CIEMOS: Katra cilvēka veiksmes avots

LATVIEŠA SĒTA vienmēr bijusi iekomponēta apkārtnes ainavā, jo viedie senči intuitīvi meklējuši un pratuši atrast gan aizvēju, gan skaistu skatu acu priekšā – pļava, ezers, upe vai strauts, kurā veroties priecēt acis un dvēseli. Fonā pakalns, paugurs vai mežs. Tas, lai aizmugure būtu drošībā © F64

Atstājot novārtā mājas apkārtni, cilvēks savai dzīvei atņem daļu iespējamās veiksmes. Katra lieta, katra parādība vai darbība, ar ko dzīvojot jāsaskaras, atstāj ietekmi uz izdošanos, harmoniju, labsajūtu. Arī dārzs. Tā ir pasaule miniatūrā.

Klasiskā ķīniešu fenšui mācība sastāv no vairāku līmeņu zināšanām. Arī mācība par veiksmīgu dārza un apkārtnes ap māju iekārtošana mērāma vairākos līmeņos. Vienkāršākais, elementārākais zināšanu kopums jau senajiem latviešiem bijis apbrīnojami līdzīgs tam, ko ķīnieši krājuši un apkopojuši 3000 gadu. Latvieša sēta vienmēr bijusi iekomponēta apkārtnes ainavā, jo viedie senči intuitīvi meklējuši un pratuši atrast gan aizvēju, gan skaistu skatu acu priekšā – pļava, ezers, upe vai strauts, kurā veroties priecēt acis un dvēseli. Fonā pakalns, paugurs vai mežs. Tas, lai aizmugure būtu drošībā.

Drakona miga

Pieņemot, ka māja ir sava veida cietoksnis, obligāts priekšnosacījums: visam – pagalmam, sētsvidum, dārzam, kas atrodas šā cietokšņa priekšpusē – ir jābūt vaļā. Tas nozīmē – labi pārredzamam. Savukārt cietokšņa aizmugurei un abām tā malām jābūt pasargātām. Tēlaini šos nosacījumus var salīdzināt ar simbolisku valni, kas māju it kā ieskauj no trim pusēm. Ķīniešu formas skolā valda uzskats, ka mājas (Drakona migas) fasādes priekšā atrodas Fēniksa vieta, bet Austrumu mitoloģijā fēnikss ir laimes putns un tam nepieciešams plašums, lai ieskrietos un paceltos spārnos tālam, veiksmīgam lidojumam... Tas nozīmē, ka mājas priekšā nevajag neko augstu ne būvēt, ne stādīt, lai neradītu nevajadzīgus šķēršļus šim lidojumam. Mājas aizmugurē ķīnieši ierādījuši vietu Bruņrupucim, bet austrumniekiem tas ir drošības, ilga mūža, labas veselības simbols. Simbolu aizstājot ar ko reālu, mājas aizmugurē tuvākā vai nedaudz tālākā attālumā jāatrodas kādai citai ēkai, krūmiem, koku pudurim, pakalnam, pauguram. No mājas ārpuses skatoties, labajā pusē ir Pūķa vieta, bet kreisajā – Tīģera vieta. Ķīniešiem pūķis vienmēr ir asociējies ar vīrišķo enerģiju, tīģeris – ar sievišķo enerģiju. Ja, skatoties uz māju, Pūķis ir lielāks nekā Tīģeris, skaidrs bez vārdiem: šajā mājā viss ir kārtībā, te valda klasiskais patriarhāts, kur sieva klausa vīram... Ja veidojums pārsveras uz otru pusi, nevajag tulku, lai saprastu, ka mājā noteicēja un lēmumu pieņēmēja ir sieviete! Atskaites punkts var būt katra atsevišķa māja, tāpēc, lai pārliecinātos par nupat sacītā patiesumu, jāpavēro modernās rindu mājas pilsētā vai piepilsētā. Nosacīti nelielā teritorija ap katru atsevišķu māju runā nepārprotamu valodu un ziņo, kur galavārds pieder saimniekam, kur – saimniecei.

Lai ērti

No astoņām debespusēm enerģētika iet uz mājas centru pie cilvēkiem, un ainavā iesēdinātajam cietoksnim ir jāvar to visu noturēt un vienmērīgi sadalīt. Vieglāk to izdarīt, ja apdzīvotā vieta nav klajā laukā, bet mazliet ieplakā. Ja aiz mājas atrodas kāds reljefa slīpums, tad ne klāt pie mājas, bet ainavā šī aizmugures sajūta jārada. Jāmēģina iztēloties sevi sēžam atpūtas krēslā: kājas var izstiept un uzlikt uz mazā soliņa, kas priekšā, abu roku atstutēšanai ir divi sānu balsti, bet muguru balsta atzveltne – ir ērta, patīkama sēdēšana. Arī māja līdzīgā situācijā jūtas tāpat.

