Bū­tis­ki sau­dzēt dzir­di jau kopš jau­nī­bas

© F64

Rei­zēm šķiet, ka pa­sau­le ap mums kļūst ar­vien ska­ļā­ka, jo se­viš­ķi tas sa­kāms par pil­sēt­vi­di. Ja cil­vēks, kurš pie­ra­dis dzī­vot lau­ku klu­su­mā, no­nāk pil­sē­tā, viņš ne­re­ti jū­tas vai ap­dul­lis no ap­kārt val­do­ša ska­ļu­ma. Sa­vu­kārt pil­sēt­nieks pie tā pie­ra­dis tik ļo­ti, ka, do­do­ties pie da­bas, kur nav ie­ras­to trok­šņu, jū­tas te­ju vai ne­omu­lī­gi. Tik­mēr pa­sau­les sta­tis­ti­ka rā­da, ka lau­ku ļau­dīm dzir­de ir la­bā­ka ne­kā pil­sēt­nie­kiem, bet maz­at­tīs­tī­to val­stu ie­dzī­vo­tā­jiem – la­bā­ka ne­kā in­dus­tri­ālo liel­val­stu ie­dzī­vo­tā­jiem.

Ci­vi­li­zā­ci­jas la­bu­mi diem­žēl sa­ņe­ma­mi kom­plek­tā ar trok­šņai­nā­ku vi­di, tā­pēc ir ļo­ti bū­tis­ki sau­dzēt dzir­di jau kopš jau­nī­bas. Vis­bie­žāk dzir­de vā­ji­nās ar ga­diem - se­vi pa­ma­zām liek ma­nīt ve­cu­ma vāj­dzir­dī­ba, kas sais­tī­ta ar dzir­des ner­va ga­la no­lie­to­ša­nos. Kad šī pro­blē­ma ra­dī­sies un cik iz­teik­ta tā būs - at­ka­rīgs gan no ie­dzim­tī­bas, gan no vi­des, gan no pa­šu at­tiek­smes pret sa­vu ve­se­lī­bu. Pa­tie­sī­bā plu­sus un mī­nu­sus krā­jam vi­su dzī­vi, bet mū­ža ot­ra­jā pus­ē kļūst re­dzams re­zul­tāts. Ne­viens ne­var se­vi pil­nī­gi pa­sar­gāt no da­žā­diem ne­lai­mes ga­dī­ju­miem un sli­mī­bām, ta­ču jā­cen­šas ne­no­da­rīt dzir­dei pār­i pa­ša ne­vē­rī­bas vai ne­ap­do­mī­bas dēļ.

