Īpašnieki vērtē: lietderīga pašvaldības atbalsta programma

© Dmitrijs Suļžics/ F64 Photo Agency

Rīgas dome šogad līdzfinansē 78 kultūrvēsturisku ēku atjaunošanu. To īpašnieki vai pilnvarotie pārstāvji atzina, ka šī programma ir vajadzīga, bet viņiem bija arī ierosinājumi pašvaldībai, kā turpmāk varētu papildināt vai uzlabot nosacījumus līdzfinansējuma saņemšanai.

Jau ceturto gadu Rīgas pašvaldība ir izsludinājusi konkursu Rīgas pilsētas pašvaldības līdzfinansējums kultūrvēsturiskā būvmantojuma saglabāšanai, kurā šogad kopumā tiek īstenoti dažādi ar namu fasāžu atjaunošanu vai to detaļu restaurēšanu projekti. Kopumā šim mērķim pašvaldība piešķir līdzfinansējumu 1,2 miljonu apmērā.

Daudzdzīvokļu ēkai Merķeļa ielā 5 ir atjaunota fasāde un par šiem darbiem spēja vienoties trīs īpašnieki - nav īpaši izplatīts pozitīvs piemērs. Ēka ir būvēta 1885. gadā pēc arhitekta Jāņa Frīdriha Baumaņa projekta, un ir viena no trim identiskām ēkām ielas posmā no Marijas ielas līdz Krišjāņa Barona ielai. Ēkai ir saglabājusies sākotnējā fasādes arhitektūra, kuras apdarē bagātīgi izmantoti historisma perioda dekoratīvie paņēmieni un reljefa apdares elementi. Īpašnieki vēl nav izlēmuši, vai ēkai būs dekoratīvais apgaismojums, kas uz laiku samazinās nekustamā īpašuma nodokļa maksu.

Par vietējās nozīmes pieminekļa Ģertrūdes ielā 19/21 nama fasādes atjaunošanu spēja vienoties 38 nama kopīpašnieki. 1909. gadā celtā ēka ir vietējas nozīmes piemineklis, un tā ir būvēta pēc arhitekta Rūdolfa Filipa Donberga projekta renesanses manierē. Ēkas fasādi kopīpašnieki atjauno pa daļām, jo tā iziet uz divām ielām - Ģertrūdes un Akas. Šīs mājas iedzīvotājiem pašvaldība ieteica vēl kādu variantu, kā darbus turpināt: katrs dzīvokļa īpašnieks var mainīt logus, bet kopumā - ne vairāk kā pieci īpašnieki gadā, izmantojot Rīgas domes līdzfinansējumu. Iespējams, ar laiku vēsturisko māju īpašumu īpašnieki tiks sodīti, ja nebūs izvēlējušies atbilstošu eksterjeru - koka logus. Tie gan ir dārgāki nekā plastikāta logu rāmji.

Daudzdzīvokļu ēka Aleksandra Čaka ielā 52 ir celta 1899. gadā pēc arhitekta Konstantīna Pēkšēna projekta. Ēka ir celta eklektisma stilā, un par tās atjaunošanu šogad vienojās 39 kopīpašnieki. Ēkā ir astoņi dzīvokļi. Īpašnieku biedrības pārstāvis Jānis Bunkovskis atzina, ka Rīgas domes piedāvātā programma ir vilinoša un nav birokrātisku šķēršļu nomākta, tāpēc nosacījumi ir vienkārši izpildāmi. «Domes programma rada līdzatkarību, gribas izdarīt vēl ko. Arī es jau skatos, ka vajadzētu atjaunot ieejas durvis, bet tas ir nākamais projekts,» viņš sacīja. Lai piedalītos pašvaldības līdzfinansētajā programmā, kopīpašnieki komercbankā ņēma aizdevumu uz 10 gadiem. Arī tas nav raksturīgi, vērtējot šīs programmas četru gadu pieredzi. Kopīpašnieki ir pārliecināti, ka spēs atmaksāt aizdevumu pat ātrāk.

Tiekoties ar Elizabetes ielas 7 ēkas īpašnieci Helēnu fon Gravi, tika pārrunāta jau iepriekš realizēto projektu gaita un aktuālie jautājumi. Šobrīd 1900. gadā pēc arhitekta Hermaņa Oto Hilbiga projekta celtajai dzīvojamai ēkai tiek atjaunots vēsturiskais jumta segums. Četru stāvu augstā eklektisma stila mūra ēka ir celta kā mansarda īres nams, kuram raksturīgi krāšņi sava laikmeta stila elementi, piemēram, balkons un arī tornīšu apdares elementi. Ēkas īpašniecei bija vairāki ierosinājumi, kā uzlabot pašvaldības līdzfinansējuma programmu, sasaistot ar nekustamā īpašuma nodokli un citām nodokļu programmām, un tās iniciators Rīgas domes pagaidu vadītājs Oļegs Burovs solīja pārdomāt, vai nākamajos gados varētu ieviest izmaiņas.