Pakava noslēpums

Ideju un apstiprinājumu teorijai par pareizu mājas izvietojumu ainavā un enerģētikas plūsmu ap to jezuītu mūki savā laikā noskatīja Senajā Ķīnā. Pirmās asociācijas, kas viņiem ar redzēto saistījās, bija... pakavs. Uz Eiropu atvestā ideja par pakava īpašo nozīmi daudzām tautām zināma un dzīva joprojām. Nav jābrīnās, ja pie vecām lauku mājām reizēm vēl ieraugāmi pienagloti pakavi: tā nav zīme, ka konkrētā vietā reiz dzīvojuši kalēji, jātnieki vai zirgu kopēji. Virs mājas ārdurvīm piekārts pakavs ar ragiem uz leju simbolizē ideālo vietas iekārtojumu un norāda, ka ap māju ir aizsardzība un durvis ir vaļā, ka visa enerģētika cirkulē ap māju. Savukārt, piekarot pakavu mājas iekšpusē, to griež otrādi, jo šajā vietā enerģētikai vaļā ir augša, bet tava māja un tu pats esi drošībā!

Vajadzēs laiku

Lai māja atrastos nosacītā bļodā, līdzeno Latvijas reljefu iespējams mainīt, stādot kokus, veidojot apstādījumus. Ja ainava, kurā māja atrodas, ir ar dabiskiem paaugstinājumiem un tie konkrēto māju ieskauj no aizmugures, no labās un kreisās puses, fasādes daļu atstājot dabiski brīvu, tādā mājā dzīvojošajiem vienmēr būs harmoniskas attiecības un laba veselība. Jebkuriem ar mērķi aizsargāt veidotiem apstādījumiem vai stādītiem kokiem, kamēr tie saaugs, kamēr saslēgsies ar reljefu, kamēr kļūs par kalnu un ievibrēs enerģētiku, vajadzēs laiku, un tie būs desmit piecpadsmit gadu. Pat ja apkārt mājvietai no zemes izveidos īstu nocietinājuma aizsargvalni, paies gadi, kamēr tas sajūgsies ar pamatu, ievibrēs un sāks cilvēka labā strādāt. Ja mājas būvēšanai vietu vēl tikai noskata un apkārtni ap to pagaidām veido un iekopj tikai iztēlē, ideāli, ja dabiski kalni bērzu birzītes, meža ieloka vai dabiska pakalna izskatā jau atrodas pārskatāmā tuvumā. Tad topošo celtni atliks tikai pareizajā savērsumā un vajadzīgajos leņķos iesēdināt ainavā un varēs uzskatīt, ka ir sperts viens ļoti būtisks solis pretī harmonijai.

Jāpaļaujas uz savu intuīciju

Izvēloties sarežģītākas fenšui analizēšanas metodes, var izrādīties, ka nupat sacītais ne visiem cilvēkiem der. Ņemot vērā laika faktoru, mājas celšanas gadu un savērsumu pret debespusēm, var iegūt konkrētas mājas enerģētisko karti, kas precīzi parāda, kāda enerģētika no katras debespuses uz šo māju nāk. Kā likums: jebkura enerģētika uz māju nāk caur dārzu. Zinot savas vēlmes un vajadzības, cilvēks, kas šajā mājā dzīvo, kādu sev nevēlamu enerģiju var nobloķēt vai – pretēji – ielaist iekšā. Katrs konkrēts gadījums ir individuāls, un vispārīgiem padomiem nav jēgas: nereti gadās nonākt pretrunās ar teoriju, jo intuīcija, iekārtojot apkārtni, ir tā, kas bieži vien liek rīkoties pretēji loģikas diktātam. Ideāli, ja katram konkrētam dārzam izstrādā konkrētu dārza projektu, kur atkarībā no konkrēta cilvēka vajadzībām ņem vērā augu krāsas un toņu gammas, izmērus un augstumus.

