Šogad būtiski pieaugusi saslimstība ar salmonelozi

Šogad par 33% pieaugusi saslimstība ar salmonelozi ‒ gada pirmajos sešos mēnešos ar to inficējušies 438 cilvēki, noāda Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) Infekcijas slimību epidemioloģiskās uzraudzības un imunizācijas nodaļas vadītāja Irina Lucenko.

Arī jūlijā šī tendence turpinās, un epidemiologi lēš, ka saslimstība ar salmonelozi šajā mēnesī būs vismaz divreiz lielāka nekā pagājušā gada jūlijā.

Epidemiologi gan vēl nesteidz izdarīt secinājumus, kas veicinājis šādu saslimstības pieaugumu, tomēr neslēpj satraukumu un drīzumā plāno veikt sīku infekcijas izraisītāju izpēti laboratorijā un pētīt baktēriju celmus. Lielāka skaidrība par to, kādēļ šogad tā pieaugusi saslimstība ar salmonelozi, varētu būt gada beigās vai nākamā gada sākumā, kad LIC apkopos gada statistiku.

Lai arī salmonelozes uzliesmojumus LIC reģistrē ik pa laikam, pārsvarā tie ir nelieli, piemēram, salmonellas baktērijas savairojušās mājas apstākļos nepareizi pagatavotos vai uzglabātos ēdienos, kā dēļ inficējušies visi ģimenes locekļi. Atsevišķi salmonelozes uzliesmojumi mēdz skart arī bērnudārzus.

Taču pirmo reizi pēdējo divu gadu laikā ar salmonelozes uzliesmojumu saistīts tirdzniecības tīkls – jūlija otrajā nedēļā pēc iepirkšanās veikalos "Maxima" saslimuši 20 cilvēki, no viņiem 12 laboratoriski apstiprināta salmoneloze. Saslimušie bija iegādājušies gatavu produkciju kulinārijas nodaļā trijos "Maxima" veikalos Rīgā un vienā veikalā Liepājā.

LIC speciālistiem paveicies noteikt vienu no infekcijas avotiem, pārbaudot "Maxima" pirktā ēdiena pārpalikumus vienā no infekcijas perēkļiem, kurš uzrādījis salmonellu klātbūtni. Lucenko gan uzsvēra, ka šis bijis vienreizējs incidents un citu lielu salmonelozes uzliesmojumu šogad nav bijis.

Viņa arī atgādināja, ka salmoneloze savā ziņā ir sezonāla infekcija un saslimstība ar to pieaug gada siltajos mēnešos, kad biežāk tiek nepareizi uzglabāta pārtika vai pievērsta mazāka uzmanība tās pareizai pagatavošanai.

Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD) aģentūru BNS informēja, ka pašlaik vēl tiek gaidīti LIC veikto analīžu rezultāti par salmonelozes uzliesmojuma saistību ar "Maxima" veikaliem, lai varētu pieņemt tālākus lēmumus. PVD ir apsekojis LIC minētās tirdzniecības vietas un būtiskus pārkāpumus tajās nav konstatējis. Līdz ar to par tālāko varēs lemt tikai pēc oficiāla slēdziena saņemšanas no LIC.

LIC jau iepriekš vēstīja par 12 pacientiem, kuri 10.jūlijā bija iegādājušies kulinārijas produktus – kotletes, gaļas salātus un karbonādes – divos "Maxima" veikalos Rīgā un Liepājā un vēlāk saslimuši ar zarnu infekciju. Tādēļ LIC arī radušās aizdomas par saistību.

Mazumtirdzniecības uzņēmums „Maxima Latvija” joprojām ir neizpratnē par valsts aģentūras „Latvijas Infektoloģijas centrs” izteikumiem, kuros šodien vēlreiz pieminēts arī veikalu tīkls „Maxima”.

„Maxima Latvija” jau iepriekš pauda pārsteigumu, ka „Latvijas Infektoloģijas centrs” informāciju par akūtu zarnu infekciju izplata, nesagaidot pārbaudītus datus un analīžu rezultātus. Taču šādu nepārbaudītu un nepamatotu ziņu izplatīšana diemžēl turpinās, portālam nra.lv skaidro „Maxima Latvija” preses sekretārs Ivars Andiņš.

„Maxima Latvija” vēlas vēlreiz uzsvērt, ka Pārtikas un veterinārais dienests veicis visdažādākās pārbaudes gan „Maxima” veikalos, gan ražošanas cehos, nekādus būtiskus pārkāpumus nav konstatējis un sniedzis oficiālu atzinumu, ka tur ievērotas visas pārtikas drošības normas.

Tāpēc „Maxima” uzskata sacelto ažiotāžu par nematotu un uzsver, ka pircēji var būt pārliecināti par kvalitātes prasību ievērošanu. Vienlaikus uzņēmums veic papildu kvalitātes drošības pārbaudes, lai pārliecinātos par visu likuma normu un prasību ievērošanu.

„Maxima Latvija” atgādina, ka savā darbībā ievēro visus standartus un pastāvīgi veic stingru un konsekventu kvalitātes kontroli.

Salmoneloze ir akūta infekcijas slimība, tās simptomi ir slikta dūša, caureja, vemšana, drudzis. Simptomi parādās sešas līdz 72 stundas pēc inficēšanās. Inficēties var, lietojot uzturā nepietiekami termiski apstrādātus dzīvnieku valsts produktus, piemēram, gaļu, olas, pienu un piena produktus, zivis vai ēdienu, kas pagatavots no šiem produktiem. Inficēšanās iemesli var būt higiēnas normu un prasību neievērošana ēdienu pagatavošanas laikā, neadekvāta pārtikas produktu uzglabāšana un lietošana uzturā laikā, kad realizācijas termiņš beidzies.

Lai izvairītos no saslimšanas, LIC iesaka nelietot uzturā jēlas olas vai ēdienus, kuru sastāvā ir jēlas olas, izvairīties no ātri bojājošos produktu iegādes, kārtīgi izcept vai izvārīt gaļu, zivis, nedzert nepasterizētu vai nevārītu pienu, gatavo un jēlo produktu griešanai lietot atsevišķus nažus un dēlīšus.

Latvijā

Valsts aizsardzības dienesta karavīri Sēlijas militārā poligona dronu mācību un testēšanas poligonā aizvadījuši noslēdzošās bezpilota lidaparātu rotas līmeņa mācības, kurās, izmantojot dažādus bezpilota lidaparātu modeļus, trenēja spēju identificēt un iznīcināt pretinieku, aģentūru LETA informēja Aizsardzības ministrijā.

Svarīgākais