Ziemas Latvijā pēdējā laikā tādas ķēpausīgas – vairāk slapjdraņķes nekā sniegules. Tomēr kopš gadsimtu mijas mūszemē aizvien populārāki kļūst sniega suņi – malamuti un haskiji, kurus galu galā var jau jūgt arī riteņkamanu un velosipēdu priekšā.
Haskiju tiešie priekšteči bijuši čukču pajūgu suņi, kuri skarbajās Čukotkas ziemās plīdzējuši čukču medniekiem. Savus vidēja auguma, taču ļoti izturīgos suņus viņi izmantoja vieglu nartu vilkšanai, dodoties medībās. Šāda pajūga ātrums nebija diži liels, taču suņi spēja doties tur, kur ziemeļbrieži netika cauri, turklāt motoram bija nepieciešams samērā maz degvielas (pārtikas) un skarbajos apstākļos tas bija uzticams.
Debesu un tautas sargi
Nakšņojot suņi sildīja cilvēkus un ne vienu vien paglāba no saltas nāves. Par suņu nozīmi čukču dzīvē liecina tas, ka labu suņu kucēnus vajadzības gadījumā zīdījušas pat sievietes! Jā, un čukči ticējuši, ka debesu vārtus sargā divi suņi, kas lieguši ieeju tiem, kuri dzīves laikā pret suņiem slikti izturējušies. Tas, ka, pavasarim atnākot, suņiem par savu pārtiku bijis jārūpējas pašiem, par sliktu izturēšanos gan nav uzskatīts. Tuvojoties ziemai, dzīvnieki atgriezās pie saimniekiem, un tad viņus atkal kārtīgi baroja.
Starp citu, pateicoties suņiem, čukču tauta ilgu laiku bija pasargāta no krievu agresoru iecerētās «pasaules kārtības». Cara ģenerāļi sūtīja uz Čukotku kavalēriju, bet zirgi vietējos apstākļos bija neveikli... Čukči, pārvietojoties suņu vilktos pajūgos, uzbruka zibenīgi, nodarot krievu karaspēkam būtiskus zaudējumus, un tikpat zibenīgi nozuda. Pēc 2. pasaules kara tika pat apgalvots, ka nekādu čukču suņu nekad neesot bijis.
Sacensības, difterija, slava
Par laimi, čukču suņi jau bija paspējuši sevi apliecināt ASV, kas atzīta par Sibīrijas haskiju šķirnes izcelsmes valsti. Kad 1867. gadā Krievijas imperators Aleksandrs II pārdeva amerikāņiem Aļasku par 7,2 miljoniem dolāru zeltā (apmēram 104 milj. dolāru pēc mūsdienu cenām), lai papildinātu valsts kasi, šajā skarbajā teritorijā mitinājās apmēram 60 tūkstoši vietējo iedzīvotāju un apmēram 2500 krievu kolonistu. Iespējams, jau tolaik kolonistiem piederēja čukču iejūga suņi, taču popularitāti šie četrkājaiņi ieguva tikai 20. gadsimta sākumā.
Kad pašās 19. gadsimta beigās Klondaikā sākās zelta drudzis, sabraukušie laimes meklētāji pajūgiem izmantoja ne tikai vietējos inuītu malamutus, bet arī čukču suņus. Īstens sibīriešu bums Aļaskā aizsākās pēc tam, kad čukču suņu vilktas kamanas uzvarēja 1909. gada Aļaskas suņu pajūgu 400 jūdžu sacensībās, turklāt vēl 10 gadus pēc tam nevieni citi suņi sibīriešiem nebija konkurenti.
Amerikas kennelklubs šķirni atzina 1930. gadā. Ņūhempšīras štata pilsētā Činukā kinologi savāca pašus labākos eksemplārus, lai veidotu vilcēju komandas Bērda antarktiskajām ekspedīcijām, Sibīrijas haskiju slava turpināja augt. Otrajā pasaules karā šie suņi izmantoti izlūkgājienos un glābšanas operācijās arktiskajos apgabalos. Un, protams, Aļaskā haskiju vilktas kamanas kā pārvietošanās līdzekli var redzēt vēl mūsdienās. Citur pasaulē viņi iemīļoti kā kompanjoni un partneri sporta aktivitātēs.