Advokāts, piemēram, par sava dārza prioritāti uzskatīs maksimālu plašumu visapkārt, savukārt mākslinieks tajā pašā vietā varbūt visomulīgāk jutīsies starp trīsmetrīgiem tīteņiem, kas kāps debesīs pa maikstēm... Un abiem būs taisnība. Pirms savā teritorijā aicināt ainavu arhitektu vai dārza tehniķi, kas videi ap māju izstrādātu konkrētu projektu, visprātīgāk, ja pats soli pa solim izstaigā savu dārzu, pameditē un pamēģina nojaust, kur vēlētos taciņas, kur varētu būt ūdens vieta, kur būtu laba vieta ugunij... Jāieklausās savā sirdsbalsī – tā nekļūdās! Ne velti pastāv samuraju zelta likums, kas vēsta, ka visnekļūdīgākie un vispareizākie ir tie lēmumi, kas tiek pieņemti trīs elpas vilcienu laikā! Savas sajūtas niansēs katram ir jāuzmin pašam.

Krāsu nozīme mājas apkārtnē

Dārza ainavas plānošana un dārza ierīkošana ir tikpat svarīga kā mājokļa iekštelpu krāsu izvēle. Enerģētika, kas nāk uz māju, veic lielu gabalu. Taču, ja, piemēram, zemes enerģētika, kas cilvēkam nes labu veselību, iet caur milzīgu zaļu masu (plašu zālienu, iespaidīgu dzīvžogu), tā, līdz mājai tikdama, būs nokaitināta un iznīkusi. Tad varbūt plašā un zaļā zāliena vietā labāk ierīkot dzeltenu puķu dobi vai smilšu klājumu? Jāļauj dominēt jebkurai citai krāsai, tikai ne zaļajai! Var rasties jautājums: kā zināt, kādas krāsas ziedus, augus sēt vai stādīt vienā vai otrā vietā, lai būtu ne tikai acij tīkami un skaisti, bet arī fenšui likumiem atbilstoši, harmoniju veidojoši un veiksmi nesoši? Atbilde ir ļoti vienkārša – informatīvais lauks mums visiem ir viens, un tas atrodas katram virs galvas! Jāsēž, jāmeditē un jāieklausās sevī tikmēr, kamēr rodas skaidrība par to, kas patīk un kas ir vajadzīgs!

VIEDOKLIS

Klasiskā fenšui konsultante Linda Meškova:

Dārzā svarīgs ir ūdens risinājums

– Jebkurā dārzā svarīgs ir ūdens risinājums. Ja jārok aka vai neliels smukumdīķītis, pašsaprotami šķiet zināt āderu atrašanās vietas. Ūdenim piemīt ārkārtīgi spēcīga enerģētika, tāpēc jāatceras: jo tuvāk mājai izraksi dīķi vai iekārtosi baseinu, jo lielāku ietekmi tas atstās uz dzīvi mājā. Ja ūdens atradīsies veiksmīgā vietā, izmaiņas būs uzreiz, jo notiks taču pozitīvas enerģijas akumulēšana, vairošana.

Jāatceras! Astotajā periodā (2004–2023) labvēlīgs virziens, kurā izvietot ūdeni ārpus mājas, ir dienvidrietumi (ja skatāmies no mājas centra). Kā ūdens risinājums noderēs arī bērnu rotaļu laukums ar šūpolēm un citām kustīgām aktivitātēm. Pretējā, ziemeļaustrumu, puse astotajā periodā ir ārējā kalna vieta: ja šajā virzienā ir dabisks kalns, cita ēka vai koku puduris, tad šīs mājas iemītniekiem būs laba veselība un saskaņa. Nākamajā, devītajā, periodā (2024–2043) ārējā ūdens vieta būs ziemeļos, bet ārējā kalna vieta – dienvidos.

Labā aurā iemīlas uzreiz
Fenšui ir apkārtējās vides, vietas, telpas, laika un cilvēka studijas – mācība par to, kā šo faktoru enerģijas, sauktas par Ci, savstarpēji mijiedarbojas. Fenšui ir mācība par šo enerģiju saplūstošā spēka izprašanu un praktisku izmantošanu, lai uzlabotu cilvēka dzīves kvalitāti. Žurnāls Māja turpina iepazīstināt ar fenšui mācību.

Saskaņā ar fenšui mācību katras mājas viesistaba simbolizē harmoniskas attiecības starp mājiniekiem. Ja šo viesistabu kā vietu, kur pulcēties ģimenei, izmanto reti, ja tā ir nepievilcīga savā iekārtojumā, ļoti iespējams, ģimenes locekļu starpā valda atsvešinātība. Ja tavās mājās tomēr viss nav vislabākajā kārtībā, veic eksperimentu: pārbīdi mēbeles, atbrīvo telpu no nevajadzīgām lietām, nomaini aizkarus, parūpējies par mājīgumu, saimes istabā katram ģimenes loceklim atrodi vietu un redzēsi – attiecības uzlabosies, mājās ienāks miers un saskaņa.

