Sē­ņu pre­pa­rā­ti: Kam un kā tie pa­līdz

© Scanpix

Ši­ta­kē, rei­ši, kor­di­ceps, mai­ta­kē, Bra­zī­li­jas at­ma­te­ne – tās ir pa­sau­lē vis­vai­rāk iz­pē­tī­tās sē­nes, ku­ras dod vis­lie­lā­ko la­bu­mu cil­vē­ku ve­se­lī­bai. Sē­nes tiek iz­man­to­tas tau­tas me­di­cī­nā jau tūk­sto­šiem ga­du. Arī mū­su zā­ļu sie­vi­ņu krā­ju­mos ta­ču al­laž bi­ju­ši at­ro­da­mi, pie­mē­ram, ze­mes­tau­ki un bēr­zu pie­pe jeb ča­ga, bet vis­pla­šāk sē­nes tau­tas me­di­cī­nā lie­to Ķī­nā un Ja­pā­nā, kur se­nos trak­tā­tos ir mi­nēts ap 100 ārst­nie­cis­ko sē­ņu.

Pē­dē­jās des­mit­ga­dēs veik­tie klī­nis­kie pē­tī­ju­mi Ja­pā­nā un ASV lie­ci­na, ka sē­ņu bio­lo­ģis­ki ak­tī­va­jām vie­lām pie­mīt imūn­mo­du­lē­jošs efekts, kas pa­līdz or­ga­nis­mam cī­nī­ties ar vir­kni sma­gu sli­mī­bu, lie­to­jot šos pre­pa­rā­tus pa­pil­dus ār­sta no­zī­mē­ta­jai te­ra­pi­jai. Sē­nēs eso­šie be­tag­li­kā­ni ak­ti­vi­zē gal­ve­nos imūn­sis­tē­mas šū­nu vei­dus, lie­kot tām do­ties cī­ņā ar sli­mī­bas iz­rai­so­ša­jiem fak­to­riem.

Fun­go­te­ra­pi­ja

Fun­go­te­ra­pi­ja - or­ga­nis­ma at­ve­se­ļo­ša­na, iz­man­to­jot sē­ņu pre­pa­rā­tus - pa­sau­lē sāk vei­do­ties par nā­kot­nes me­di­cī­nas no­za­ri ar lie­lu po­ten­ci­ālu. Sē­ņu pre­pa­rā­ti, īpa­ši to eks­trak­ti, kas ir efek­tī­vā­kā un kon­cen­trē­tā­kā sē­ņu po­li­sa­ha­rī­du for­ma, efek­tī­vi pa­līdz ne­sa­slimt ar da­žā­dām sli­mī­bām vai arī vei­ci­na drī­zā­ku at­lab­ša­nu. Pē­tī­ju­mos at­zīts, ka ir mērķ­tie­cī­gi lie­tot šos pro­duk­tus, pie­mē­ram, pso­ri­āzes, he­pa­tī­ta, da­žā­du hro­nis­ku sli­mī­bu, in­fek­ci­ju un arī vē­ža ga­dī­ju­mā. Sē­ņu eks­trak­tu lie­to­ša­na ne­ra­da ne­vē­la­mus bla­kus­efek­tus, ti­kai ļo­ti re­tos ga­dī­ju­mos vē­ro­ja­mi ne­lie­li gre­mo­ša­nas trau­cē­ju­mi vai aler­ģis­kas re­ak­ci­jas.

Vē­ža pa­cien­tiem

Klī­nis­kos pē­tī­ju­mos pie­rā­dīts, ka sē­ņu pre­pa­rā­tu pla­ša spek­tra imu­no­lo­ģis­kais efekts pa­da­ra tos par ide­ālu at­bal­stu vē­ža pa­cien­tiem, jo tiek sti­mu­lē­tas imūn­sis­tē­mas at­bil­des re­ak­ci­jas uz vē­ža šū­nām; ka­vē­ta to aug­ša­na un me­tas­tā­žu vei­do­ša­nās; pa­stip­ri­nāts ope­rā­ci­jas, ķī­mij­te­ra­pi­jas un sta­ru te­ra­pi­jas efekts, ma­zi­not ne­vē­la­mo bla­ku­sie­dar­bī­bu uz or­ga­nis­mu.

