Rīgas domē šodien akceptēti saistošie noteikumi par Rīgas pilsētas simboliku, kas regulē Rīgas karogu un ģerboņu lietošanas kārtību. Ražotājiem, kas vēlēsies lietot Rīgas pilsētas simboliku, nākotnē būs jārēķinās ar atļaujas saņemšanas procesu.
Saistošie noteikumi paredz Rīgas domē atjaunot Simbolikas komisiju, kura vērtēs personu iesniegumus par Rīgas pilsētas simbolikas lietošanu dažādiem nolūkiem. Simbolikas komisija būs tiesīga pieprasīt iesniedzējam izgatavot etalonmodeli un pieņemt lēmumu par atļaujas izsniegšanu vai atteikšanu. Nodeva par šo pakalpojumu netiek paredzēta.
Atļaujas derīguma termiņš būs divi gadi, un tās kopijai būs jāatrodas katrā tirdzniecības vietā, kurā tiek realizēti jebkura veida izstrādājumi ar Rīgas pilsētas simboliku.
Visām fiziskajām un juridiskajām personām, kuras lieto izstrādājumus ar Rīgas pilsētas simboliku vai tās elementiem, Simbolikas komisijas atļauja būs jāsaņem viena gada laikā no noteikumu spēkā stāšanās brīža - dienu pēc tam, kad tie tiks publicēti laikrakstā "Latvijas Vēstnesis".
Kā ziņots, 2011.gada 7.janvārī Rīgas ģerbonis reģistrēts atbilstoši likumā "Par ģerboņiem" noteiktajai kārtībai, līdz ar to iespējams izdot saistošos noteikumus, kas nosaka Rīgas simbolikas izmantošanas kārtību.
Noteikumos precīzi aprakstīts heraldiski pareizs Rīgas lielais ģerbonis, mazais ģerbonis, karogs un karoga vimpelis, noteiktas to krāsas, kā arī reglamentēta šo simbolu lietošana.
Rīgas pilsētas būvvaldes Pilsētvides dizaina pārvaldes vadītājas Artas Goldbergas sagatavotajā paskaidrojuma rakstā norādīts, ka Rīgas pilsētas ģerboņu izmantošanu nepieciešams sakārtot, jo vēsturiski tas ir attīstījies no Rīgas pilsētas zīmoga un vienmēr bijis pilsētas varas simbols. Apstiprinot šos noteikumus, rodas iespēja veidot vienotu Rīgas simbolisko tēlu, kā arī nepieļaut nekvalitatīvu, heraldiku degradējošu izstrādājumu ražošanu.
Saistošie noteikumi paredz, ka Rīgas pilsētas karogu turpmāk būs aizliegts lietot pie ēkām, kas atrodas avārijas stāvoklī vai kuru fasādes tiek remontētas. Nedrīkstēs lietot bojātu vai izbalējušu karogu. Savukārt personām, kuras izgatavo Rīgas pilsētas karogu komerciāliem mērķiem, būs jāsaņem Simbolikas komisijas atļauja.
Rīgas pilsētas karogu pastāvīgi novietos pie Rīgas domes, Rīgas pilsētas pašvaldības administrācijas un citu Rīgas pilsētas pašvaldības institūciju ēkām. No 1.septembra Rīgas karogs plīvos pie visām pašvaldības izglītības iestādēm. Pēc brīvas gribas to varēs izkārt arī pie Rīgas pilsētas administratīvajā teritorijā esošām ēkām bez atsevišķas Rīgas domes Simbolikas komisijas atļaujas. Karogu var lietot reprezentācijas un dekoratīvos nolūkos, saglabājot noteiktās garuma, platuma un krāsu proporcijas.
Nosakot, ka Rīgas pilsētas karogu atļauts lietot pie visām Rīgas pilsētas administratīvajā teritorijā esošajām ēkām, tiek atjaunota karoga pamatideja, Rīgas pilsētas karoga lietošana uzlabos Rīgas vizuālo tēlu, veicinās rīdzinieku patriotismu, uzskata Goldberga.
Savukārt Rīgas pilsētas ģerboni ar vairoga turētājiem, Rīgas pilsētas ģerboni, Rīgas pilsētas mazo ģerboni zīmogos, veidlapās un vizītkartēs turpmāk varēs lietot tikai Rīgas pilsētas pašvaldības iestādes, institūcijas, struktūrvienības un pašvaldības kapitālsabiedrības. Rīgas ģerboni bez Simbolikas komisijas atļaujas varēs lietot tikai to pasākumu plakātos, izdevumos, reklāmās un pasākumos, kurus organizējusi vai finansiāli atbalstījusi Rīgas pilsētas pašvaldība, vai kuru organizatoriem ar Rīgas pilsētas pašvaldību noslēgts sadarbības līgums.
Tikai ar Simbolikas komisijas atļauju Rīgas pilsētas ģerboni ar vairoga turētājiem, Rīgas pilsētas ģerboni, Rīgas pilsētas mazo ģerboni un to elementus - vairoga turētājus, atslēgu, krusta un kroņa salikumu, roboto mūri ar vārtiem - var lietot arī fiziskās un juridiskās personas suvenīru, prezentācijas priekšmetu, izstrādājumu iepakojuma dizaina izgatavošanā, pasākumu noformējumā un reklāmās.