Vēro, uzticies intuīcijai, ieklausies sevī

Neatkarīgi no tā, kurā pasaules malā radusies, senču gudrība māca – vienmēr ieklausies savā sirdsbalsī, uzticies intuīcijai! Ja pirmajā brīdī dzīvoklī, kuru gatavojies pirkt, ieejot kaut kas šķiet traucējošs, nepērc, lai cik pārdomāts un mūsdienīgs būtu tā plānojums. Par mājām, kurās ir laba aura, cilvēki parasti stāsta, ka iemīlējuši tās uzreiz, pirmajā acumirklī, mājokļa apskate, iepazīšana, visu par un pret izvērtēšana notikusi tikai pēc tam.

Sāc ar sīkumiem:

• putras vārīšanai vai pankūku mīklas jaukšanai izvēlies nevis bezpersonisku plastmasas izstrādājumu, bet latviešu amatnieka darinātu koka karoti!

• sēdi uz stabiliem, kārtīgiem koka krēsliem, jo koks ir pilns ar pozitīvu, spēcīgu enerģētiku, kas ietekmē arī lietotāju: bieži var redzēt vecas koka mājas, šķūņus, pirtiņas – dažas, izturējušas vēju, lietu, sniegu, uguns un laika pārbaudi, joprojām stāv kā stāvējušas, kamēr citas salīdzinoši neilgu laiku pēc uzbūvēšanas jau pārvēršas par graustiem...

Nedzīvo pagātnē vai nākotnē, dzīvo tagad

Uzlabot attiecības un justies labāk var, mainot savu attieksmi pret lietām, ar kurām nākas saskarties ik dienu. Ja tavā īpašumā ir smalka porcelāna servīze vai sudraba galda piederumu komplekts, cik bieži tu tos atļaujies lietot? Daudzi teiks – nav jau īsti atbilstošas situācijas... Tas liecina tikai par to, ka esi cilvēks ar zemu pašvērtējumu, tāds, kas dzīvo nākotnē un visu – mēbeles, traukus, tērpus, rotas – glabā kādam mistiskam laikam, kad dzīve būs labāka, kad pienāks ĪSTĀ reize. Pieredze liecina, ka šādiem cilvēkiem labāki laiki un piemērotāka situācija nepienāk nekad. Ja spēsi mainīties, tev veidosies pārliecība, ka jau šajā dzīvē esi pelnījis ko vairāk par vienmuļu ikdienu. Ja sāksi dzīvot ar šādu pārliecību, izmanīsies visa tavu līdzšinējo uzskatu sistēma.

Senču gudrības veiksmes piesaistīšanai

• Nenovērtē par zemu mēness kalendāru! Dzīvo un dari darbus saskaņā ar mēness fāzēm.

• Izmet visu lieko, savu laiku nokalpojušo un traucējošo. Atbrīvojies no saplēstiem traukiem, sabojātām un nesalabojamām lietām: tas viss piesaista negatīvu enerģiju.

• Nežāvē nakts laikā ārā veļu! Tā ir gudrība, kuru ievēroja jau mūsu vecvecmāmiņas.

• Dokumentus, kas saistīti ar jebkādām tevi skarošām finanšu lietām, neglabā zem galda!

• Gādā, lai mājoklī redzamā vietā neatrastos nekādi tīrīšanas un uzkopšanas rīki: slotas, birstes, spaiņi, lupatas.

• Neliec guļamistabā spoguli.

• Sena latviešu tautas gudrība māca: nekad neņem no galda pēdējo maizes gabaliņu pēdējo mielasta kumosiņu no šķīvja!

• Nekad tieši rokās kādam nedod un arī pats no cita rokām neņem naudu!

• Valda uzskats, ka tuvu guļvietai nevajadzētu atrasties mūžībā aizgājušu tuvinieku fotogrāfijām.

• Raugies, lai vienmēr aizvērtas ir tualetes durvis.

• Viens no veidiem, kā atbrīvoties no ilgstoši slāpētām vai sevī glabātām negatīvām emocijām vai dusmām: izrunā skaļi visu, kas sakrājies, piemēram, tualetes podā, un nolaid ūdeni!

Svarīgākais