Lie­kais svars ne­ga­tī­vi ie­tek­mē vē­nu ve­se­lī­bu

© F64

Fak­tors, kas ne­ga­tī­vi ie­tek­mē vē­nu ve­se­lī­bu, ir arī lie­kais svars. Pats par se­vi tas gan ne­iz­rai­sa vē­nu sli­mī­bas, ta­ču jū­ta­mi pa­lie­li­na vē­nu maz­spē­jas kom­pli­kā­ci­ju at­tīs­tī­bas ris­ku un vei­ci­na arī ci­tas ne­vē­la­mas pa­rā­dī­bas. Par to sa­ru­na ar spe­ci­ā­lis­tu In­tu Ūd­ri.

- Sa­dzī­vē da­žā­diem cil­vē­kiem ir at­šķi­rī­ga iz­prat­ne par to, cik kat­ram bū­tu jā­sver. Kas ir lie­kais svars no me­di­cī­nas vie­dok­ļa?

- Lie­kais svars cil­vē­kam ir tad, ja vi­ņa ķer­me­ņa ma­sas in­dekss ir lie­lāks par 25, sa­vu­kārt, ja tas ir lie­lāks par 30, tad jau ir ru­na par ap­tau­ko­ša­nos. (Ķer­me­ņa ma­sas in­dek­su (ĶMI) ap­rē­ķi­na, da­lot sva­ru ki­lo­gra­mos ar au­gu­ma ga­ru­mu met­ros, kas kā­pi­nāts kvad­rā­tā. Lai to no­teik­tu, var ēr­ti iz­man­tot in­ter­ne­tā at­ro­da­mos ĶMI kal­ku­la­to­rus.)

- Ko slik­tu lie­kais svars no­da­ra? Vai var teikt: jo lie­lāks lie­kais svars, jo vai­rāk tas ap­draud vē­nu ve­se­lī­bu?

- Tie­šas ko­re­lā­ci­jas nav, jo ir jau arī res­ni cil­vē­ki, ku­riem ir ve­se­las vē­nas. Bet, ja reiz ir vē­nu maz­spē­ja, tad lie­kais svars vei­ci­na kom­pli­kā­ci­ju ra­ša­nos. Kā­dā pē­tī­ju­mā ti­ka ap­se­ko­tas di­vas pa­cien­tu gru­pas ar sli­mām vē­nām, vie­nā bi­ja cil­vē­ki ar nor­mā­lu ķer­me­ņa ma­su, ot­rā - ar lie­ko sva­ru. Tiem, ku­riem ĶMI bi­ja lie­lāks par 25, kriet­ni bie­žāk no­vē­ro­ja tro­fis­kās čū­las, ādas iz­mai­ņas un ek­zē­mu.

Ma­nā ska­tī­ju­mā bū­tis­kāk ir ru­nāt ne­vis par vē­nas bo­jā­ju­mu, bet par tūs­ku. Cil­vē­kiem ar lie­ko sva­ru jeb­ku­ra vei­da tūs­kas iz­pau­žas sma­gāk. Ja kā­dam ir, pie­mē­ram, tauk­au­du tūs­ka vai lim­fā­tis­kā tūs­ka un arī vē­nu maz­spē­ja, tad tās sum­mē­jas ko­pā un, pro­tams, au­du de­ģe­ne­ra­tī­vie pro­ce­si, tro­fi­kas iz­mai­ņas vei­do­jas strau­jāk.

Asins­va­du sie­ni­ņas, at­tīs­to­ties tūs­kai, ie­stiep­jas un kļūst caur­lai­dī­gas, asins ele­men­ti no­nāk ap­kār­tē­jos au­dos un ra­da tur asep­tis­ku ie­kai­su­mu, sa­vu­kārt šis ie­kai­sums pa­slik­ti­na au­du tro­fi­ku - au­du ba­ro­ša­nos, tā­pēc ro­das mi­nē­tās pa­rā­dī­bas.

- Tas no­zī­mē, ka vē­nu pro­blē­mas var arī ne­būt vai­nī­gas?

- Man ir bi­jis daudz pa­cien­tu, ku­riem ir tro­fis­kas čū­las, bet nav sli­mas vē­nas. Vie­niem ir vien­kār­ši iz­teik­ta ap­tau­ko­ša­nās, ci­tiem uz tās fo­na kar­stā lai­kā aku­ti­zē­jas sirds maz­spē­ja, jo slo­dze sir­dij kļūst lie­lā­ka, strau­ji pie­aug kā­ju tūs­ka un at­ve­ras lie­las tro­fis­kas čū­las. At­liek pa­cien­tam no­zī­mēt urīn­dze­no­šos lī­dzek­ļus un sai­tēt kā­jas, lai brū­ces sa­dzīst, bet vē­nas zem tām ir ve­se­las. Ot­ra ti­pis­ka pa­cien­tu gru­pa ir tie, ku­ri bi­ju­ši res­ni, bet pēc tam ba­do­jo­ties vai kā ci­tā­di strau­ji no­vā­jē­ju­ši un nu sa­trau­cas, ka vi­ņiem ir bo­jā­tas vē­nas, jo tās kļu­vu­šas uz­krī­to­ši re­dza­mas. Iz­mek­lē­jot mēs kon­sta­tē­jam, ka vē­nas nav bo­jā­tas. Cil­vē­kam pie­ņe­mo­ties sva­rā un iz­mē­ros, iz­stiep­jas arī vē­nas, bet, strau­ji no­vā­jē­jot, tās ne­spēj tik āt­ri sa­vilk­ties at­pa­kaļ, bet sāk iz­lo­cī­ties un iz­ska­tās, it kā bū­tu vē­nu va­ri­ko­ze.

