Restorāna Valtera restorāns saimnieks un šefpavārs Valters Zirdziņš savā profesijā vēlas būt godīgs un gatavot ēdienus ar latviskām vērtībām. «Nevajag nodarboties ar to, kas nav paša.
Es nekad nebūšu itālis vai francūzis, lai nemitīgi ēstu tikai mocarellu ar balzamiko. Es dzīvoju Latvijā un esmu latviešu pavārs,» viņš drosmīgi teic.
«Pirms 20 gadiem, kad pabeidzu devīto klasi, Latvijā valdīja brīvvalsts laiks. Man, 15 gadus vecam jaunietim, bija jāsaprot, ko es dzīvē gribu darīt. Tolaik vidējā un augstākā izglītība nevienam neko nenozīmēja – atšķirībā no mūsdienām augstskolas diploms nebija noteicošais, jo darba devēji vērtēja prasmes. Vecāki motivēja mani izlemt, par ko gribu kļūt. Tagad var teikt, ka esmu viens no pirmajiem Turības komercskolas absolventiem,» šodien atceras Valters. Vaicāts, kāpēc nolēmis kļūt tieši par pavāru, viņš teic: «Tolaik šķita, ka dižāk ir prast uzcept krāšņu torti nekā skrūvēt skrūves autoservisā.» Mācoties trīs gadus topošais pavārs strādājis par konditoru, tāpēc arī bijis pārliecināts, ka turpmākā karjera būs saistīta ar kūkām un tortēm, jo tie bija gadi, kad pavārmāksla aprobežojās ar kotletēm, maltās gaļas mērcēm, bifštekiem un soļanku.
Vācijas rūdījums
Pavārs saka, ka tagadējā praksē tas, ka trīs gadus darbojies kā konditors, viņam ļoti palīdzot. «Ir feini, ka šefpavārs var ieiet virtuvē un uztaisīt kārtaino mīklu un kūku, ja vajag. Man nav problēmu uzcept maizi, kliņģeri – tās ir prasmes, ko nevar pazaudēt vai aizmirst, pat kādu laiku nepraktizējot,» domā Valters. Pabeidzot komercskolu, jaunietis atgriezies Valmierā: «Tur apmēram trīs četrus gadus biju konditors-maiznieks. Tie bija ļoti grūti laiki, jo darba alga bija apmēram 70 latu. Paralēli sākās arī citas nepatikšanas – sadauzīju pirmo automašīnu, aizgāja meitene. Iestājās totāla krīze, kad šķita – vai turpināt dzīvot kā līdz šim, vai arī kaut kas ir krasi jāmaina.»
2000. gadā Valters izturējis Labklājības ministrijas organizētu konkursu, kā ietvaros ieguvis iespēju braukt strādāt uz Vāciju par pavāru restorānā. «Bija ļoti sarežģīti, jo par pavāru Latvijā nebiju strādājis, arī vācu valodu nezināju tik labi, cik vajadzēja – zināju, kā vāciski ir zilonis, ezis, žirafe. Tur bija jāzina pavisam citi termini. Gadījās kuriozi, kad man prasīja atnest gaļu, bet es atnesu gurķus. Pirmajā mēnesī biju pārliecināts, ka mani drīz vien atlaidīs, taču turpināju darīt visu, ko man lika. Es nesaku, ka tas ir piemērs, bet domāju, ka tāda zobu sakošana un darīšana ļāva parādīt, ka esmu centīgs. Apmēram pēc trīs mēnešiem uzlabojās manas valodas zināšanas, sāku jau arī pats gatavot ēst. Tas bija ļoti labs rūdījums, jo apkārt nebija neviena pazīstama cilvēka, neviena latvieša. Strādāju 70 dienas bez brīvdienām, no telefona būdām zvanīju mammai reizi nedēļā – tās bija vienīgās reizes, kad runāju latviski. Kopā Vācijā aizvadīju divus gadus,» viņš atceras.
Fantastiska pieredze
Jaunajam pavāram bija iespēja Vācijā palikt, taču viņš sevi sauc par krietnu patriotu un atzīst, ka tomēr vilcis atpakaļ uz mājām. «Varu aizbraukt uz kādu laiku padzīvot citur, bet vienmēr gribu atgriezties Latvijā. Tur, protams, bija stabili ienākumi, pelnīju apmēram 2000 mēnesī – Latvijā tolaik alga bija dalīta ar 10. Bet nauda man bija piektajā plānā, galvenais bija iegūt labu pieredzi, jo zināju, ka gribu atgriezties Latvijā, kur nevēlos visu dzīvi cept karbonādes. Tāpat bija interesanti padzīvot citā kultūrā, saprast viņu tradīcijas un sasaistīt tās ar ēšanas paradumiem,» atzīst Valters.
