Kafiju ierasts dzert katru dienu, un, baudot to, mēs aizdomājamies, cik tā ir veselīga. Jaunākie zinātniskie pētījumi apliecina, ka kafijai raksturīga labvēlīga iedarbība uz cilvēka veselību. Plaši izplatīts un vairākkārt pierādīts, ka kafija mazina nogurumu un sniedz enerģiju visai dienai.
Kafija satur lielu daudzumu antioksidantu, kas palīdz novērst un aizkavē slimību rašanos, kas saistītas ar organisma novecošanos, tajā ir arī daudz kālija un magnija. Kafijā dabiskā veidā ir kofeīns, kura stimulējošais efekts ilgst vairākas stundas atkarībā no uzņemtā daudzuma un no metabolisma procesiem organismā. Kofeīns paaugstina darbaspējas, uzmundrina un uzlabo garastāvokli. Vienā tasītē kafijas ir 100 mg kofeīna, bet atzītā diennakts deva ir 300 mg diennaktī. Kafija pozitīvi iedarbojas uz nervu sistēmas darbību, normalizē to. Pateicoties serotonīnam, kas ir kafijas sastāvā, tā palīdz pret depresiju, normalizē asinsriti un paaugstina smadzeņu darbību gandrīz par
10 procentiem. Kafiju iesaka dzert, ja, sēžot pie stūres, pirms tam ir maz gulēts un trūkst enerģijas, vai arī tad, ja ir daudz jāstrādā. Pagatavot kafiju – tas ir lielisks iemesls, lai izdarītu pārtraukumu darbā vai mācību procesā. Eksperimenta nolūkā kafiju var pamēģināt ar sīrupu, piemēram, riekstu. Savukārt aromātiskās garšvielas piešķir kafijai izsmalcinātību un eksotiku. Pie tās lieliski iederas kanēlis, ingvers, melnie pipari, muskatrieksts un krustnagliņas. Tās var sajaukt, taču vēlams ne vairāk kā trīs veidus un nepārspīlējot ar pievienoto daudzumu, jo to mērķis ir dzērienam piešķirt garšas akcentu.
Noderīgi!
Kā vislabāk pagatavot kafiju