Vajadzīgas kustības
Lai gan daži audzētāji apgalvo, ka haskijs labi iedzīvosies pat pilsētas dzīvoklī, šim sunim tomēr vajadzīgs plašums, regulāras kustības un izskraidīšanās, kā arī pamatīga fiziskā slodze. Šā iemesla dēļ piemērotākā dzīvesvieta haskijam ir māja ar plašu pagalmu. Turklāt suņa pastāvīgās uzturēšanās vietai jābūt nožogotai – haskijiem tīk paklejot. Jā, un arī dārzu vēlams nožogot, jo vasarā haskijam, no svelmes glābjoties, tīk rakt padziļas bedres.
Jāņem vērtā, ka tas ir ziemeļzemju suns, kura kažoks radīts, lai pasargātu no aukstuma, bet siltumā (piemēram, dzīvoklī) kažoks kļūst nespodrs un noplucis. Turklāt šādos apstākļos spalva plūk gandrīz nepārtraukti, tāpēc atrodama it visur. Pat āra suņu kažoks jāsukā vairākas reizes nedēļā. Un vēl... Haskiji kopš aizlaikiem bijuši komandas locekļi, kuriem sugasbrāļu kompānija ir nepieciešama. Ar cilvēku vien nepietiek.
Mierīgā mīlule Borga
Ingeborga Napoleona Vuk jeb Borga ir piecus gadus veca haskiju dāma un pašlaik ir vienīgais Andruškeviču ģimenes suns. Viņas saimniece Svetlana Andruškeviča stāsta: «Man ļoti patīk vilki, un par citu šķirni nekad nebiju domājusi. Bet bērni, noskatījušies filmu Sniega suņi, sāka runāt par haskijiem. Vienai manai kolēģei šāds suns ir, un viņa iedrošināja – lai tik ņemot! Stāstīja tik daudz laba, ka... divu dienu laikā izskatījām sludinājumus, aizbraucām uz audzētavu pie Rīgas un nopirkām kucēnu. Nu jau esmu pie Borgas pieradusi, man un jo sevišķi vīram viņa patīk. Varu atzīties, ka šī kucīte kļuva par mūsu ģimenes mīluli jau tad, kad mums bija arī vācu aitusuņi. Vīrs, kurš ar Borgu pavada augas dienas, viņu gandrīz vai dievina. Saka, ka abi runājoties, Borga saprotot katru viņa vārdu. Tomēr pavasarī atkal ņemsim kādu vilciņu – mājai vajag sargu, bet haskijs nekāds sargs nav. Toties uzticīga un uzticama Borga ir – nekur projām neklīst, kad pastaigājoties saku, ka jāiet atpakaļ uz mājām, paklausa.
Tobrīd, kad paņēmām Borgu, mums bija divi vilki, un Borga no viņu uzvedības šo to pārņēma – gan riešanu, gan interesi par to, kas notiek aiz sētas. Tomēr vēl aizvien viņa ir ļoti mierīga, gandrīz nekad nerej, reizēm tikai padzied. Piemēram, ja ar sirēnu brauc ātrie vai policija, tad gan Borga dzied skaļāk par sirēnu. Ļoti mīl bērnus, un tas bija viens no būtiskākajiem iemesliem, kāpēc piekritu šādu suni iegādāties – mazbērna dēļ. Un patiešām – lai gan arī pret pieaugušiem cilvēkiem Borga ir mīļa, pret bērniem viņa izturas īpaši iecietīgi.