Atgriežoties Latvijā, vispirms pavārs devies darba meklējumos uz tikko uzbūvēto Maritim Park Hotel Rīgā. «Izpētīju ēdienkarti, sapratu, ka cenas ir ļoti līdzīgas kā Vācijā. Piesakoties sanāca kuriozs, jo prasīja norādīt pēdējo atalgojumu un vēlamo atalgojumu – teicu, ka pēdējais bija 2000 eiro, bet vēlamais 1500 latu. Kāpēc es tā rakstīju? Jo Vācijā strādāju tādā pašā Maritim viesnīcas restorānā ar tādām pašām cenām. Nācās saprast, ka Rīgā vēl joprojām pārdod otro ēdienu par 15 latiem, bet saņem 100 latus algā. Tas man atgriežoties bija kultūršoks,» Valters neslēpj sašutumu. Vēlāk pavārs nonācis viesnīcas Rīdzene restorānā Piramīda, kur viņu uzaicinājis strādāt austriešu šefpavārs. «Restorānā bija labs, pieredzējis kolektīvs, pavadīju tur divus gadus. Turp strādāt toreiz atnāca arī Lauris Aleksejevs. Šeit es pirmoreiz varēju praktizēt skolā un Vācijā apgūtās lietas jau smalkākā izpildījumā, jo tas bija pieczvaigžņu restorāns. Pēc diviem gadiem jutos mazliet izsmelts, gribējās atpakaļ uz Valmieru,» viņš atceras. Pieņemot lēmumu atgriezties dzimtajā pusē, Valters nonācis Dikļu pilī, kur strādāja par pavāru astoņos gadus līdz pat pērnā gada rudenim. «Tā bija fantastiska pieredze. Vadīju lielu kolektīvu, klājām banketu galdus, gatavojām maltītes viesnīcas restorānam. Pēdējos gadus vadīju arī kulinārijas skolu, kur cilvēki varēja braukt gatavot. Par to laiku varu teikt, ka daudz kas ir iegūts un arī pazaudēts – īpaši laiks un uzmanība, ko veltīt ar darbu nesaistītām lietām. Noteikti ir cietušas attiecības ar draugiem, ģimeni, visas brīvdienas aizvadītas intensīvā darbā,» viņš teic.
Produktu sezonālā vērtība
«Manuprāt, jebkuram pavāram kādreiz gribas atvērt kaut ko savu. Doma par savu restorānu manī vīdēja jau vairākus gadus, un ar katru reizi arvien spēcīgāk. Apkārtējie cilvēki mudināja darīt to, kamēr vēl esmu jauns, kaut gan man pašam šķita, ka es to nekad neizdarīšu,» Valters teic par aprīlī atvērto restorānu Vecrīgā. Viņš norāda, ka šoreiz notikumus veicinājušas daudzas likumsakarības un šo izvēli ietekmējuši jauni dzīves pavērsieni. «Es nekad to nedarītu, ja man nebūtu skaista ideja – man tā bija. Nezināju, kā to realizēt un vai man būs domubiedri un nauda, lai to īstenotu. Bet man bija ideja – gribēju savu mazu privātu restorānu, kur pats kā pavārs strādāšu. Gribēju izveidot sev darbavietu, kur izpausties. Gadiem ilgi es cepu tunčus un garneles, bet tad notika lūzums. Aizbraucu ciemos pie mammas, viņa uzcep gardas kotletes, izrauj no dobes redīsus, ceļ galdā svaigus tomātus ar baltmaizi un sāli. Apjautu, ka tas viss ir garšīgāks par to, ko es kā pavārs gatavoju. Tad es sapratu, kas ir īstais ēdiens un ka nevajag nodarboties ar to, kas nav paša. Es nekad nebūšu itālis vai francūzis, lai nemitīgi ēstu tikai mocarellu ar balzamiko. Es dzīvoju Latvijā, esmu latviešu pavārs, un pie mums aug pavisam citas lietas. Man gribējās būt godīgam, pirmkārt, pret sevi un citiem. Tāds arī ir vislabākais kompliments, kādu esmu saņēmis par sevis gatavotu ēdienu – ka tas esot godīgs,» Valters vaļsirdīgi stāsta.
