Apmīļo, attīri un sasildi sevi rudenī

© Scanpix

«Šis ir ļoti piemērots brīdis organisma attīrīšanas kūrēm, jo sevišķi tad, ja vēlaties moži justies un labi izskatīties, gatavojoties svētkiem gada nogalē,» saka ģimenes ārste un ājurvēdas medicīnas speciāliste Ilona Ābele.

Novērots, ka rudenī interese par ķermeņa attīrīšanas procedūrām pieaug, cilvēki jūt pēc tām vajadzību. Pat tie, kuri īpaši nemēģina izprast organisma dziļākās norises, novērtē, ka uzlabojas ādas kvalitāte un elastība, atvadās kādi lieki kilogrami un, protams, ir glaimojoši, ja apkārtējie jautā: ko tu tādu dari, ka tik labi izskaties?

– Vai no ājurvēdas viedokļa rudens ir piemērotākais laiks organisma attīrīšanai?

– Šīs procedūras var veikt arī citos gadalaikos, un ikreiz tam ir noteikts pamatojums, bet rudens šai ziņā lielākoties der visiem. Nereti vasarā cilvēki atkāpjas no ieteicamā uztura un dienas režīma, tā ka rudenī netrūkst, ko izvadīt no organisma visos līmeņos. Diemžēl, arī pareizi dzīvojot un pareizi ēdot, produkti tirdzniecībā ir tādi, kādi tie ir, tāpēc mēs uzņemam nevēlamas vielas. Savu dara arī mūsu emocionālais stāvoklis, attiecības uz ielas, darbā, mājās, valstī utt. Emocijas var bojāt ķermeni tikpat nopietni kā neveselīgs uzturs vai zāles. Rudenī visvairāk raksturīgs nervu sistēmas jeb vatas disbalanss. Arī tiem, kuri nav vatas tipa pārstāvji, raupjais rudens vējš liek sevi just, cilvēki kļūst jūtīgāki un emocionālāki. Ir pieaugusi darba un mācību slodze, savukārt laukā kļūst arvien aukstāks un tumšāks. Tāpēc attīrošās procedūras, kurās tiek izmantotas eļļas, ļoti labi sagatavo mūs ziemai, nomierina un apmīļo arī psiholoģiskā līmenī.

– Kā izpaužas procedūras?

– Organisma attīrīšanas kursam, ko sauc par pančakarmu, ir iespējamas dažādas gradācijas. Ja mēs runājam par profilaksi, tad lielākoties tās ir eļļas masāžas visam ķermenim no galvas līdz papēžiem, pacients būtībā peld siltā eļļā. Eļļas sastāvu pacientam pirmreizējā konsultācijā nosaka ārsts. Tas katram cilvēkam ir atšķirīgs, jo jāņem vērā gan pacienta konstitūcija, gan veselības stāvoklis un problēmas, ja tādas ir. Masāžas laikā eļļa izsūcas cauri visiem ādas slāņiem un tīra šūnas, vada toksīnus uz kuņģa un zarnu trakta pusi. Parasti kursā ir septiņas eļļas procedūras, bet, ja nepieciešams, arī vairāk. Tās veic vismaz divreiz nedēļā. Lai eļļa iedarbotos labāk, varam veikt arī siltā tvaika procedūras visam ķermenim – tā ir tvaicēšanās guļus stāvoklī siltā tvaika kastē. Daļai pacientu to nevar veikt veselības stāvokļa dēļ, bet daļai tāpēc, ka viņi piederīgi pittas jeb uguns tipam – viņam karsēšanās palielina agresiju, cilvēks kļūst grūtāk paciešams gan sev, gan citiem. Nākamais posms attīrīšanas kursā atkarīgs no pacienta konstitūcijas un