- Vai ir iz­re­dzes, ka šā­das vē­nas ar lai­ku sa­vilk­sies? - Tas at­ka­rīgs no or­ga­nis­ma in­di­vi­du­ā­lām īpat­nī­bām. Arī grūt­nie­cēm rei­zēm ir ļo­ti iz­teik­ti pa­pla­ši­nā­tas vē­nas, bet vie­nai da­ļai, at­nā­kot uz pār­bau­di pus­ga­du pēc dzem­dī­bām, iz­rā­dās, ka tās ir sa­vil­ku­šās, ka­mēr ci­tām tā arī pa­liek pa­pla­ši­nā­tas. Tas ir ģe­nē­tis­ki no­teikts: vie­nam cil­vē­kam saist­au­di ir elas­tī­gi, ci­tam - vā­ji, un tā­pēc vi­ņam rak­stu­rī­ga vē­nu va­ri­ko­ze, stri­jas, pla­ka­nā pē­da u. c.

- Vai no vē­nu ve­se­lī­bas vie­dok­ļa ir kā­da no­zī­me arī kā­jas for­mai un iz­mē­riem?

- Tam vai­rāk ir sais­tī­ba ar tūs­ku: jo lie­lā­ka zem­ādas tau­ku kār­ta, lie­lā­ka ie­spē­ja uz­krā­ties lie­ka­jam šķid­ru­mam. To, ka vie­nam ir lie­li mus­ku­ļi, bet ci­tam ma­zi, no­sa­ka ie­dzim­tī­ba, sa­vu­kārt mēs pa­ši va­ram kā­ju ik­ru mus­ku­ļus at­tīs­tīt, no­dar­bo­jo­ties ar de­jo­ša­nu vai spor­tu. Kus­tī­gam dzī­ves­vei­dam ir bū­tis­ka no­zī­me. Ja cil­vēks lie­lu die­nas da­ļu pa­va­da sē­žot, tad ne­strā­dā mus­ku­ļu sūk­nis, kas pa­līdz asi­nīm vir­zī­ties pa vē­nām uz aug­šu, ta­jās vei­do­jas asi­ņu sa­strē­gums un at­tīs­tās vē­nu bo­jā­jums. Cil­vē­kiem ar lie­lu lie­ko sva­ru kus­tē­ties ir grū­ti, sāp lo­cī­ta­vas, mu­gu­ra... Tā vi­ņi vi­su die­nu sēž, kā­jas pie­pampst, vē­nas ie­stiep­jas, un at­tīs­tās maz­spē­ja, ku­ras sā­kot­nē­jais cē­lo­nis fak­tis­ki ir tie­ši kus­tī­bu trū­kums.

- Kā tikt ārā no šā ap­bur­tā lo­ka?

- Pri­mā­rais ša­jā si­tu­ā­ci­jā ir ķer­me­ņa ma­sas nor­ma­li­zē­ša­na, tā­pēc jā­kon­sul­tē­jas ar di­ē­tas ār­stu, lai sa­kār­to­tu sa­vus ēša­nas pa­ra­du­mus. Cil­vē­ki gan bie­ži ap­gal­vo, ka par pa­rei­zu uz­tu­ru vi­su jau zi­not, bet, ja pa­ru­nā ar di­ē­tas ār­stu, tad iz­rā­dās, ka ir da­žas bū­tis­kas lie­tas, ko vi­ņi to­mēr pa­lai­du­ši ga­rām, pie­mē­ram, ka stun­du pēc fi­zis­kas slo­dzes ne­ko ne­drīkst ēst. Pē­dē­jā lai­kā sa­sto­pu daudz lau­ku ļau­žu, ku­riem ir lie­kais svars, ne­rau­go­ties uz diez­gan lie­lo fi­zis­ko slo­dzi. Ja cil­vēks vi­su die­nu strā­dā, pēc tam at­nāk no­gu­ris mā­jās un uz­reiz ie­tur sā­tī­gu mal­tī­ti ar ce­pe­ti, kar­tu­pe­ļiem un krē­ju­mu, tad tas viss uz­krā­jas tau­kos. Sa­vu­kārt pil­sē­tā ir daudz cil­vē­ku, ku­ri au­gu die­nu strā­dā pie da­to­ra un ir fi­zis­ki ne­ak­tī­vi. Ja kāds ie­teic sa­ba­lan­sēt uz­ņem­tās un pa­tē­rē­tās ka­lo­ri­jas, vi­ņi sa­ka - tad jau es gan­drīz ne­ko ne­drīk­stu ēst! Bet aiz­ej uz ba­sei­nu, no­pel­di vie­nu ki­lo­met­ru un va­rē­si at­ļau­ties ēst vai­rāk.

