dzel­te­nu­mi,700 ml sal­dā krē­ju­ma, sāls, mel­nie pi­pa­ri, 20 g olīv­eļ­ļas

Pagatavošana:kat­lā uz­kar­sē eļ­ļu un ap­cep sa­griez­tus sī­po­lus. Smal­ki sa­griez­tas tru­ša ak­nas ap­cep, pie­vie­no 50 g cu­ku­ra, pār­lej ar ūde­ni un lē­nām vā­ra pus­stun­du. Pie­vie­no sā­li un pi­pa­rus. Ma­su sa­blen­dē un pie­vie­no tai sal­do krē­ju­mu. Tad vēl­reiz uz­vā­ra un iz­kāš caur smal­ko sie­tu. Pie­vie­no 13 olu dzel­te­nu­mus un vēl­reiz sa­blen­dē. Ma­su lej lē­ze­nās for­mās (vai ne­lie­lās bļo­dās) ne bie­zāk kā 1 centi­met­ra kār­tā. Ce­peš­pan­nu sa­mit­ri­na ar ūde­ni. Liek for­mas uz ce­peš­pan­nas un liek 100 grā­du tem­pe­ra­tū­rā uz pus­stun­du, ka­mēr ma­sa ir sa­stin­gu­si. At­dze­sē, pār­kai­sa ar at­li­ku­šo cu­ku­ru un ap­de­dzi­na, lai ie­gū­tu ka­ra­me­li. Pa­sniedz ar krauk­šķī­gu mai­zī­ti un gai­le­ņu sa­lā­tiem.

 Smilts­ērk­šķu sal­dē­jums ar brūk­le­ņu že­le­ju un riek­stu ce­pu­miem

Sastāvdaļas: 4 olu dzel­te­nu­mi, 50 g cu­ku­ra, 300 ml smilts­ērk­šķu su­las, 200 g sal­dā krē­ju­ma

Pagatavošana:kar­stā ūdens pel­dē pu­to olu dzel­te­nu­mus ar cu­ku­ru un ne­daudz ūdens. Kad ma­sa kļūst gai­ša un bie­za, pie­vie­no smilts­ērk­šķu su­lu un sal­do krē­ju­mu. Kar­sē tā­lāk, ka­mēr ma­sa ne­daudz sa­bie­zē, pēc tam at­dze­sē. Liek sal­dē­ju­ma ma­šī­nā (vai sald­ēta­vā un ap­mai­sa). Pa­sniedz ar brūk­le­ņu že­le­ju un dru­pi­nā­tiem riek­stu ce­pu­miem.  

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.