Rīgas dome konstatējusi nepilnības nekustamā īpašuma nodokļa piemērošanā

Rīgas dome aicinājusi Finanšu ministriju (FM) izstrādāt grozījumus likumā "Par nekustamā īpašuma nodokli", lai novērstu konstatētos trūkumus likuma piemērošanā un nodrošinātu likuma normu atbilstību tā pieņemšanas mērķiem.

Kā aģentūru LETA informēja Rīgas domes Finanšu departamenta direktora biroja vadītājs Andris Konošonoks, saskaņā ar likumu "Par nekustamā īpašuma nodokli" daudzi rīdzinieki jau ir saņēmuši maksājumu paziņojumus par nekustamā īpašuma nodokli (NĪN) un Rīgas domes Pašvaldības ieņēmumu pārvalde turpina darbu, lai noteiktajā termiņā - līdz 15.septembrim - izsūtītu paziņojumus visiem nodokļa maksātājiem.

Konošonoks uzsver, ka nodokļa aprēķins tiek veikts saskaņā ar spēkā esošajām likuma normām. Diemžēl, tās piemērojot, Rīgas pašvaldība esot saskārusies ar būtiskām pretrunām.

Tas attiecas uz nodokļa maksātājiem, kuru īpašumā ir nedzīvojamās telpas, kas atrodas dzīvojamajās ēkās, piemēram, garāžu, autostāvvietu īpašniekiem. Minētās nedzīvojamās telpas reģistrētas atsevišķā zemesgrāmatu nodalījumā kā patstāvīgs īpašums un visbiežāk pieder domājamās daļās vairākiem kopīpašniekiem.

Likumā ir uzskaitīti objekti, kas ar nodokli netiek aplikti, tostarp noteikts, ka ar nodokli neapliek dzīvojamo ēku palīgēkas un kooperatīvo sabiedrību garāžas. Tādejādi likumdevējs ir noteicis atšķirīgu regulējumu garāžām, kas ir atsevišķi stāvošas un reģistrētas kā palīgēkas, un garāžām, kas atrodas dzīvojamajās mājās un kā atsevišķi īpašumi reģistrēti zemesgrāmatā.

Ņemot vērā, ka minētās nedzīvojamās telpas, kas atrodas dzīvojamajās mājās, nav palīgēkas, tās saskaņā ar likuma redakciju ir nodokļa objekti un tām jāpiemēro nodokļa likme 1,5%.

Patlaban nodokļu administrācija ir saskārusies ar nodokļu maksātāju neizpratni un protestiem par lielo nodokļa apmēru, kas, piemēram, dzīvojamajā mājā esošai autostāvvietai vidēji ir apmēram 100 lati.

Līdz 1.septembrim par šiem jautājumiem ir saņemtas 118 nodokļu maksātāju sūdzības. Nodokļu maksātāji uzskata, ka šādiem īpašumiem - nedzīvojamajām telpām, piemēram, garāžām, autostāvvietām, kas atrodas dzīvojamajās mājās, - būtu piemērojama mājokļa likme 0,1%-0,3%.

Izprotot šo problēmu, Rīgas pašvaldība tomēr ir konstatējusi, ka mājokļa likmes piemērošana šādiem īpašumiem ir pretrunā ar likumā ierakstītajām normām, kas nosaka, ka mājokļa likme piemērojama tikai telpu grupām, kuru funkcionālā izmantošana ir dzīvošana.

Turklāt, analizējot likumu kopumā, Rīgas pašvaldība ir secinājusi, ka likumā viens no būtiskākajiem ir nodokļa progresivitātes princips - par dzīvokļu īpašumu ar mazu kadastrālo vērtību ir jāmaksā mazāks nodoklis, bet par dzīvokļa īpašumu ar lielu kadastrālo vērtību un īpašumiem, kuru izmantošana nav dzīvošana, ir noteikts lielāks nodoklis.

Līdz ar to mājokļa likmes piemērošana autostāvvietām un garāžām, kas atrodas dzīvojamās mājās un kā atsevišķi īpašumi reģistrēti atsevišķos zemesgrāmatas nodalījumos, būtu pretrunā ne tikai tiesību normas rakstītajam tekstam, bet arī pretrunā likumā iestrādātajam progresivitātes principam, norādīja Konošonoks.

Savukārt FM informē, ka saņēmusi vairākas sūdzības no Rīgas iedzīvotājiem, ka Rīgas domes izsūtītajos maksāšanas paziņojumos nodoklis ir rēķināts, piemērojot atšķirīgas nodokļa likmes.

