Pašam sava pils rotaļām

Jaunais produkts Virtuve ir funkcionāls. Novietojot smilšukastes tuvumā, ērtā konstrukcija pārvēršas par bērna personisko restorānu ar neierobežotām iespējām, jo uz virsmas var mīcīt smilšu kūkas, cept dubļu kotletes, vārīt ziedu tēju, kā arī iekārtot vidi pēc paša vēlmēm: sakarināt pannas un kastroļus, izkārtot virtuves piederumus. Veidi, kā bērns iedzīvojas vidē, ko iepriekš pazinis, tikai vērojot pieaugušos, gatavojot pusdienas, ir neierobežoti © F64

Gādājot par bērna attīstību un iemaņu apgūšanu ārpus skolas sola vai bērnudārza nodarbībām, vērts padomāt par spēļu laukuma nozīmi privātmājas pagalmā. Vide, kurā bērns var rotaļāties un pārbaudīt savas spējas, ir treniņš viņa sociālajām iemaņām un fiziskajai attīstībai.

Par bērnu pārmērīgu datorspēļu spēlēšanu un televīzijas skatīšanos mūsdienās runā daudz, jo atkal un atkal pieaugušajiem jāatgādina, ka bērna pasivitāte aizkavē viņa attīstību, kavē sociālo spēju attīstīšanos un notrulina fizisko sagatavotību. Bērniem ir jāskrien, jālec, jākāpj, jāšūpojas un jāļauj vaļa savai neierobežotajai fantāzijai. Lai izpaustos pārgalvīgāko ideju realizēšanā un aktīvi pavadītu laiku svaigā gaisā, nepieciešama interesanta vide, kura veicinātu viņā vēlmi darboties.

Par bērnam saistošas vides nozīmi un iespējām pastāstīja SIA Jūrmalas mežaparki pārstāvji Andris un Mārtiņš Čudas.

Rokas stiepiena attālumā

Pieaugušie, kas nevēlas, lai bērns brīvo laiku pavada pasīvās aktivitātēs, dodas uz publiskajiem rotaļu laukumiem vai izvēlas tādu ierīkot savas mājas pagalmā. Iemesls, lai to darītu, ir jau minētā bērna iemaņu attīstīšana un viņa spēju pārbaudīšana, izaicināšana. Bērna darbošanās virtuālā datorspēļu pasaulē neiemāca viņu darboties reālā vidē, neveido savu spēku izvērtēšanu un netrenē izpratni par mijiedarbību starp vidi un citiem cilvēkiem.

Neliels riska faktors bērnu laukumos ir nepieciešams veselīgai bērna attīstībai, tomēr pieaugušajiem ir jāņem vērā, ka mazie ķipari spēļu vidi izmanto neiedomājamos un reizēm pārgalvīgos veidos. Tādēļ, pirms laukuma uzstādīšanas, jāpārdomā atbilstoša, vieta, kas būtu ērta gan pieskatītājiem, gan tās izmantotājiem. Praktiskākais variants būtu izmantot sava mājas pagalma zonu, kas pārredzama no telpas, kurā pieaugušie uzturas visbiežāk vai dara to bērna spēlēšanās laikā. Tā var būt virtuve, darba telpa, viesistaba vai terase – vide, kura ļauj novērot bērna uzvedību. Tikpat svarīgi ir ņemt vērā debespuses, lai rūpētos par labsajūtu. Ēnainā vietā, kurā reti spīd saule, bērns jutīsies neomulīgi un nevēlēsies doties rotaļās pat uz labāko spēļu laukumu, savukārt zonā, kurā saule spīdēs pastāvīgi, ilgstoši atrasties ir bīstami.

Dabā dabiski materiāli

Rotaļu laukumiem jābūt drošiem, kvalitatīviem un funkcionāliem. Tādēļ JMP produkcijas realizēšanā izmanto tikai augstvērtīgākos materiālus, kas atbilst kvalitātes standartiem un vides saglabāšanas prasībām. Lielākā daļa sastāvdaļu ražotas Latvijā, vien atsevišķas detaļas pasūtītas Zviedrijā, Vācijā vai Spānijā.

Nav mazsvarīgi, ka uzņēmuma rotaļu laukumi, kas paredzēti privātai lietošanai, konstruēti tā, lai tos varētu salikt paši mājas saimnieki; katram produktam ir izstrādāta saprotama montāžas instrukcija. Tas ir veids, kā uzstādīšanu pārvērst aizraujošā aktivitātē, kurā iespējams iesaistīt arī bērnus. Tomēr jāņem vērā, ka vienam cilvēkam salikt lielo konstrukciju būs grūti. Operatīvam un samērā neilgam laika posmam, ko ieguldīt montāžas darbos, nepieciešami papildspēki vismaz divu cilvēku sastāvā.

Ja konstrukciju kā puzli liek paši, galarezultātā spēļu elementiem jābūt stabiliem; nedrīkst pāri palikt neviena detaļa vai skrūve. Raksturīgākā kļūda laukuma veidošanā ir, ja dēli uzliek uz tam neparedzēto pusi – pretēji kā sertificēts. Staigājošās virsmas puse materiālam ir neslīdoša, otra – gluda, tādēļ tas jāņem vērā un ar īpašu uzmanību jāseko uzstādīšanas procesā. Ja grib uzticēt pienākumu profesionāļiem – arī to var izdarīt.

Pašam sava plīts

Lai veicinātu izzināšanas procesus un veidotu izpratni par lietām, ir dažādi veidi, kā piesaistīt bērna uzmanību, raisot viņos interesi. Viens no tiem ir darbošanās pašiem savā virtuvē, jo vērot, kā mamma darbojas pie pavarda un tētis viņai palīdz, mazam bērnam ir aizraujoši. Lai apmierinātu mazo topošo pavāru ziņkārību, JMP izstrādājis jaunu produktu, saglabājot tradīciju radīt rotaļas ne tikai priekam, bet arī attīstības funkcijai.

Pētot vidi ap sevi un iepazīstot materiālu dažādību, bērns veido priekšstatus par to, kā pasaule ap viņu ir veidota. Augot svarīgi apzināties, ka lietām ir dažādi agregātstāvokļi, lietas ir atšķirīgas un dažādi pielietojamas. Lai izzināšanas priekus padarītu reālajai videi pietuvinātus, jaunais produkts ir funkcionāls – pa krānu tek ūdens izlietnē, kurai blakus atrodas koka plīts cepšanai un vārīšanai. Lai iespējas būtu jo plašākas, vēlams virtuvi ierīkot smilšukastes tuvumā. Tas, kā bērns iekārto savu virtuvi, ir pakļautas viņa fantāzijai un izdomai, jo šī ir vieta, kurā viņš ir priekšnieks un lietu noteicējs.