Inficēšanās gadījumu ar tuberkulozi nekļūst mazāk

Latvijas Infektoloģijas centra Tuberkulozes un plaušu slimību klīnikas vadītāja, profesore Ludmila Vīksna informē, ka saslimstība ar tuberkulozi šā gada divos mēnešos, kā liecina statistika, mūsu valstī ir pieaugusi, salīdzinot ar šo pašu laika periodu gadu iepriekš.

Šogad divos mēnešos reģistrēti 138 pirmreizēji saslimšanas gadījumi, iepretim 115 gadījumiem pagājušā gada pirmajos divos mēnešos. Aizvadītajā gadā tikai Tuberkulozes un plaušu slimību klīnikā no tuberkulozes miruši 32 cilvēki.

Profesore uzskata, ka šā gada Pasaules Tuberkulozes dienas devīze –„Apturi tuberkulozi savas dzīves laikā!”, ir aicinājums sekot līdzi savai, savu tuvinieku veselībai, veikt pārbaudi, un, ja ir kaut vismazākās aizdomas par saslimšanu ar tuberkulozi, nekavējoties doties pie plaušu speciālistiem. Profesore Vīksna norāda, ka savā praksē itin bieži sastopas ar pacientiem, kuri nav pievērsuši uzmanību ieilgušam klepum, nogurumam, svara zudumam – šīs parādības, saistot ar saaukstēšanos, gripu vai stresu. Profesore: „Līdz ar to laikus netiek precīzi noteikta diagnoze, bet ātrāka tuberkulozes ārstēšanas uzsākšana nav mazsvarīgs faktors. Mediķiem nereti nākas atbildēt uz jautājumiem, vai tuberkulozes ārstēšana ir dārga? Ja ir aizdomas par tuberkulozi, tad gan izmeklēšana, gan medikamenti tuberkulozes ārstēšanai ir valsts apmaksāti. Nav jāmaksā arī pacienta iemaksa par vizīti pie ārsta”.

Pasaules Tuberkulozes dienas ietvaros Tuberkulozes un plaušu klīnikas mediķi aicina sabiedrību pievērst uzmanību informācijai par tuberkulozi.

„Jau pagājušajā nedēļā Tuberkulozes un plaušu slimību klīnikas Rīgas ambulatorās nodaļas darbinieki devās gan uz skolām, gan sociālās aprūpes centriem un patversmēm, lai runātu par to, kā nesaslimt ar tuberkulozi”, informē Rīgas ambulatorās nodaļas vadītāja Gunta Kirvelaite. Daktere Kirvelaite pastāstīja, ka arī šonedēļ ārstiem paredzēta tikšanās ar skolu jauniešiem Rīgā, Ķekavā, Ulbrokā.

Gunta Kirvelaite uzsvēra, ka daudzviet Latvijā jau ir noslēgti līgumi ar pašvaldībām par sociālo palīdzību tiem, kuri ārstējas ambulatori no tuberkulozes. „Rīgā šī palīdzība saistīta ar ceļa izdevumu kompensēšanu, lai pacienti varētu ik dienas ierasties stingri kontrolējamās terapijas kabinetos (Rīgā tādi ir divi: Nīcgales ielā 5 un Gogoļa ielā 3) izdzert medicīnas māsas uzraudzībā savu ikdienas prettuberkulozes zāļu devu. Tuvākā laikā (pašlaik tiek saskaņots piegādes līgums) pacienti, ikreiz ambulatori atnākot izdzert savu zāļu devu, saņems arī viena lata vērtu talonu pārtikas iegādei.

„Ceram, ka tādējādi cilvēki tiks mudināti precīzi laikā saņemt savu zāļu devu, kā arī tas būs zināms finansiāls atbalsts, jo, lai izārstētos no tuberkulozes, zāles jādzer ik dienu”, saka G. Kirvelaite

Ārsts seko līdzi, vai zāles tiek lietotas regulāri. Ja medikamentu lietošana notiek neregulāri, ar pārtraukumiem, tuberkulozes bacilis „pierod” pie zālēm, un tās vairs nespēj slimību iznīcināt – izveidojas tuberkulozes izsaucēja nejūtība pret medikamentiem. Šādā gadījumā izārstēt tuberkulozi ir daudz grūtāk, reizēm pat neiespējami. Tādēļ tuberkulozi ārstējot „dzelžaini” jāievēro ārstēšanās disciplīna.

Latvijā

Trešdienas rītā uz viena no valsts autoceļiem smagā sadursmē tika ierauti trīs transportlīdzekļi. Braucot virzienā no Rīgas, kāds steidzīgs autovadītājs uz ceļa, iespējams, pieņēma sasteigtu lēmumu, kādēļ neapskaužamā situācijā nokļuva arī pārējie satiksmes dalībnieki. Vienam no avārijā iesaistītajiem šoferiem šis brauciens diemžēl bija pēdējais, ziņo "Degpunktā".