FM jau vairakkārt esot sniegusi detalizētus skaidrojumus domes pārstāvjiem par NĪN piemērošanas un aprēķināšanas kārtību, tomēr pašvaldība nepamatoti esot paaugstinājusi saviem iedzīvotājiem nodokļu slogu, norāda FM Komunikācijas nodaļas vadītāja vietnieks Aleksis Jarockis.

FM rīcībā esošā informācija liecina, ka pēc NĪN likuma izmaiņām Rīga esot vienīgā pašvaldība visā valstī, kas atteikusies ņemt vērā FM skaidrojumus par likuma piemērošanu, ka nekustamo īpašumu objektiem, kuros dzīvojamo telpu apliekamais objekts veidojas no dzīvokļa un koplietošanas telpām, tas ir, garāžām, bēniņiem, kāpņu telpām, pagrabtelpām un citiem mājas ekspluatācijas elementiem, kas atrodas tajā pašā mājā un ir funkcionāli nedalāmi saistīti ar attiecīgo dzīvokli, piemēro samazinātās likmes no 0,1% līdz 0,3%. Tā vietā Rīgas pašvaldība saviem iedzīvotājiem piemēro paaugstināto nodokļa likmi 1,5% apmērā par koplietošanas telpām.

Neraugoties uz notikušajām konsultācijām, krīzes laikā Rīgas dome nepamatoti ar paaugstinātu likmi apliek iedzīvotāju nekustamo īpašumu, tādējādi palielinot arī nodokļu slogu, apgalvo FM.

Tāpēc FM uzsver, ka Saeimas pieņemto grozījumu likumā "Par nekustamā īpašuma nodokli" anotācijā ir norādīts, ka likumprojektā ir "paredzēts pašreizējiem (2009.gadā) nodokļa objektiem - zemei un saimnieciskā darbībā izmantojamām ēkām, kā arī inženiertehniskajām būvēm - noteikt likmi 1,5% no to kadastrālās vērtības". Proti, paaugstināta nodokļa likme tiek piemērota tikai tām telpām, kurās tiek veikta saimnieciskā darbība. Savukārt dzīvojamām telpām, pat ja garāža ir iebūvēta mājā, tiek piemērotas samazinātas nodokļa likmes no 0,1% līdz 0,3% no kadastrālās vērtības.

Jarockis skaidro, ka no iepriekš minētā izriet, ka likumdevēja mērķis ar grozījumiem likumā bija paplašināt nekustamā īpašuma nodokļa objektu loku ar dzīvojamām telpām, paredzot tiem samazinātu nodokļa likmi. Tikai zemei un saimnieciskā darbībā izmantotajām ēkām tiek paredzēts piemērot nodokļa paaugstināto likmi.

Pēc FM pārstāvja teiktā, Rīgas dome neesot veikusi izvērtējumu par iedzīvotāju nekustamo īpašumu objektiem, bet, pamatojoties vienīgi uz informāciju no Kadastra reģistra, ka kādai telpai norādīts - nedzīvojamā telpa, automātiski piemērojusi paaugstinātu NĪN likmi. FM norāda, ka nedzīvojamā telpa automātiski nenozīmē, ka tajā tiek veikta saimnieciskā darbība, jo tā varētu būt pagrabs vai garāža dzīvojamā ēkā.

FM arī atgādina, ka pašvaldībai pašai savlaicīgi bija jāveic izvērtējums par iedzīvotāju nekustamā īpašuma objektiem. Tām palīgtelpām, kurās netiek veikta saimnieciskā darbība, bija jāpiemēro samazināta nodokļa likme. FM vērš uzmanību, ka Rīgas domes NĪN veiktie aprēķini par nedzīvojamajām telpām kā garāžas, pagrabs u.tml., kas uzskatāmas par palīgtelpām, neatbilst likuma būtībai.

FM aicina pašvaldību nekavējoties rīkoties un labot pieļautās kļūdas, savukārt Rīgas iedzīvotāji, kuriem tika nepareizi aprēķināts NĪN, tiek aicināti vērsties domē ar lūgumu pārrēķināt atsūtītos rēķinus.

NĪN pilnībā administrē un iekasē pašvaldības. Ar NĪN apliek ķermeniskas lietas, kuras atrodas Latvijas Republikas teritorijā un kuras nevar pārvietot no vienas vietas uz otru, tās ārēji nebojājot, - zemi, ēkas, tai skaitā kadastra reģistrā reģistrētas, bet ekspluatācijā nenodotas ēkas, un inženierbūves.

Svarīgākais