  • Jeb­kā­di ie­kai­su­mi un in­fek­ci­jas jā­ār­stē lai­kus. Dzir­de var pa­slik­ti­nā­ties gan pēc vi­dus­auss ie­kai­su­ma vai spē­cī­gām ie­snām, gan pēc gri­pas, ma­sa­li­ņām, ma­sa­lām, cū­ci­ņām, me­nin­gī­ta, en­ce­fa­lī­ta u.c. sa­slim­ša­nām. Tās var iz­rai­sīt no­piet­nu ne­at­grie­ze­nis­ku dzir­des bo­jā­ju­mu.
  • Ja at­ga­dī­ju­šies pēk­šņi dzir­des trau­cē­ju­mi, stei­dza­mi jā­mek­lē ausu, kak­la un de­gu­na ār­sta pa­lī­dzī­ba, jo stā­vok­lis ir pa­tie­šām no­pietns un te­ra­pi­ja jā­uz­sāk ne­ka­vē­jo­ties.
  • Ne­va­ja­dzē­tu cen­sties ār­stēt ausu kai­tes ar ap­šau­bā­mām tau­tas me­to­dēm, likt ausu ejās da­žā­du augu la­pas, pi­li­nāt pie­nu vai eļ­ļu, arī tī­rīt ausis ar va­tes ko­ci­ņiem u.c.
  • Jā­cen­šas se­vi un bēr­nus pa­sar­gāt no akus­tis­kām trau­mām - ne­pa­kļaut dzir­des or­gā­nus il­gā­kai pār­mē­rī­gi ska­ļu ska­ņu ie­dar­bī­bai, pie­mē­ram, rok­kon­cer­tā vai ho­ke­ja ma­čā.
  • Jā­ie­vē­ro ne­pie­cie­ša­mā pie­sar­dzī­ba, lie­to­jot mū­zi­kas ie­rī­ces, ko ie­vie­to auss ejā. Pa­ra­dums klau­sī­ties aus­ti­ņās ska­ļu mū­zi­ku ne vien no­vērš uz­ma­nī­bu no ap­kār­tē­jās si­tu­āci­jas un pa­lie­li­na ne­ga­dī­ju­mu ris­ku, bet var arī bo­jāt dzir­di, tur­klāt past­āv risks pēk­šņi ne­jau­ši pa­griezt mū­zi­ku dār­do­šā ska­ļu­mā un ie­dzī­vo­ties akus­tis­kā trau­mā. Ap­rē­ķi­nāts, ka pie­tiek di­vas stun­das klau­sī­ties aus­ti­ņās mū­zi­ku, kas ska­ļā­ka par 90 dB, lai at­stā­tu ne­ga­tī­vu ie­tek­mi uz dzir­di.
  • Strā­dā­jot ra­žot­nē, kur ir augsts trok­šņu lī­me­nis, vai arī mā­jās vei­cot da­žā­dus re­mont­dar­bus, jā­lie­to pie­mē­ro­ti lī­dzek­ļi trok­šņu slā­pē­ša­nai.
  • Pēc uz­tu­rē­ša­nās trok­snī jā­at­pū­ti­na ausis klu­sā vi­dē.

No­de­rī­gi!

  • Par klu­sā­ko ska­ņu, ko sa­dzird cil­vēks, pie­ņemts uz­ska­tīt 0 de­ci­be­lus (dB), lai gan cil­vē­ki ar īpa­ši asu dzid­ri sa­klau­sa arī -5 - -10 dB, bet at­se­viš­ķi dzīv­nie­ki - pat līdz -30 dB. Cil­vē­kam ir nor­mā­la dzir­de, ja viņš spēj sa­klau­sīt ska­ņas 0 - 20 dB ro­be­žās.
  • Nor­mā­lā sa­run­va­lo­dā lie­to­to ska­ņu di­apa­zons ir 60 - 70 dB, čuksts ra­da 30 dB.
  • Sa­dzī­ves teh­ni­kas ie­rī­ces (ve­ļas­ma­šī­nas, elek­tris­kie pu­to­tā­ji, su­lu spie­des, pu­tek­ļu sū­cē­ji u.c.) ra­da 50 - 90 dB lie­lu trok­sni.
  • Brau­co­ša vil­cie­na ra­dī­tās ska­ņas in­ten­si­tā­te ir 80 - 100 dB, au­to­ma­šī­nas - 65 - 95 dB, bet re­ak­tī­vās lid­ma­šī­nas (pa­cel­ša­nās brī­dī) - 140 dB.
  • Vēt­rai­nu līdz­ju­tē­ju sa­cel­tais trok­snis sta­di­onā spor­ta spē­ļu lai­kā var sa­sniegt ap 130 dB, līdz­īgi ir rok­mū­zi­kas kon­cer­tā.
  • Ja pie auss aiz­cērt grā­ma­tu vai spē­cī­gi sa­sit plauk­stas, tas ra­da trok­sni, ku­ra in­ten­si­tā­te sa­sniedz 120 dB.
  • Ska­ļas ska­ņas, ku­ru in­ten­si­tā­te pār­sniedz 110 - 120 dB, var ra­dīt sāp­ju sa­jū­tu.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Svarīgākais