Faktors, kas negatīvi ietekmē vēnu veselību, ir arī liekais svars. Pats par sevi tas gan neizraisa vēnu slimības, taču jūtami palielina vēnu mazspējas komplikāciju attīstības risku un veicina arī citas nevēlamas parādības. Par to saruna ar speciālistu Intu Ūdri.
- Sadzīvē dažādiem cilvēkiem ir atšķirīga izpratne par to, cik katram būtu jāsver. Kas ir liekais svars no medicīnas viedokļa?
- Liekais svars cilvēkam ir tad, ja viņa ķermeņa masas indekss ir lielāks par 25, savukārt, ja tas ir lielāks par 30, tad jau ir runa par aptaukošanos. (Ķermeņa masas indeksu (ĶMI) aprēķina, dalot svaru kilogramos ar auguma garumu metros, kas kāpināts kvadrātā. Lai to noteiktu, var ērti izmantot internetā atrodamos ĶMI kalkulatorus.)
- Ko sliktu liekais svars nodara? Vai var teikt: jo lielāks liekais svars, jo vairāk tas apdraud vēnu veselību?
- Tiešas korelācijas nav, jo ir jau arī resni cilvēki, kuriem ir veselas vēnas. Bet, ja reiz ir vēnu mazspēja, tad liekais svars veicina komplikāciju rašanos. Kādā pētījumā tika apsekotas divas pacientu grupas ar slimām vēnām, vienā bija cilvēki ar normālu ķermeņa masu, otrā - ar lieko svaru. Tiem, kuriem ĶMI bija lielāks par 25, krietni biežāk novēroja trofiskās čūlas, ādas izmaiņas un ekzēmu.
Manā skatījumā būtiskāk ir runāt nevis par vēnas bojājumu, bet par tūsku. Cilvēkiem ar lieko svaru jebkura veida tūskas izpaužas smagāk. Ja kādam ir, piemēram, taukaudu tūska vai limfātiskā tūska un arī vēnu mazspēja, tad tās summējas kopā un, protams, audu deģeneratīvie procesi, trofikas izmaiņas veidojas straujāk.
Asinsvadu sieniņas, attīstoties tūskai, iestiepjas un kļūst caurlaidīgas, asins elementi nonāk apkārtējos audos un rada tur aseptisku iekaisumu, savukārt šis iekaisums pasliktina audu trofiku - audu barošanos, tāpēc rodas minētās parādības.
- Tas nozīmē, ka vēnu problēmas var arī nebūt vainīgas?
- Man ir bijis daudz pacientu, kuriem ir trofiskas čūlas, bet nav slimas vēnas. Vieniem ir vienkārši izteikta aptaukošanās, citiem uz tās fona karstā laikā akutizējas sirds mazspēja, jo slodze sirdij kļūst lielāka, strauji pieaug kāju tūska un atveras lielas trofiskas čūlas. Atliek pacientam nozīmēt urīndzenošos līdzekļus un saitēt kājas, lai brūces sadzīst, bet vēnas zem tām ir veselas. Otra tipiska pacientu grupa ir tie, kuri bijuši resni, bet pēc tam badojoties vai kā citādi strauji novājējuši un nu satraucas, ka viņiem ir bojātas vēnas, jo tās kļuvušas uzkrītoši redzamas. Izmeklējot mēs konstatējam, ka vēnas nav bojātas. Cilvēkam pieņemoties svarā un izmēros, izstiepjas arī vēnas, bet, strauji novājējot, tās nespēj tik ātri savilkties atpakaļ, bet sāk izlocīties un izskatās, it kā būtu vēnu varikoze.
- Vai ir izredzes, ka šādas vēnas ar laiku savilksies? - Tas atkarīgs no organisma individuālām īpatnībām. Arī grūtniecēm reizēm ir ļoti izteikti paplašinātas vēnas, bet vienai daļai, atnākot uz pārbaudi pusgadu pēc dzemdībām, izrādās, ka tās ir savilkušās, kamēr citām tā arī paliek paplašinātas. Tas ir ģenētiski noteikts: vienam cilvēkam saistaudi ir elastīgi, citam - vāji, un tāpēc viņam raksturīga vēnu varikoze, strijas, plakanā pēda u. c.
- Vai no vēnu veselības viedokļa ir kāda nozīme arī kājas formai un izmēriem?