Džordž­tau­nas Me­di­cī­nas uni­ver­si­tā­tes Me­di­cī­nas un pa­ta­lo­ģi­ju de­par­ta­men­ta fi­zio­lo­ģi­jas pro­fe­sors Ha­rijs Praiss at­zīst: «Ārst­nie­cis­kās sē­nes - tas ir jauns da­bas ārst­nie­cis­ko lī­dzek­ļu avots. Šo sē­ņu be­tag­li­kā­nu iz­man­to­ša­na te­ra­pi­jā sniedz vē­ža slim­nie­kiem jaun­u ce­rī­bu.» Au­to­ri­ta­tī­vais iz­de­vums Can­cer Re­se­arch UK rak­sta: «Ārst­nie­cis­ko sē­ņu iz­man­to­ša­na vē­ža te­ra­pi­jā var dot pār­stei­dzo­šus re­zul­tā­tus. Tā var ie­zī­mēt jaun­u ēru vē­ža ār­stē­ša­nā un pro­fi­lak­sē. ..ārst­nie­cis­ko sē­ņu bio­lo­ģis­ki ak­tī­vie kom­po­nen­ti ir dro­ši, tos lie­to­jot, arī ilg­sto­ši, uz­rā­da ie­vē­ro­ja­mu ķī­mij­te­ra­pi­jas un sta­ru te­ra­pi­jas blak­ņu sa­ma­zi­nā­ju­mu.»

Klī­nis­ko pē­tī­ju­mu re­zul­tā­ti ir ra­dī­ju­ši ie­vē­ro­ja­mu in­te­re­si un vai­rā­ki pro­te­og­li­kā­nu eks­trak­ti, pie­mē­ram, PSK un PSP, kas ie­gū­ti no rai­bās tau­riņ­pie­pes (Tra­me­tes ver­si­co­lor) mi­cē­li­ja, Ja­pā­nā 1993. ga­dā vei­do­ja vai­rāk ne­kā 25% no ko­pē­jā vē­ža pa­cien­tiem iz­man­to­to pre­pa­rā­tu ap­jo­ma. Aus­tru­mu me­di­cī­nā vai­rā­ki sē­ņu eks­trak­ti ir ofi­ci­āli ap­stip­ri­nā­ti un li­cen­cē­ti kā pa­pil­du te­ra­pi­jas lī­dzek­ļi da­žā­du vē­ža vei­du ga­dī­ju­mā. To vi­dū ir PSK un PSP, Len­ti­nāns - po­li­sa­ha­rī­du eks­trakts no ši­ta­kē sē­nes (Len­ti­nus edo­des) augļ­ķer­me­ņa un Ši­zo­fi­lāns - po­li­sa­ha­rī­du eks­trakts no pa­ras­tās skal­dla­pī­tes (Schizophyllan com­mu­ne) šķid­rā iz­vil­ku­ma.

No­de­rī­gi!

* Rei­ši (Ga­no­der­ma lu­ci­dum), dē­vē­ta par ne­mir­stī­bas sē­ni, ir sla­ve­nā­kā no ārst­nie­cis­ka­jām sē­nēm. Ie­dar­bī­bu no­dro­ši­na augst­ais po­li­sa­ha­rī­du (sē­nes augļ­ķer­me­nī to ir ap­mē­ram 41%) un pla­šais tri­ter­pē­nu sa­vie­no­ju­mu sa­stāvs. Ir pie­rā­dī­ta rei­ši lab­vē­lī­gā ie­dar­bī­ba aler­ģi­jas un au­to­imū­no pro­ce­su ga­dī­ju­mā. To ar la­biem re­zul­tā­tiem lie­to ak­nu aiz­sar­dzī­bai un at­lab­ša­nai pēc ak­nu ie­kai­su­miem, elp­ce­ļu ve­se­lī­bas uz­la­bo­ša­nai, sirds un asins­va­du sli­mī­bu pro­fi­lak­sei, rei­ši vei­ci­na la­bā­ku at­ve­se­ļo­ša­nos pēc in­far­kta vai in­sul­ta; pa­līdz bez­mie­ga un trauk­smes māk­ta­jiem. Rei­ši po­li­sa­ha­rī­di ak­ti­vi­zē vi­su vei­du imūn­šū­nu dar­bī­bu, sek­mē or­ga­nis­ma me­ta­bo­lis­ma pro­ce­sus. Rei­ši pla­ši iz­man­to or­ga­nis­ma aiz­sarg­spē­ju pa­aug­sti­nā­ša­nai anti­bi­oti­ku te­ra­pi­jas lai­kā, hro­nis­ku un akū­tu ie­kai­su­mu, in­fek­ci­ju (sē­nī­šu, vī­ru­su, bak­tē­ri­ju) ga­dī­ju­mos, pēc ķi­rur­ģis­kām ope­rā­ci­jām u. c.

