IEGAUMĒ: Gaiši un bez raizēm

© Publicitātes foto

Ne tikai adventes vainagā vai egles zaros aizdegtās svecītes, bet arī pirotehnikas izstrādājumi, arī brīnumsvecītes var radīt lielus zaudējumus, ja neievēro piesardzības pasākumus. Tāpēc šoreiz Mājā par to, lai sveču liesma būtu droša svētkus katrā mājā.

Sveču gaisma padara mājokli gaišāku gada tukšākajos mēnešos, taču bieži vien cilvēki nenojauš, cik lielu kaitējumu var radīt šī šķietami nekaitīgā liesma. Nereti uguns nelaimē ir vainojams mājdzīvnieks vai pat mazs bērns, kurš atstāts bez uzraudzības, tāpēc ir apgāzis viegli aizsniedzamo sveci.

Zaudējumi tūkstošos

Apdrošināšanas kompānijas Balta apkopotā informācija liecina, ka uguns nelaimes mājokļos visbiežāk rodas neuzraudzītu sveču dēļ. Nevērīga cilvēku izturēšanās pret degošu sveci var radīt skādi līdz pat vairākiem desmitiem tūkstošu eiro. Kompānija ir aprēķinājusi, ka vislielākā atlīdzība par šāda veida nelaimes gadījumu, ko tā izmaksājusi mājokļa īpašniekam, sasniedza nepilnus 47 000 eiro.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas priekšniece Viktorija Gribuste, domājot par drošību, iesaka svētku radīšanai adventes vainagu sveces, kā arī citus sveču rotājumus aizdegt vien simboliski uz neilgu laiku. «Kaut gan mēs noteikti uz adventes laiku būtībā iesakām vainagā svecītes vispār nededzināt. Bieži vien šķiet, ka svecīte vēl ilgi degs, cilvēki iziet ārā no istabas, pievēršas kādiem citiem darbiem, līdz ar to par liesmiņu aizmirst un istabā vairs tik drīz neatgriežas.»

Tikai sertificētu pirotehniku

Pirotehnisko izstrādājumu vairumtirgotāja SIA ALDI valdes priekšsēdētājs Aldis Zārbergs norāda, ka, tuvojoties gada izskaņai, pircēju aktivitāte strauji palielinās. Viņš piebilst, ka decembra pēdējās dienās klientiem nākas stāvēt gandrīz stundu garā rindā, lai iegādātos nepieciešamo svētku uguņošanai.

Atbildīgais darbinieks aicina pirotehnikas izstrādājumu iegādi neatlikt uz pēdējo brīdi, bet darīt to laikus, jo tad zinoši pārdevēji varēs nesteidzīgi pastāstīt par katra produkta īpašībām un to drošu lietošanu. Tirgotājs arī atgādina, ka uguņošanu nevajadzētu rīkot alkohola reibumā, kā arī nevienu petardi vai raķeti nedrīkst palaist no rokas, bet tā ir jāsprauž zemē. «Varbūt tā jocīgi skanēs no pārdevēja puses, bet vēlams pirkt lielākus izstrādājumus, jo lielāki izstrādājumi parasti ir stabilāki un tiem ir lielāka atbalsta virsma, tāpēc tie ir arī drošāki.» Aldis iesaka iegādāties sertificētus pirotehnikas produktus, jo tie ir pareizi jāuzglabā, kā arī ražotājs nodrošina to kvalitāti.

Intereses netrūkst

SIA FN-SERVISS Pārdošanas un mārketinga daļas vadītāja Natālija Sokolova žurnālam Māja apliecināja, ka intereses par sava mājokļa drošību klientiem netrūkst, pat ja dūmu detektori un ugunsdzēšamais aparāts dzīvoklī vai privātmājā nav obligāta prasība. «Katru dienu saņemam pasūtījumus un e-pastus ar jautājumiem par dūmu detektoriem – kādus izvēlēties, kā tos uzstādīt un kā būt drošiem, ka tie ir darba kārtībā.»

Jāievēro instrukcija

SIA Petarde pirotehnikas veikalu tīkla oficiālā pārstāve Iveta Bremane stāsta, ka pirms svētkiem daudzi interesenti tikai aplūko produkciju, salīdzina cenas, savukārt vislielākā klientu pirktspēja ir pēdējā brīdī, Vecgada dienā. Drošai svētku uguņošanai ikvienam ir rūpīgi jāizlasa katra produkta lietošanas instrukcija, lai arī SIA Petarde pārdevēji konsultē savus klientus. «Mēs tāpat stāstām saviem pircējiem par pirotehnikas lietošanu. Ir drošāka pirotehnika, ir mazāk droša, un katram veidam ir drošības instrukcija, kas ir jāievēro. Labāk ir atgādināt vēlreiz, lai nekādi starpgadījumi nenotiek,» teic Iveta. «Neko labāk neturēt rokās, jo nekad nevar zināt, vai viss produkta saturs ir sasprādzis vai nav sasprādzis.»

Viņa arī paskaidro, ka ir ļoti svarīgi izvēlēties stabilu pamatni, kur novietot tā saukto bateriju tipa pirotehniku. Būtiski ir nostiprināt pirotehniku, nedaudz to pieberot ar zemi, vai kārtīgi nostiprināt ar ķieģeļiem, kā arī jāņem vērā tas, vai tuvumā nav koku zaru, elektrolīniju vai dzīvojamo māju.