Pacienta tiesības apēd sīkā birokrātija

© nra.lv

Tā ir pārspīlēta un akla sekošana likuma burtam, par nepieciešamību maksāt par bezmaksas Eiropas veselības apdrošināšanas kartes (EVAK) saņemšanu dažas dienas agrāk, nekā beidzas kartes derīguma termiņš, Neatkarīgajai saka rīdzinieces Airita un Gunda. Viņu kartes derīguma beigu termiņš iekrīt tieši ārzemju brauciena vidū, tāpēc sievietes vēlējušās agrāk saņemt jaunās kartes.

Taču tas piedāvāts tikai par maksu, jo «tā nosaka likums». Lai arī summa nav liela, tomēr nav saprotams, kāpēc karti nevar izsniegt bez maksas, ja normatīvie akti noteic, ka tas Latvijas iedzīvotājiem ir bezmaksas pakalpojums. Vēl absurdāku situāciju padara fakts, ka atbildē Neatkarīgajai Nacionālais Veselības dienests (NVD) piedāvā šo karti nosūtīt uz ārzemēm, tātad tērēt jau valsts naudu ierakstītam sūtījumam.

«Maija beigās plānojam doties uz ārzemēm uz desmit dienām, taču konstatēju, ka manai un arī draudzenes kartei 2. jūnijā beidzas termiņš,» Neatkarīgajai stāsta Gunda. «Izlasīju Nacionālā Veselības dienesta mājas lapā, ka karti izsniedz uzreiz, aizpildot iesniegumu.

Devos uz šo iestādi, taču tur pateica, ka jāmaksā divi lati un 22 santīmi, jo kartes darbības termiņš nav beidzies.» Kad Gunda paskaidrojusi, ka brīdī, kad termiņš beigsies, viņa nebūs Latvijā, un piedāvājusi, lai izgatavo karti, kuras darbības termiņš sākas no 3. jūnija, darbinieki atbildējuši, ka viņi šādi nevar rīkoties, jo likums neparedz divu karšu esamību vienam cilvēkam. «Tajā pašā laikā mājas lapā rakstīts, ka 2,22 lati jāmaksā, ja tiek mainīts uzvārds, un es jau neprasu, lai man pārtrauc esošās kartes darbību, es gribu, lai man izsniedz jaunu, kas sāk darboties

3. jūnijā. Kad tagadējā karte zaudēs spēku, sāks darboties jaunā karte. Vai tad tas ir tik neiespējami?» jautā Gunda. «Tā ir pārspīlēta sekošana kaut kādam mistiskam likuma burtam.» Viņa publiski par to runā ne jau divu latu dēļ, bet principa pēc, lai cīnītos pret birokrātiju.

Jāpaskaidro, kas ir EVAK. Tas ir dokuments, kas, uzturoties citā Eiropas valstī, apliecina tiesības saņemt neatliekamo medicīnisko veselības aprūpi tādā pašā apjomā, kāda tā tiek nodrošināta attiecīgās valsts iedzīvotājiem. NVD paskaidro, ka EVAK izsniedz bez maksas un tā ir derīga trīs gadus. NVD speciāliste Evija Štālberga norāda, ka atbilstoši veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtībai atkārtoti EVAK izsniedz iepriekšējās kartes derīguma termiņa laikā tikai pēc iepriekš izsniegtās kartes anulēšanas. Un tiešām – par atkārtotu EVAK izgatavošanu ir jāveic samaksa atbilstoši maksas pakalpojumu cenrādim.

Interesanti, ka ir iespējams karti saņemt, arī atrodoties ārzemēs, tas ir bez maksas, un to šajā gadījumā piedāvā izmantot NVD. Taču, visticamāk, tas ir izdevīgi un to ir iespējams izdarīt, ja persona ilgāku laiku atrodas ārzemēs – strādā vai mācās un dzīvo noteiktā adresē, nevis devusies ceļojumā. «Cik tad tas izmaksās valstij, turklāt es jau varu norādīt, ka dodos ekskursijā, un valsts tādā gadījumā iztērēs naudu tā vietā, lai anulētu veco un izsniegtu jauno bez maksas,» situāciju par absurdu uzskata Gunda.

Vēl, izrādās, NVD var izsniegt EVAK aizvietojošo sertifikātu, ja karte nav saņemta, bet īslaicīgas uzturēšanās laikā kādā no valstīm personai tiek sniegta neatliekamā vai nepieciešamā medicīniskā palīdzība.

Problēmu ar maksu, šķiet, saprot arī NVD, jo informē, ka ir sagatavoti grozījumi, paredzot, ka ne vairāk kā mēneša laikā pirms spēkā esošās EVAK derīguma termiņa beigām jauna karte iedzīvotājiem tiktu izsniegta bez maksas. Tie iesniegti izskatīšanai Veselības ministrijā, un šā gada laikā ir plānota precizēšana.

***

Kāds palīdzības apjoms tiek sniegts, uzrādot Eiropas veselības apdrošināšanas karti (EVAK)?

Nepieciešamā un neatliekamā medicīniskā veselības aprūpe Eiropā tiek sniegta tādā pašā apjomā, kādā tā tiek nodrošināta Latvijā

Avots: Nacionālais Veselības dienests

Svarīgākais