* Mai­ta­kē sē­ne jeb dai­vai­nā če­mu­re­ne (Gri­fo­la fron­do­sa) sav­va­ļā gal­ve­no­kārt at­ro­da­ma Ja­pā­nā un Zie­meļ­ame­ri­kā, Lat­vi­jā sa­sto­pa­ma re­ti un ie­kļau­ta Sar­ka­na­jā grā­ma­tā. Ba­gā­ta ar mi­ne­rāl­vie­lām (K, Ca, Mg), vi­ta­mī­niem (B1, D2, ni­acīns), šķiedr­vie­lām un amino­skā­bēm. Bio­lo­ģis­ki ak­tī­vais uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tājs Mai­ta­ke se­vī ap­vie­no sē­nes bio­ma­su ko­pā ar eks­trak­tu. Ie­tei­cams lie­tot ātr­ai imu­ni­tā­tes at­gū­ša­nai, īpa­ši pēc ķī­mij­te­ra­pi­jas un sta­ru te­ra­pi­jas. Pa­tei­co­ties mi­ko­lo­gu un far­mo­ko­lo­gu pū­lēm, ir at­klāts, ka mai­ta­kē sē­ņu pro­duk­ti nāk par la­bu cil­vē­kiem, ku­riem ir lab­da­bī­gi un ļaun­da­bī­gi audzē­ji, pa­aug­sti­nāts asins­spie­diens, di­abēts, he­pa­tīts, vī­ru­su in­fek­ci­jas, atero­skle­ro­ze, ap­tau­ko­ša­nās. Tā pa­līdz ma­zi­nāt lie­ko sva­ru, at­gā­di­not ak­nām, ka jā­ra­žo tau­ku šķel­ša­nai va­ja­dzī­gie fer­men­ti. At­vieg­lo arī trau­cē­jo­šos me­no­pau­zes sim­pto­mus un pre­mens­tru­ālā sin­dro­ma iz­paus­mes, lab­vē­lī­gi ie­tek­mē sie­vie­tes ve­se­lī­bu ko­pu­mā.

* Bra­zī­li­jas at­ma­te­ne (Aga­ri­cus bra­si­lien­sis) strau­ji kļūst par vie­nu no vis­vai­rāk lie­to­ta­jām ārst­nie­cis­ka­jām sē­nēm vi­sā pa­sau­lē, lai gan at­klā­ta sa­lī­dzi­no­ši ne­sen, 20. gad­sim­ta vi­dū. Tai ir se­viš­ķi liels di­vu po­li­sa­ha­rī­du - be­ta 1-3 D gli­kā­na un be­ta 1-6 D gli­kā­na - sa­turs. Ja­pā­nas zi­nāt­nie­ku pē­tī­ju­mos (1980.-1990. g.) ti­ka ap­stip­ri­nāts, ka Bra­zī­li­jas at­ma­te­ne ir spē­cīgs imū­nās sis­tē­mas sti­mu­la­tors, kas vei­ci­na da­bis­kās or­ga­nis­ma aiz­sarg­spē­jas, lai cī­nī­tos ar da­žā­diem in­fek­ci­ju aģen­tiem un arī ar vē­zi. Ne­ra­da aler­ģis­kas re­ak­ci­jas un lie­lis­ki iz­va­da no or­ga­nis­ma tok­sī­nus un at­kri­tum­vie­las. Uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tājs Sun Aga­ric, ku­ra sa­stā­vā ir Bra­zī­li­jas at­ma­te­nes mi­cē­lijs un eks­trakts, sa­tur 50% po­li­sa­ha­rī­du, kas ir daudz vai­rāk ne­kā sē­ņu augļ­ķer­me­ņos. Tas ie­tei­cams, ja ir zem­a imu­ni­tā­te, bie­žas elp­ce­ļu in­fek­ci­jas, au­to­imū­nās sli­mī­bas, aler­ģi­jas, ādas ie­kai­su­mi, sē­nī­šu sli­mī­bas, di­abēts, kā arī ķī­mij­te­ra­pi­jas un sta­ru te­ra­pi­jas lai­kā.