- Tam vairāk ir saistība ar tūsku: jo lielāka zemādas tauku kārta, lielāka iespēja uzkrāties liekajam šķidrumam. To, ka vienam ir lieli muskuļi, bet citam mazi, nosaka iedzimtība, savukārt mēs paši varam kāju ikru muskuļus attīstīt, nodarbojoties ar dejošanu vai sportu. Kustīgam dzīvesveidam ir būtiska nozīme. Ja cilvēks lielu dienas daļu pavada sēžot, tad nestrādā muskuļu sūknis, kas palīdz asinīm virzīties pa vēnām uz augšu, tajās veidojas asiņu sastrēgums un attīstās vēnu bojājums. Cilvēkiem ar lielu lieko svaru kustēties ir grūti, sāp locītavas, mugura... Tā viņi visu dienu sēž, kājas piepampst, vēnas iestiepjas, un attīstās mazspēja, kuras sākotnējais cēlonis faktiski ir tieši kustību trūkums.
- Kā tikt ārā no šā apburtā loka?
- Primārais šajā situācijā ir ķermeņa masas normalizēšana, tāpēc jākonsultējas ar diētas ārstu, lai sakārtotu savus ēšanas paradumus. Cilvēki gan bieži apgalvo, ka par pareizu uzturu visu jau zinot, bet, ja parunā ar diētas ārstu, tad izrādās, ka ir dažas būtiskas lietas, ko viņi tomēr palaiduši garām, piemēram, ka stundu pēc fiziskas slodzes neko nedrīkst ēst. Pēdējā laikā sastopu daudz lauku ļaužu, kuriem ir liekais svars, neraugoties uz diezgan lielo fizisko slodzi. Ja cilvēks visu dienu strādā, pēc tam atnāk noguris mājās un uzreiz ietur sātīgu maltīti ar cepeti, kartupeļiem un krējumu, tad tas viss uzkrājas taukos. Savukārt pilsētā ir daudz cilvēku, kuri augu dienu strādā pie datora un ir fiziski neaktīvi. Ja kāds ieteic sabalansēt uzņemtās un patērētās kalorijas, viņi saka - tad jau es gandrīz neko nedrīkstu ēst! Bet aizej uz baseinu, nopeldi vienu kilometru un varēsi atļauties ēst vairāk.
Kamēr cilvēkam ir tikai 20-30 gadu, viņš lieko svaru nejūt, bet, kad nāk 60-70 gadu, dažam arī agrāk - atkarībā no tā, cik nu kuram ir lieko kilogramu, jāsāk staigāt pie ārstiem, jo sāp kājas, ceļi, gūžas, mugura un arī vēnas liek sevi manīt. Nereti, normalizējot ķermeņa masu, daudzas sūdzības izzūd pašas no sevis.
Pacientiem, kuriem ir liekais svars, diezgan daudz nozīmēju urīndzenošos līdzekļus, jo, tos lietojot, tiek izvadīts liekais šķidrums, kas galvenokārt sakrājas kāju audos; tā tiek samazināta tūska, kļūst vieglāk gan sirdij, gan kājām, un cilvēks kļūst aktīvāks jau tādēļ vien. Pēc tam, kad ir liekais šķidrums izvadīts, pacientam tiek izraudzītas tieši viņam piemērotas vēnu kompresijas zeķes, kas neļauj kājām pietūkt, arī ja darbs ir sēdošs. Ir arī gadījumi, kad mērķtiecīgi lietot venotoniskos medikamentus.
- Ja vēnas nepieciešams operēt - vai liekais svars tam var būt par šķērsli?
- Nē, tas bija agrāk, kad veica klasiskās vēnu operācijas. Mūsdienīgām lāzeroperācijām pacienta liekais svars nav šķērslis, lai gan ārstam ir grūtāk, jo lielāks apjoms. Taču jārunā par citu jautājumu: bieži vien pacienti ar lieko svaru, kuri nāk pie flebologa ar vēlmi veikt vēnu operāciju, domā, ka tiks atbrīvoti arī no tādiem simptomiem, kuri nav saistīti ar vēnām. Nākas skaidrot: ja es izoperēšu vēnas, jūtami labāk jums diemžēl nekļūs, varbūt vienīgi nedaudz mazāk pams kājas, bet jūsu sūdzību pamatā ir mugurkaula saslimšana ar nervu saknīšu saspiedumu, kas izstaro sāpes uz kāju, un tās nepāries. Vienmēr jāsāk ir ārstēt tās slimības, kas ir prevalējošās. Netrūkst cilvēku, kuriem labāk gribētos samaksāt naudu par operāciju, nevis sākt cīnīties ar diētu un vingrošanu, bet bez uztura korekcijas un fiziskās aktivitātes nekas nesanāks.
- Kādas fiziskās nodarbības lai izvēlas cilvēks, kuram ir tik liels liekais svars, ka grūti pat paiet?
- Tādi pacienti, kuri sver 150 kilogramu un vairāk, patiešām nevar ne iet vai skriet, ne braukt ar velosipēdu, jo tas kaitē locītavām. Atliek vienīgi baseins, jo ūdenī ķermenis atrodas bezsvara stāvoklī un ir iespējama arī pietiekami liela slodze.