No 1.novembra visiem sirds un asinsvadu slimniekiem būs vienāds valsts kompensācijas apmērs

No šā gada 1.novembra sirds un asinsvadu sistēmu slimību pacientiem ar visām diagnozēm būs viens valsts kompensācijas apmērs - 75%, paredz šodien valdībā atbalstītie grozījumi noteikumos par ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtību.

Veselības ministrija (VM) paredz, ka tādējādi uzlabosies medikamentu pieejamība hipertensijas un citu asinsrites slimību gadījumos, jo par 25% samazināsies pacientu līdzmaksājums.

Tāpat VM uzsver, ka saslimstība un mirstība no sirds asinsvadu sistēmas slimībām Latvijā joprojām ir visaugstākā.

Mirstība asinsrites sistēmas slimību dēļ trīs reizes pārsniedz Eiropas Savienības (ES) valstu vidējo rādītāju. 22% no visiem mirušajiem no asinsrites sistēmas slimībām ir vecumā līdz 65 gadiem. Priekšlaicīgas mirstības dēļ no sirds un asinsvadu slimībām darbaspējīgi cilvēki zaudē vidēji 11 dzīves gadus no darbaspējīgā vecuma. Ar vienu šo zaudēto dzīves gadu nenomaksātos nodokļos valsts zaudē apmēram 2933 latus gadā.

2009.gada sākumā saistībā ar zāļu un medicīnisko ierīču piegādēm piemērojamās pievienotās vērtības nodokļa palielināšanu no 5% uz 10% un zāļu iegādes kompensācijas piešķirtā finansējuma samazinājumu tika likvidēta 90% kompensācijas kategorija, samazinot attiecīgajām diagnozēm piemērojamo kompensāciju uz 75%, un pirms tam ar piemērojamo 75% kompensāciju diagnozēm kompensācijas apmērs tika samazināts uz 50%. Veiktās izmaiņas nodrošināja valsts budžeta līdzekļu izlietojuma samazinājumu, vienlaikus ievērojami pasliktinot kompensējamo zāļu un medicīnisko ierīču pieejamību pacientiem, kam kompensācija samazinājās par 25% (no 75% uz 50%) un 15% (no 90% uz 75%).

Samazinot kompensācijas apmēru sirds un asinsvadu sistēmas slimībām no 2009.gada marta, samazinās ne tikai zāļu lietošana, bet arī unikālo pacientu skaits, kas 2009.gadā saņēmuši kompensējamās zāles. Turklāt 2009. un 2010.gadā pēc kardiovaskulāro medikamentu kompensācijas apmēra samazināšanas no 75% uz 50% novēro pieaugošu akūto kardiovaskulāro hospitalizāciju skaitu.

Ņemot vērā šos datus un ievērojot Latvijas Universitātes Kardioloģijas zinātniskā institūta veiktā pētījuma rezultātus, VM uzskata par iespējamu un nepieciešamu diagnožu grupā "Asinsrites sistēmas slimības", kura ir pirmajā vietā pēc mirstības cēloņiem Latvijā, noteikt 75% kompensācijas apmēru, kurām lielākoties kompensācija bija samazināta līdz 50%. Vienlaikus Latvijas Kardiologu biedrība ir atbalstījusi kompensācijas kategorijas samazinājumu diagnozei "Sirds mazspēja" uz 75%, nosakot visām diagnozēm diagnožu grupā "Asinsrites sistēmas slimības" vienotu kompensācijas kategoriju 75% apmērā.

Finansējums zāļu kompensācijai netiek palielināts, taču Veselības ekonomikas centra veikto pasākumu rezultātā, iekļaujot lētākas līdzvērtīgas efektivitātes zāles, samazinot kompensējamo zāļu sarakstā jau iekļautu medikamentu cenas un pārvērtējot medikamentu izmaksu efektivitāti, ir panākts izdevumu samazinājums zāļu iegādes kompensācijas sistēmā. Tā rezultātā rasta iespēja paaugstināt kompensācijas apmēru zāļu iegādei sirds un asinsrites sistēmas slimību gadījumā bez papildu finansējuma piešķiršanas.

Latvijā

Pagājušajā gadā biežākie invaliditātes cēloņi pilngadīgiem iedzīvotājiem, kuri pirmoreiz atzīti par personām ar invaliditāti, bija ļaundabīgi audzēji, asinsrites sistēmas slimības, kā arī skeleta, muskuļu un saistaudu slimības, šodien diskusijā "Svarīgākais par invaliditāti Latvijā" informēja Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas (VDEĀVK) vadītāja Daina Grabe.

Svarīgākais