Der atcerēties, ka svarīgi ir ne vien tas, lai dārzeņi un augļi būtu svaigi un kvalitatīvi, bet arī pareizi sagatavoti un kārtīgi nomazgāti, pirms tos lieto uzturā. Ja to dara pareizi, no dabas veltēm nomazgā gan netīrumus, gan mikroorganismus, gan dažādas ķimikālijas, ko bieži vien lieto audzēšanas procesā.
Importētos augļus un dārzeņus ieteicams mazgāt ar speciālu birstīti, bet, lai iegūtu labāku efektu, - ar mazgāšanas līdzekli, piemēram, ziepēm, un kārtīgi noskalot tīrā ūdenī. Tas attiecas uz bumbieriem, plūmēm, āboliem, aprikozēm, melonēm un arbūziem, arī citiem augļiem. Savukārt citrusaugļus vajadzētu mazgāt tekošā aukstā ūdenī, bet pirms tam pārliet ar verdošu, lai atbrīvotos no konservantiem. Gurķus, tomātus, selerijas, saldos piparus, kabačus, patisonus, baklažānus un ķirbjus jāmazgā zem tekoša ūdens ar birstīti. Kāpostgalvas nav jāmazgā, bet no tām jānoņem virsējās, netīrās lapas. Zaļumus vispirms rūpīgi apstrādā - nogriež saknes un stublājus. Pēc tam mazgā nevis tekošā ūdenī, bet traukā ar ūdeni, ievietojot tur zaļumus. Ūdens vairākkārt jāmaina, un tikai pēc tam zaļumus noskalo zem tekoša ūdens.
Noderīgi!
NETĪRĀKIE AUGĻI UN DĀRZEŅI
* Pēc mazgāšanas dārzeņus un augļus nav ieteicams ilgi uzglabāt, lai tie nezaudētu vitamīnus un citas vērtīgās vielas.
* Augļu un dārzeņu mazgāšanai ieteicams izmantot tikai piederumus no nerūsējoša tērauda.
* Ja zem gurķu, kartupeļu un kabaču mizas ir dzelteni plankumi, tad tas liecina par nitrātu klātbūtni. Nitrātu daudzumu kartupeļos un burkānos var samazināt, ja pēc mazgāšanas tos ieliek uz diennakti sālsūdenī. Jāņem vērā, ka kopā ar nitrātiem pazudīs arī vitamīni.