Ka­mēr cil­vē­kam ir ti­kai 20-30 ga­du, viņš lie­ko sva­ru ne­jūt, bet, kad nāk 60-70 ga­du, da­žam arī ag­rāk - at­ka­rī­bā no tā, cik nu ku­ram ir lie­ko ki­lo­gra­mu, jā­sāk stai­gāt pie ār­stiem, jo sāp kā­jas, ce­ļi, gū­žas, mu­gu­ra un arī vē­nas liek se­vi ma­nīt. Ne­re­ti, nor­ma­li­zē­jot ķer­me­ņa ma­su, dau­dzas sū­dzī­bas iz­zūd pa­šas no se­vis.

Pa­cien­tiem, ku­riem ir lie­kais svars, diez­gan daudz no­zī­mē­ju urīn­dze­no­šos lī­dzek­ļus, jo, tos lie­to­jot, tiek iz­va­dīts lie­kais šķid­rums, kas gal­ve­no­kārt sa­krā­jas kā­ju au­dos; tā tiek sa­ma­zi­nā­ta tūs­ka, kļūst vieg­lāk gan sir­dij, gan kā­jām, un cil­vēks kļūst ak­tī­vāks jau tā­dēļ vien. Pēc tam, kad ir lie­kais šķid­rums iz­va­dīts, pa­cien­tam tiek iz­rau­dzī­tas tie­ši vi­ņam pie­mē­ro­tas vē­nu kom­pre­si­jas ze­ķes, kas ne­ļauj kā­jām pie­tūkt, arī ja darbs ir sē­došs. Ir arī ga­dī­ju­mi, kad mērķ­tie­cī­gi lie­tot ve­no­to­nis­kos me­di­ka­men­tus.

- Ja vē­nas ne­pie­cie­šams ope­rēt - vai lie­kais svars tam var būt par šķēr­sli?

- Nē, tas bi­ja ag­rāk, kad vei­ca kla­sis­kās vē­nu ope­rā­ci­jas. Mūs­die­nī­gām lā­zer­ope­rā­ci­jām pa­cien­ta lie­kais svars nav šķēr­slis, lai gan ār­stam ir grū­tāk, jo lie­lāks ap­joms. Ta­ču jā­ru­nā par ci­tu jau­tā­ju­mu: bie­ži vien pa­cien­ti ar lie­ko sva­ru, ku­ri nāk pie fle­bo­lo­ga ar vēl­mi veikt vē­nu ope­rā­ci­ju, do­mā, ka tiks at­brī­vo­ti arī no tā­diem simp­to­miem, ku­ri nav sais­tī­ti ar vē­nām. Nā­kas skaid­rot: ja es iz­o­pe­rē­šu vē­nas, jū­ta­mi la­bāk jums diem­žēl ne­kļūs, var­būt vie­nī­gi ne­daudz ma­zāk pams kā­jas, bet jū­su sū­dzī­bu pa­ma­tā ir mu­gur­kau­la sa­slim­ša­na ar ner­vu sak­nī­šu sa­spie­du­mu, kas iz­sta­ro sā­pes uz kā­ju, un tās ne­pār­ies. Vien­mēr jā­sāk ir ār­stēt tās sli­mī­bas, kas ir pre­va­lē­jo­šās. Ne­trūkst cil­vē­ku, ku­riem la­bāk gri­bē­tos sa­mak­sāt nau­du par ope­rā­ci­ju, ne­vis sākt cī­nī­ties ar di­ē­tu un vin­gro­ša­nu, bet bez uz­tu­ra ko­rek­ci­jas un fi­zis­kās ak­ti­vi­tā­tes ne­kas ne­sa­nāks.

- Kā­das fi­zis­kās no­dar­bī­bas lai iz­vē­las cil­vēks, ku­ram ir tik liels lie­kais svars, ka grū­ti pat pa­iet?

- Tā­di pa­cien­ti, ku­ri sver 150 ki­lo­gra­mu un vai­rāk, pa­tie­šām ne­var ne iet vai skriet, ne braukt ar ve­lo­si­pē­du, jo tas kai­tē lo­cī­ta­vām. At­liek vie­nī­gi ba­seins, jo ūde­nī ķer­me­nis at­ro­das bez­sva­ra stā­vok­lī un ir ie­spē­ja­ma arī pie­tie­ka­mi lie­la slo­dze.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.