Rīgas dome lems par pensionāru bezmaksas braukšanu sabiedriskajā transportā

Rīgas domes deputāti šodien lems par saistošajiem noteikumiem "Par braukšanas maksas atvieglojumiem Rīgas pilsētas sabiedriskā transporta maršrutu tīklā", kuros paredzēts atļaut bez maksas braukt nestrādājošajiem Rīgas pensionāriem, kā arī 3.grupas redzes un dzirdes invalīdiem un Černobiļas atomelektrostacijas (AES) avārijas seku likvidētājiem.

Šāda papildus braukšanas maksas atvieglojumu noteikšana radīs pārvadātājam - pašvaldības SIA "Rīgas satiksme" - aptuveni trīsarpus miljonu latu zaudējumus gadā, liecina uzņēmuma aprēķini. Ja atlaides tiks piešķirtas no septembra, tad jau šogad būs nepieciešams uzņēmumam piešķirt papildus vairāk nekā vienu miljonu latu.

Pensionāriem plānots atļaut bez maksas braukt Rīgas sabiedriskajā transportā tāpēc, ka tā ir viena no vismazāk nodrošinātajām iedzīvotāju kategorijām, aģentūrai LETA skaidroja Rīgas mērs Nils Ušakovs (SC).

"Pašlaik, ņemot vērā administratīvo izdevumu samazinājumu uzņēmumā "Rīgas satiksme" un pilsētas budžeta ieņēmumus, pašvaldība saskatīja iespējas sniegt sociālo palīdzību šai rīdzinieku kategorijai, piešķirot bezmaksas braukšanu sabiedriskajā transportā," teica Rīgas mērs.

"Izvērtējot situāciju, ir skaidrs, ka nestrādājošie pensionāri ir viena no vismazāk nodrošinātajām iedzīvotāju kategorijām," norādīja Ušakovs.

LETA jau ziņoja, ka Ušakovs pašvaldības SIA "Rīgas satiksme" valdei deva uzdevumu veikt nepieciešamās darbības, lai no 1.septembra nestrādājošie Rīgas pensionāri, kā arī 3.grupas redzes un dzirdes invalīdi un Černobiļas atomelektrostacijas (AES) avārijas seku likvidētāji varētu izmantot pilsētas sabiedrisko transportu bez maksas.

Rīgas mērs apgalvo, ka, sakārtojot "Rīgas satiksmes" darbu, veicot optimizācijas pasākumus un administrācijas samazināšanu, atradušies līdzekļi atlaidēm. Veiksmīgi pildoties arī pilsētas budžets - ieņēmumi uz 1.augustu par 2% pārsniedz plānotos. "Ņemot vērā šos apstākļus, mums bija divas iespējas - vai nu par dažiem santīmiem samazināt biļešu cenas visiem pasažieriem, vai arī piemērot atlaides kādai konkrētai grupai," skaidro Ušakovs.

Atlaižu piešķiršanu pensionāriem 17.augustā vienbalsīgi atbalstīja Satiksmes un transporta lietu komitejas deputāti. Tomēr apvienības "Saskaņas centrs" (SC) un partijas LPP/LC Rīgas domes frakciju deputāti neatbalstīja domnieka Ērika Škapara (JL) priekšlikumu atļaut 5.-9.klases skolēniem bez maksas braukt galvaspilsētas sabiedriskajā transportā.

JL frakcijas vadītāja vietnieks Olafs Pulks norāda, ka arguments par naudas trūkumu skolēnu pārvadāšanai neiztur kritiku, jo "Rīgas satiksmei" neesot nojausmas, kur ņemt vajadzīgos miljonus domes priekšsēdētāja vadības uzdevuma izpildei, lai nodrošinātu braukšanas maksas atvieglojumus 100% apmērā nestrādājošajiem pensionāriem.

Satiksmes komitejas lēmums parāda, ka SC lēmums ir tieši saistīts ar vēlēšanu tuvošanos, uzskata Pulks. "Finanšu līdzekļu trūkst kā vienas, tā otras pasažieru grupas atlaižu piešķiršanai, bet skolēni nevar piedalīties vēlēšanās, tāpēc izvēlēts atbalstīt pensionārus," skaidro deputāts.

LETA jau ziņoja, ka pērn, pirms pašvaldību vēlēšanām valdot priekšvēlēšanu gaisotnei, pēc apvienības "Saskaņas centrs" ierosinājuma Rīgas domes deputāti nolēma piešķirt 50% braukšanas atlaidi visiem nestrādājošiem vecuma pensionāriem līdz 75 gadu vecumam.

Pensionāri vecumā virs 75 gadiem Rīgas sabiedriskajā transportā jau sen var braukt bez maksas.

Bez maksas var braukt arī 1.-4.klases skolēni, savukārt 5.-9.klases skolēniem pienākas 50% atlaide.

Latvijā

“Treknā Latvija” nonākusi pasaules uzmanības lokā: mūsu valstī aptuveni 60% pieaugušo un 20% bērnu esot liekais svars, savukārt 25% iedzīvotāju ir piemeklējusi aptaukošanās – par to liecinot Pasaules veselības organizācijas dati. Tāpēc – tuklajiem jāoperē kuņģis, lai vairs nevarētu piedzīt kuņģi pēc sirds patikas.

Svarīgākais