* Kor­di­cepss (Cordyceps Si­ne­sis) aug Ķī­nas, Ti­be­tas un Ne­pā­las kal­nie­nēs sū­ros kli­ma­tis­kos ap­stāk­ļos. Sav­va­ļas kor­di­cepss ir re­ta un ļo­ti dār­ga sē­ne, tā­pēc tā tiek kul­ti­vē­ta uz grau­du bā­zes, kas ļauj ie­gūt kva­li­tā­tes zi­ņā līdz­vēr­tī­gu kul­tū­ru. Kor­di­cep­sam pie­mīt spē­cī­gas anti­ok­si­dan­ta īpa­šī­bas. Bio­lo­ģis­ki ak­tī­vais uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tājs Cordyceps ie­gūts, krus­to­jot Ti­be­tas sav­va­ļas kor­di­cep­su ar kul­ti­vē­tu kva­li­ta­tī­vu sē­nes kul­tū­ru. Klī­nis­ko pē­tī­ju­mu re­zul­tā­ti lie­ci­na, ka tas sek­mē sek­su­ālo dis­fun­kci­ju no­vēr­ša­nu, vei­ci­na aug­lī­bu un dzi­mum­spē­ju; pa­līdz ma­zi­nāt me­no­pau­zes sim­pto­mus, stip­ri­na imūn­sis­tē­mu, aiz­sar­gā ak­nas un nie­res, kal­po elp­ce­ļu sli­mī­bu pro­fi­lak­sei.

* Uz­tu­ra ba­gā­ti­nā­tājs PS7 (sē­ņu un rau­ga be­tag­li­kā­nu eks­trak­tu mai­sī­jums). Sē­ņu po­li­sa­ha­rī­diem (be­tag­li­kā­niem un pro­te­og­li­kā­niem) ir ie­vē­ro­ja­ma lab­vē­lī­ga ie­tek­me uz imū­no sis­tē­mu. Vai­rā­ku sē­ņu po­li­sa­ha­rī­du kom­plekss no­dro­ši­na gal­ve­nos imūn­mo­du­lē­jo­šus sa­vie­no­ju­mus vieg­li asi­mi­lē­ja­mā for­mā, lai sa­snieg­tu mak­si­mā­lu efek­tu. Tas ga­ta­vots no rei­ši, mai­ta­kē, ši­ta­kē, Bra­zī­li­jas at­ma­te­nēm, snie­ga sē­nēm, če­mu­rai­na­jām če­mu­re­nēm un be­tag­li­kā­niem no rau­ga sē­ņu cel­ma. Ap­vie­no­tās Ka­ra­lis­tes fun­go­te­ra­pei­ti ie­sa­ka PS7 kom­plek­su kā vie­nu no sva­rī­gā­ka­jiem ārst­nie­cis­ko sē­ņu pre­pa­rā­tiem ilg­ter­mi­ņa imu­ni­tā­tes uz­tu­rē­ša­nai vē­ža pa­cien­tiem. Šis pre­pa­rāts ir pie­mē­rots arī vis­pā­rē­jai imu­ni­tā­tes uz­tu­rē­ša­nai un vē­ža pro­fi­lak­sei.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Svarīgākais