Borgai ir šādas tādas veselības problēmas, taču domāju, ka tās šķirnei kā tādai nav raksturīgas. Katrā gadījumā pret pārtiku alerģijas nav. Ievēroju, ka Borga patiešām daudz ēda līdz apmēram gada vecumam, taču šī barība nepārvērtās taukos, bet gan stiprināja muskulatūru. Vēlāk sāka ēst mazāk, taču laikam jau ar to pietiek. Nezinu, vai tas ir vai nav pareizi, taču nepaļāvos uz sauso barību – baroju Borgu galvenokārt ar putrām. Pēdējā laikā sausajai barībai, kas izslavēta kā viena no labākajām, ir tāda dīvaina smaka, sunim arī īpaši negaršo... Dodam gaļu. Mans dēls ir mednieks, un Borga dabū arī meža gaļu. Ļoti garšo augļi un ogas – pagrauž ābolus, avenes, zemenes, upenes un jāņogas pati lasa. Ziemā garšo banāni.
Haskiji ir kļuvuši Latvijā populāri, taču, manuprāt, daudzi cilvēki pirms šāda suņa iegādes kārtīgi nepadomā, vai var dzīvniekam piedāvāt nepieciešamos apstākļus. Kad kāds vēlas ņemt Borgas kucēnu, tūlīt prasu – cilvēkam ir dzīvoklis vai māja. Dzīve pilsētas dzīvoklī haskijam nav piemērota. Vasarā no karstuma Borga glābjas pagrabā. Un, protams, rok bedres zemē, turklāt mājas ziemeļu pusē, kur saule neiespīd. Izrok tādu, lai tikai galva būtu laukā, un tad jūtas labi. Kur šāds suns atrastu vēsumu daudzdzīvokļu nama dzīvoklī? Turklāt, jo siltāka dzīvesvide, jo vairāk spalvas krīt. Arī Borga, kura dzīvo laukā, jāķemmē vismaz divreiz nedēļā, citādi kažoks neizskatās labi – apmatojums mainās visu gadu.
Lai gan mums ir māja, pagalms, sunim ir kur izskrieties, taču fiziskās slodzes tik un tā ir par maz. Kamanās Borga nekad nav jūgta, pat bērnus nav vizinājusi – vīrs viņu ļoti žēlo.
Haskijiem noteikti vajadzīga suņu kompānija. Kad Borga ienāca mūsu ģimenē, mūsu vilcenīte Džīna jau bija veca, nomira pirms trijiem gadiem. Viņas meita Lora nomira pirms četriem mēnešiem (domāju, ka kaut ko saindētu apēdusi, – pēkšņi sākās aknu mazspēja, un mēneša laikā viņa izdzisa), un kopš tā laika Borga ir mainījusies – nav viņai vairs tāda dzīvesprieka, vienmēr, ieejot pagrabā, kur Lora mēdza uzturēties, apstaigā telpu, paošņā, noskumusi iznāk laukā.
Haskiju kucēni ir kustīgi, aktīvi. Cik man zināms, nevienas citas šķirnes kucēns nav tik aktīvs kā haskijs. Tādēļ jārēķinās, ka ar viņu būs daudz jānodarbojas, lai netiktu grauztas kādas mantas. Iespējams, tieši bezdarbības dēļ Borga reiz nokoda mums 50 vistas – kamēr mēs bijām projām, bija tikusi kūtiņā. Mēs ar vīru šokā, bet sunīte priecīga paņēma vienu vistu un nesa mums rādīt – redziet, nomedīju, cienājieties!
FAKTI
Sibīrijas haskijs
(Siberian Husky)
Izcelsmes valsts: ASV
Augstums skaustā: suņiem 53–60 cm, kucēm 50,5–56 cm
Svars: suņiem 20,5–28 kg, kucēm 15,5–23 kg
Apmatojums: vidēji garš, biezs, piegulošs, ar pavilnu
Krāsa: jebkura ar gaišu masku; populārākā ir vilku krāsa
Acis: mandeļveida, zilas vai brūnas, taču katra acs var būt atšķirīgā krāsā (piemēram, brūna un zila; dažkārt viena acs ir divkrāsaina)
Dzīves ilgums: 12–16 gadu
Kucēna aptuvenā cena: no 80 (bez ciltsrakstiem) līdz 400 eiro