IETEIKUMI, kā pareizi mazgāt dārzeņus un augļus

© avantrend/pixabay.com

Der at­ce­rē­ties, ka sva­rī­gi ir ne vien tas, lai dār­ze­ņi un aug­ļi bū­tu svai­gi un kva­li­ta­tī­vi, bet arī pa­rei­zi sa­ga­ta­vo­ti un kār­tī­gi no­maz­gā­ti, pirms tos lie­to uz­tu­rā. Ja to da­ra pa­rei­zi, no da­bas vel­tēm no­maz­gā gan ne­tī­ru­mus, gan mikro­or­ga­nis­mus, gan da­žā­das ķi­mi­kā­li­jas, ko bie­ži vien lie­to audzē­ša­nas pro­ce­sā.

Im­por­tē­tos aug­ļus un dār­ze­ņus ie­tei­cams maz­gāt ar spe­ci­ālu bir­stī­ti, bet, lai ie­gū­tu la­bā­ku efek­tu, - ar maz­gā­ša­nas lī­dzek­li, pie­mē­ram, zie­pēm, un kār­tī­gi no­ska­lot tī­rā ūde­nī. Tas at­tie­cas uz bum­bie­riem, plū­mēm, ābo­liem, ap­ri­ko­zēm, me­lo­nēm un ar­bū­ziem, arī ci­tiem aug­ļiem. Sa­vu­kārt cit­rus­aug­ļus va­ja­dzē­tu maz­gāt te­ko­šā auk­stā ūde­nī, bet pirms tam pār­liet ar ver­do­šu, lai at­brī­vo­tos no kon­ser­van­tiem. Gur­ķus, to­mā­tus, se­le­ri­jas, sal­dos pi­pa­rus, ka­ba­čus, pa­ti­so­nus, bak­la­žā­nus un ķir­bjus jā­maz­gā zem te­ko­ša ūdens ar bir­stī­ti. Kā­post­gal­vas nav jā­maz­gā, bet no tām jā­no­ņem vir­sē­jās, ne­tī­rās la­pas. Za­ļu­mus vis­pirms rū­pī­gi ap­strā­dā - no­griež sak­nes un stub­lā­jus. Pēc tam maz­gā ne­vis te­ko­šā ūde­nī, bet trau­kā ar ūde­ni, ie­vie­to­jot tur za­ļu­mus. Ūdens vai­rāk­kārt jā­mai­na, un ti­kai pēc tam za­ļu­mus no­ska­lo zem te­ko­ša ūdens.

No­de­rī­gi!

NE­TĪ­RĀ­KIE AUG­ĻI UN DĀR­ZE­ŅI

  1. Ābo­li
  2. Se­le­ri­ja
  3. Ķir­šu to­mā­ti
  4. Gur­ķi
  5. Vīn­ogas
  6. Asie pi­pa­ri
  7. Ne­kta­rī­ni
  8. Per­si­ki
  9. Kar­tu­pe­ļi
  10. Spi­nā­ti
  11. Ze­me­nes
  12. Sal­dā pap­ri­ka

* Pēc maz­gā­ša­nas dār­ze­ņus un aug­ļus nav ie­tei­cams il­gi uz­gla­bāt, lai tie ne­zau­dē­tu vi­ta­mī­nus un ci­tas vēr­tī­gās vie­las.

* Aug­ļu un dār­ze­ņu maz­gā­ša­nai ie­tei­cams iz­man­tot ti­kai pie­de­ru­mus no ne­rū­sē­jo­ša tē­rau­da.

* Ja zem gur­ķu, kar­tu­pe­ļu un ka­ba­ču mi­zas ir dzel­te­ni plan­ku­mi, tad tas lie­ci­na par nit­rā­tu klāt­būt­ni. Nit­rā­tu dau­dzu­mu kar­tu­pe­ļos un bur­kā­nos var sa­ma­zi­nāt, ja pēc maz­gā­ša­nas tos ie­liek uz dien­nak­ti sāls­ūde­nī. Jā­ņem vē­rā, ka ko­pā ar nit­rā­tiem pa­zu­dīs arī vi­ta­mī­ni.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.