problēmām – tās var būt klizmas, caureja, vemšana vai deguna ārstēšana. Ājurvēdā klizma ir pa pusei barojoša, pa pusei tīroša procedūra, kam izmanto eļļas un speciālus novārījumus. Lielākās klizmas apjoms ir 500 ml, mazākās – 30 ml. Ja cilvēkam ir ļoti liela trauksme, nemiers, tad nozīmē arī eļļas pilināšanu uz pieres – šī procedūra pazīstama ar nosaukumu shirodara (shiro – galva, dara – plūsma). Ja ir kāda locītavu slimība, tad palīdz arī lokāla tvaika procedūra – pinda svēda jeb masāža ar tvaikā sakarsētiem tīstoklīšiem, kuros ir graudi, lapas, sēkliņas, rieksti, saknītes; sastāvs veidots atbilstoši konkrētā pacienta problēmai. Tvaika iespaidā masāžas laikā izdalās bioloģiski aktīvās vielas, kas efektīvi darbojas, iesūcoties caur ādu.

– Tātad tā vairs nav tikai attīrīšana, bet jau ārstēšana?

– Attīrīšana un ārstēšana ājurvēdas medicīnā iet cieši roku rokā. Var atšķirties procedūru skaits, procedūru dažādība. Pilnīgi visiem tiek sniegti uztura ieteikumi par to, ko nedrīkst lietot kursa laikā. Pamatos tie visiem ir līdzīgi, bet papildus atbilstoši konkrētā cilvēka konstitūcijai un problēmām izskaidrojam, kādi produkti katram būtu vai nebūtu derīgi, kāds ēšanas režīms vēlams, vai labāk ēst svaigu vai termiski apstrādātu ēdienu.

– Kā cilvēkiem sokas ar ieteikumu ievērošanu?

– Parasti diezgan ilgi saglabājas motivācija tos ievērot, jo cilvēks negrib pazaudēt labās sajūtas, kādas ir pēc kursa, un atgriezties pie sliktajām. Tas ir diezgan labs dzinulis kaut ko mēģināt mainīt un darīt, bet, protams, nevaram katram izstāvēt blakus, tas ir viņu pašu ziņā. Ir pacienti, kuri pie mums atgriežas regulāri, un mēs viņiem palīdzam uzturēt labo pašsajūtu. Citi stāsta, ka ieteikumus neesot ievērojuši, bet, ar viņiem parunājot, noskaidrojas, ka patiesībā viņi tomēr ir palēnām kaut ko sevī mainījuši, neapzināti ievērojot ājurvēdas ieteikumus un uzskatot, kā tā bijusi viņu pašu iniciatīva. Mēs neapvainojamies, ja kāds pacients pazūd, un ceram, ka viņam klājas labi. Ja kādam pasliktinās materiālais stāvoklis, tad viņš tik un tā atnāk, un mēs meklējam iespēju sakombinēt nepieciešamo procedūru minimumu. Bet mūsu pieredze nepārprotami liecina: ja kāds atdod ājurvēdai mazo pirkstiņu, tā noteikti paņems visu roku. Jautājums ir tikai par to, cik drīz tas notiks.

Reklāmraksts tapis sadarbībā ar veselības centru Aparmita

**

ĀJURVĒDAS PAMATTIPI

Ājurvēda visus cilvēkus iedala trīs pamattipos jeb došās: vata, pitta un kapha.

Došas dažādās kombinācijās veido 10 konstitucionālos tipus.

Vata (vējš). Ātri un kustīgi straujas dabas cilvēki, kuriem piemīt arī kustīgs un aktīvs prāts; bagāti ar idejām. Bieži uzsāk vairākus darbus reizē un nepadara tos līdz galam, mēdz būt trauksmaini, nervozi. Tipisks vata ar lielām grūtībām pieņemas svarā. Raksturīga pasausa āda, un, ja traucēts organisma enerģētiskais līdzsvars, ādas sausums palielinās vēl vairāk.

