Ar klepu daudziem Latvijas iedzīvotājiem ir darīšana biežāk, nekā gribētos. Daba, radot klepu, ir gribējusi tikai labu – tā ir organisma aizsargreakcija, lai dabūtu projām no elpceļiem vīrusus, baktērijas, gļotu sabiezējumus, svešķermeņus, lai neļautu tiem virzīties tālāk un izraisīt iekaisumu. Bet klepus var būt arī ļoti apgrūtinošs, tāpēc mēs cenšamies no tā tikt vaļā, kā nu protam. Lai nenodarītu sev pāri, ikvienam būtu jāiemācās izvērtēt, kāds ir klepus raksturs, pareizi izvēlēties un laikus sākt lietot pretklepus līdzekļus un arī izprast, kādās situācijās noteikti jāmeklē ārsta palīdzība.
Klepus veidi:
- Sausais jeb rejošais klepus.
- Mitrais - produktīvais klepus, kas rodas, kad iekaisuma process jau ir ilgāks un parādās gļotu sabiezējumi - krēpas, tās var būt pat ar strutām.
- Spastiskais klepus, kas rodas elpceļu spazmu dēļ.
Augi - sabiedrotie cīņā pret klepu
- Efeja - ložņājošs vai kāpelējošs krūms, kas aug ēnainos platlapju un jauktu koku mežos, audzē arī daiļdārzos. Jau kopš seniem laikiem tiek lietota pret dažādiem elpceļu iekaisumiem. Piemīt spazmolītiska un pretiekaisuma iedarbība, veicina atkrēpošanu, efektīva pret visiem klepus veidiem.
- Mārsils - sastopams saulainos meža klajumos un pakalnos, piesaista skatu ar saviem mazajiem violeti rožainajiem ziediņiem. Pazīstams arī kā garšaugs un dekoratīvs augs. To izmanto dažādu elpceļu slimību ārstēšanai, piemīt antiseptiska, pretsāpju, nomierinoša iedarbība.
- Priede - medicīnā izmanto dažādas šā koka daļas, bet pretklepus līdzekļos visbiežāk iekļauti priežu pumpuri, kas veicina atklepošanu, mazina iekaisumu un spazmas. Lieto arī inhalāciju un vannu sagatavošanai.
- Deviņvīru spēks - aug saulainās krastmalās, ceļmalās, mežmalās, atmatās u.c. Viens no vissenāk pazīstamajiem ārstniecības augiem, ko cita starpā lieto arī pret aizsmakumu, klepus mīkstināšanai, iekaisuma mazināšanai, sāpju atvieglošanai.
- Liepa - liepziedi ir labi pazīstams līdzeklis saaukstēšanās gadījumā, viens no senākajiem sviedrēšanas līdzekļiem, kas palīdz arī pret klepu, iesnām, elpceļu gļotādas iekaisumiem. Līdzekļiem, kas gatavoti no liepziediem, piemīt baktericīda, spazmolītiska, pretiekaisuma un sāpes remdējoša iedarbība.
- Ceļteka - visiem zināms pirmās palīdzības līdzeklis brūču un nobrāzumu gadījumā, ja nekā cita nav pa rokai. Lietojums ļoti daudzveidīgs, piemīt antiseptiska, pretmikrobu, spazmolītiska iedarbība, spēja sašķidrināt gļotas un sekmēt atklepošanu.
- Dzērvenes - bagātas ar organiskajām skābēm, minerālvielām, vitamīniem, fitoncīdiem, piemīt pretmikrobu aktivitāte. Izmanto pret klepu (nereti kopā ar medu), angīnu, iesnām, galvassāpēm u.c.
- Japānas krūmcidonijas (henomeles) - ļoti bagātas ar C vitamīnu, pektīnvielām, miecvielām un organiskām skābēm. Palīdz izvadīt no organisma toksīnus.
- Piparmētras - tām piemīt spazmolītiska, sāpes remdinoša, nomierinoša un antiseptiska iedarbība.