Daudzsološais pavārs uzskata, ka galvenais ir neļauties cilvēku spiedienam un apstākļu vētrām. Savu restorānu viņš raksturo kā vienkāršu un nesamākslotu vidi ar patiesām vērtībām, kur nav vietas glamūram un šikam. Valters saka: «Es novērtēju vienkāršas un svaigas lietas vai ļoti sarežģīti pagatavojamus ēdienus. Arī citur aizejot, vērtēju nevis produkta vērtību, bet ieguldīto darbu – stilbiņu jau visi māk uzcept.» Brīvajā laikā Valters cenšas doties uz citiem restorāniem, lai sev raksturīgajā godīgumā baudītu kolēģu veikumu. «Mājās gatavoju reti, bet cenšos to izdarīt labi apmēram trīs reizes gadā – nozīmīgos svētkos un jubilejās. Man pašam pēdējā laikā patīk iekļaut ēdienkartē zivis. Mazāk lietoju cūkgaļu. Rudenī aktuāli kļūs āboli un rudens saknes, medījumi, brūklenes, dzērvenes – produkti, kas vasarā nav aktuāli. Ļoti ceru uz labu baraviku ražu,» viņš raksturo sezonas tendences virtuvē.
Latviešu virtuves smalkais stils
Dzelteno tomātu zupa ar graudu biezpienu
Sastāvdaļas: 6 vidēji lieli dzeltenie tomāti, 150 ml olīveļļas, timiāns, ķiploks, jūras sāls, malti melnie pipari, lauru lapa, graudu biezpiens
Pagatavošana:uz paplātes uzklāj pergamenta papīru, kārto lielos gabalos sagrieztus tomātus, ķiplokus, timiānu, šķipsniņu jūras sāls, svaigi maltus melnos piparus. Pārlej ar olīveļļu un cep cepeškrāsnī 100 grādu temperatūrā 40 minūtes, lai no tomātiem lēnām izdalās sula. Pēc tam izkāš un izspiež visu masu caur sietu, kamēr vēl karsts. Pievieno sāli, piparus pēc garšas. Atdzesē. Pasniedz atdzesētu ar graudu biezpienu.
Mencas terīne ar sinepju bumbieri
Sastāvdaļas: 300 g mencas filejas, 100 g mencu aknu, 50 g spinātu lapu, 100 g saldā krējuma, 2 olu baltumi, kurkums, Dižonas sinepes, sāls, melnie pipari
Pagatavošana:mencu filejas sagriež kubiņos un izmaļ caur gaļas mašīnu, pēc tam puto putotājā, pievienojot olu baltumus, saldo krējumu, sāli un piparus. Tad izspiež masu caur sietu, lai tā kļūtu viendabīga. Spinātus dažas sekundes blanšē verdošā ūdenī, pēc tam uzreiz liek ledus ūdenī. Formā (piemēram, kēksa) ieklāj pārtikas plēvi. Visu formas iekšpusi noklāj ar blanšētām un atdzesētām spinātu lapām. Pa virsu liek daļu no zivju masas, tai virsū izkārto mencu aknas un pēc tam atkal atlikušo daļu zivju masas. Pāri liek spinātu lapas. Pārklāj trauku ar pārtikas plēvi un liek cepeškrāsnī 90 grādu temperatūrā izkarsēties 50 minūtes, tad atdzesē. Pasniedz ar bumbieri, kas nomizots un novārīts kurkuma un sinepju sīrupā, līdz kļuvis mīksts.
Truša aknu brilē krēms
Sastāvdaļas: 300 g truša aknu, 1 neliels sīpols, 100 g cukura, 13 olu dzeltenumi,700 ml saldā krējuma, sāls, melnie pipari, 20 g olīveļļas
Pagatavošana:katlā uzkarsē eļļu un apcep sagrieztus sīpolus. Smalki sagrieztas truša aknas apcep, pievieno 50 g cukura, pārlej ar ūdeni un lēnām vāra pusstundu. Pievieno sāli un piparus. Masu sablendē un pievieno tai saldo krējumu. Tad vēlreiz uzvāra un izkāš caur smalko sietu. Pievieno 13 olu dzeltenumus un vēlreiz sablendē. Masu lej lēzenās formās (vai nelielās bļodās) ne biezāk kā 1 centimetra kārtā. Cepešpannu samitrina ar ūdeni. Liek formas uz cepešpannas un liek 100 grādu temperatūrā uz pusstundu, kamēr masa ir sastingusi. Atdzesē, pārkaisa ar atlikušo cukuru un apdedzina, lai iegūtu karameli. Pasniedz ar kraukšķīgu maizīti un gaileņu salātiem.
Smiltsērkšķu saldējums ar brūkleņu želeju un riekstu cepumiem
Sastāvdaļas: 4 olu dzeltenumi, 50 g cukura, 300 ml smiltsērkšķu sulas, 200 g saldā krējuma
Pagatavošana:karstā ūdens peldē puto olu dzeltenumus ar cukuru un nedaudz ūdens. Kad masa kļūst gaiša un bieza, pievieno smiltsērkšķu sulu un saldo krējumu. Karsē tālāk, kamēr masa nedaudz sabiezē, pēc tam atdzesē. Liek saldējuma mašīnā (vai saldētavā un apmaisa). Pasniedz ar brūkleņu želeju un drupinātiem riekstu cepumiem.