Samērā izteikti arī gremošanas traucējumi, kas saistīti ar gāzu uzkrāšanos, vēdera pūšanos un aizcietējumiem. Nereti vata no rīta pamostas noguris un jūt nogurumu arī pēc ēšanas. Ieteicami silti, labi sagatavoti produkti, ideālais variants ir tvaicēts, viegli eļļains ēdiens.

Jāievēro konkrētas ēdienreizes.

Pitta (uguns). Samērā straujas dabas, prasīgi pret sevi un citiem, nav ļaunatminīgi. Labi vadītāji un darba organizētāji, parasti sasniedz savus mērķus. Bieži grib, lai viss notiek tikai pēc viņu prāta, taču paši to apzinās un mācās savaldīties. Raksturīgi ādas iekaisumi, izsitumi, apsārtumi; kuņģa iekaisumi, čūlas, zarnu darbības traucējumi;

arī hormonālās sistēmas problēmas. Var lietot dzērienus istabas temperatūrā, atļauti arī svaigi dārzeņi (labāk vasarā un agrā rudenī, bet vēlā rudenī, ziemā un agrā pavasarī labāk tos ēst sagatavotā veidā).

Kapha (zeme jeb gļotas).

Raksturīga lielāka ķermeņa masa nekā citiem, bieži vien – liekais svars. Izteikta šķidruma aizture liek organismā veidoties un krāties gļotām, kas ar laiku pārtop taukos. Šiem cilvēkiem mēdz būt arī elpceļu problēmas – saaukstēšanās, iesnas, deguna blakusdobumu iekaisumi, klepus, astma u.c. Raksturā lēni, mierīgi, labi izpildītāji, bet nav aktīvi ideju ģeneratori. Strādā kvalitatīvi, kaut arī ne tik ātri, kā gribētos citiem. Konservatīvi, mācās lēni, bet apgūto atceras lieliski. Kapha jebkurā laikā var ēst svaigus dārzeņus, bet nav ieteicami govs piena produkti – siers, jogurts, kefīrs, piens, saldējums, jo tiem ir tendence veidot un aizturēt organismā gļotas. Jāuzmanās ar melonēm, arbūziem un svaigiem gurķiem, nevajag dzert daudz šķidruma.

IETEIKUMI RUDENIM:

•Vairāk vēlams pievērsties siltiem, sagatavotiem ēdieniem, vairs nelikt tik lielu akcentu uz termiski neapstrādātu uzturu.

•Rudenī visām darbībām vajadzētu būt vērstām uz sevis samīļošanu, lai nomierinātu un noturētu līdzsvarā nervu sistēmu, ko raupjš vējš un auksts laiks cenšas izsist no līdzsvara. Vairāk eļļoties, sildīties; var iet pirtī, pievērsties siltām, mīļām, maigām lietām.

•Būtiski ir ievērot elementāru nosacījumu, kas tomēr regulāri aizmirstas: ģērbties atbilstoši laika apstākļiem. Kad salst, ķermenis saņem divkāršu stresu, bet arī tuntulēšanās neko labu nedod.

•Neaizmirstiet doties svaigā gaisā, dabā. Savs skaistums ir jebkurā gadalaikā, tikai jāprot to ieraudzīt.

•Tumšo gadalaiku pavada lielāka miegainība, un tas ir normāli, jo nav tik daudz spēka un ķermenis grib sevi pasargāt. Pēc iespējas ir jāļaujas vēlmei gulēt, jo nervu sistēma atpūšas miegā.

•Ieteicamas lēnas, plastiskas, uz izturību un sevis sildīšanu vērstas fiziskās nodarbes. Pastaigas ārā (piemērotā apģērbā), peldēšana siltā vai remdenā baseinā, vingrošana pēc Jozefa Pilatesa sistēmas, joga, ciguns, ārstnieciskā vingrošana. Lēkšana un skriešana var pastiprināt nervu sistēmas disbalansu.

Svarīgākais