Kuri au­gi ir sa­bied­ro­tie cī­ņā pret kle­pu?

© F64

Ar kle­pu dau­dziem Lat­vi­jas ie­dzī­vo­tā­jiem ir da­rī­ša­na bie­žāk, ne­kā gri­bē­tos. Da­ba, ra­dot kle­pu, ir gri­bē­ju­si ti­kai la­bu – tā ir or­ga­nis­ma aiz­sar­gre­ak­ci­ja, lai da­bū­tu pro­jām no elp­ce­ļiem vī­ru­sus, bak­tē­ri­jas, gļo­tu sa­bie­zē­ju­mus, sveš­ķer­me­ņus, lai ne­ļau­tu tiem vir­zī­ties tā­lāk un iz­rai­sīt ie­kai­su­mu. Bet kle­pus var būt arī ļo­ti ap­grū­ti­nošs, tā­pēc mēs cen­ša­mies no tā tikt va­ļā, kā nu pro­tam. Lai ne­no­da­rī­tu sev pā­ri, ik­vie­nam bū­tu jā­ie­mā­cās iz­vēr­tēt, kāds ir kle­pus rak­sturs, pa­rei­zi iz­vē­lē­ties un lai­kus sākt lie­tot pret­kle­pus lī­dzek­ļus un arī iz­prast, kā­dās si­tu­ā­ci­jās no­teik­ti jā­mek­lē ār­sta pa­lī­dzī­ba.

Kle­pus vei­di:

  • Sau­sais jeb re­jo­šais kle­pus.
  • Mit­rais - pro­duk­tī­vais kle­pus, kas ro­das, kad ie­kai­su­ma pro­cess jau ir il­gāks un pa­rā­dās gļo­tu sa­bie­zē­ju­mi - krē­pas, tās var būt pat ar stru­tām.
  • Spas­tis­kais kle­pus, kas ro­das elp­ce­ļu spaz­mu dēļ.

Au­gi - sa­bied­ro­tie cī­ņā pret kle­pu

  • Efe­ja - lož­ņā­jošs vai kā­pe­lē­jošs krūms, kas aug ēnai­nos plat­lap­ju un jauk­tu ko­ku me­žos, au­dzē arī daiļ­dār­zos. Jau kopš se­niem lai­kiem tiek lie­to­ta pret da­žā­diem elp­ce­ļu ie­kai­su­miem. Pie­mīt spaz­mo­lī­tis­ka un pret­ie­kai­su­ma ie­dar­bī­ba, vei­ci­na at­krē­po­ša­nu, efek­tī­va pret vi­siem kle­pus vei­diem.
  • Mār­sils - sa­sto­pams sau­lai­nos me­ža kla­ju­mos un pa­kal­nos, pie­sais­ta ska­tu ar sa­viem ma­za­jiem vi­o­le­ti ro­žai­na­jiem zie­di­ņiem. Pa­zīs­tams arī kā garš­augs un de­ko­ra­tīvs augs. To iz­man­to da­žā­du elp­ce­ļu sli­mī­bu ār­stē­ša­nai, pie­mīt an­ti­sep­tis­ka, pret­sāp­ju, no­mie­ri­no­ša ie­dar­bī­ba.
  • Prie­de - me­di­cī­nā iz­man­to da­žā­das šā ko­ka da­ļas, bet pret­kle­pus lī­dzek­ļos vis­bie­žāk ie­kļau­ti prie­žu pum­pu­ri, kas vei­ci­na at­kle­po­ša­nu, ma­zi­na ie­kai­su­mu un spaz­mas. Lie­to arī in­ha­lā­ci­ju un van­nu sa­ga­ta­vo­ša­nai.
  • De­viņ­vī­ru spēks - aug sau­lai­nās krast­ma­lās, ceļ­ma­lās, mež­ma­lās, at­ma­tās u.c. Viens no vis­se­nāk pa­zīs­ta­ma­jiem ārst­nie­cī­bas au­giem, ko ci­ta star­pā lie­to arī pret aiz­sma­ku­mu, kle­pus mīk­sti­nā­ša­nai, ie­kai­su­ma ma­zi­nā­ša­nai, sāp­ju at­vieg­lo­ša­nai.
  • Lie­pa - liep­zie­di ir la­bi pa­zīs­tams lī­dzek­lis sa­auk­stē­ša­nās ga­dī­ju­mā, viens no se­nā­ka­jiem svied­rē­ša­nas lī­dzek­ļiem, kas pa­līdz arī pret kle­pu, ies­nām, elp­ce­ļu gļot­ādas ie­kai­su­miem. Lī­dzek­ļiem, kas ga­ta­vo­ti no liep­zie­diem, pie­mīt bak­te­ri­cī­da, spaz­mo­lī­tis­ka, pret­ie­kai­su­ma un sā­pes rem­dē­jo­ša ie­dar­bī­ba.
  • Ceļ­te­ka - vi­siem zi­nāms pir­mās pa­lī­dzī­bas lī­dzek­lis brū­ču un no­brā­zu­mu ga­dī­ju­mā, ja ne­kā ci­ta nav pa ro­kai. Lie­to­jums ļo­ti daudz­vei­dīgs, pie­mīt an­ti­sep­tis­ka, pret­mik­ro­bu, spaz­mo­lī­tis­ka ie­dar­bī­ba, spē­ja sa­šķid­ri­nāt gļo­tas un sek­mēt at­kle­po­ša­nu.
  • Dzēr­ve­nes - ba­gā­tas ar or­ga­nis­ka­jām skā­bēm, mi­ne­rāl­vie­lām, vit­amī­niem, fi­ton­cī­diem, pie­mīt pret­mik­ro­bu ak­ti­vi­tā­te. Iz­man­to pret kle­pu (ne­re­ti ko­pā ar me­du), an­gī­nu, ies­nām, gal­vas­sā­pēm u.c.
  • Ja­pā­nas krūm­ci­do­ni­jas (he­no­me­les) - ļo­ti ba­gā­tas ar C vit­amī­nu, pek­tīn­vie­lām, miec­vie­lām un or­ga­nis­kām skā­bēm. Pa­līdz iz­va­dīt no or­ga­nis­ma tok­sī­nus.
  • Pi­par­mēt­ras - tām pie­mīt spaz­mo­lī­tis­ka, sā­pes rem­di­no­ša, no­mie­ri­no­ša un an­ti­sep­tis­ka ie­dar­bī­ba.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Svarīgākais