Veselībais ministrijai jāsamazina izdevumi par 37,5 miljoniem latu

Neoficiāli zināms, ka Finanšu ministrijas piedāvātajā 2012. gada valsts budžeta konsolidācijas plānā veselības aprūpes izdevumus plānots samazināt par 37,5 miljoniem latu, piektdien vēsta laikraksts "Latvijas Avīze".

To laikrakstam apliecināja vairāki avoti, kas piedalījās šonedēļ valdības rīkotajā slēgtajā sēdē.

Lai noskaidrotu oficiālo viedokli par medicīnas budžeta apcirpšanu, laikraksts arī vērsies pie veselības ministres Ingrīdas Circenes. Atbildot uz jautājumu, vai tā ir taisnība, ministre atbildēja: "Par šo jautājumu runāsim tad, kad būs skaidri redzami skaitļi. Es stingri aizstāvēšu veselības aprūpes pakalpojumiem nepieciešamo nodrošinājumu. Tas nozīmē, ka naudas summu, kas nepieciešama iedzīvotāju veselības nodrošināšanai, nedrīkst apcirpt tādā mērā, lai mēs nevaram sniegt pakalpojumu."

Circene ir pārliecināta, ka ir daudz citu izdevumu, kas nav tiešā veidā saistīti ar pakalpojumu sniegšanu, un ka varēs ietaupīt, tos samazinot. Piemēram, Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) dienesta dati apliecina, ka 30% gadījumu ātro palīdzību izsauc tad, kad būtu nepieciešama ģimenes ārsta palīdzība. Viena brigāde valstij izmaksā 136 tūkstošus latu gadā, bet vidējais nobraukums uz vienu šādu izsaukumu ārpus Rīgas ir 36 līdz 50 kilometri.

Ministres Circenes viens no pirmajiem uzdevumiem būšot novērst situācijas, kad ātrā palīdzība brauc tur, kur būtu jāgādā ģimenes ārstam. Ministrei esot iecere, ka obligātajos ģimenes ārstu kritērijos jāieraksta prasība ārstu praksēm obligāti strādāt astoņas stundas, vismaz ar medicīnas māsu vai ārsta palīgu. Tas, viņasprāt, varētu samazināt ātrās palīdzības izsaukumu skaitu.

Circene ir pārliecinājusies, ka atsevišķās vietās brigādes ne vienmēr ir pietiekami noslogotas, tāpēc pa dienu tās vietā varētu strādāt ārsta palīgs atbilstošā darba kabinetā, kur pieņemtu pacientus. Tas valstij izmaksātu 2 – 2,5 reizes lētāk. "Degvielas patēriņa, mašīnu skaita un amortizācijas izmaksu samazinājums dotu iespēju lielākai medicīnas pakalpojumu pieejamībai," laikrakstam sacīja Circene.

Liels skaits no 30% tā saukto sekundāro ātrās palīdzības izsaukumu ir pie onkoloģiskajiem slimniekiem, tāpēc veselības ministre ir nolēmusi panākt, lai būtu vairāk naudas mājas aprūpei – viens aprūpes gadījums izmaksā deviņus latus, kamēr ātrās palīdzības izsaukums – vairāk nekā 28 latus. "Mājas un paliatīvās aprūpes pieejamība, ģimenes ārstu prakšu darba laiks astoņas stundas, feldšeri un traumpunkti tajās vietās, kur to nav, mainīs pastāvošo struktūru. Tas dos iespēju maksāt par medicīnas pakalpojumiem, nevis par gulēšanu slimnīcā un ātrās palīdzības transportu," secina I. Circene.

Circene norādīja, ka, samazinoties bezdarbnieku skaitam, vajadzēs mazāk sociālā tīkla naudas. Ministre atteicās runāt konkrētāk par šo jautājumu, kamēr nav bijušas sarunas ar Pasaules banku, no kuras līdzekļiem tiek nodrošināts sociālais spilvens. "Naudas summa varētu tikt samazināta, neskarot iedzīvotāju veselības aprūpes programmu," viņa solīja.

Latvijā

Šī gada astoņos mēnešos ugunsdzēsēji glābēji devās uz 712 ceļu satiksmes negadījumu seku likvidēšanas darbiem, kuros izglāba 69 cilvēkus un atbrīvoja 35 bojāgājušos, kā arī saņemti 367 izsaukumi, kuros dega transportlīdzekļi. Aizvadītajā gadā 1020 ceļu satiksmes negadījumu likvidēšanas darbos izglābti 149 cilvēki un atbrīvots 51 bojāgājušais, bet transportlīdzekļi dega 567 reizes.