Pirmdien, 19. decembrī, Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs kopā ar domes priekšsēdētāja vietnieku Andri Ameriku un citām atbildīgajām amatpersonām atklāja renovēto sociālo 215 dzīvokļu māju Aglonas ielā 35/1. Savukārt ēkas cokolstāvā izbūvētas telpas sociālajam dienestam.
No grausta par labu dzīvesvietu
Māja Aglonas ielā 35/1 tika uzcelta 1967. gadā, tā tika izmantota kā kopmītne vai dienesta viesnīca celtniekiem un ar dzelzceļu saistītu organizāciju darbiniekiem. Pagājušā gadsimta 90. gados šī ēka tika nodota pašvaldības rīcībā, un tajā dzīvojamās telpas tika izīrētas tām personām, kurām pienācās dzīvojamā platība ar daļējām ērtībām. Taču daži ēkas iedzīvotāji un viņu viesi regulāri izdemolēja koplietošanas telpas, padarot tās neizmantojamas, tāpēc tika pieņemts lēmums izvietot no šīs ēkas uz citām dzīvojamām telpām tos īrniekus, kuri maksāja par īri un komunālajiem pakalpojumiem. Savukārt parādnieki tika iztiesāti, un ēka pakāpeniski tika noslēgta, lai tajā nevarētu iekļūt nepiederošas personas.
2014. gadā tika pieņemts lēmums šo ēku pārbūvēt par sociālo dzīvojamo māju. Nams nonāca SIA Rīgas pilsētbūvnieks rīcībā, kura organizēja pārbūves un celtniecības darbus. Līgums par projektēšanu un būvniecību tika noslēgts ar SIA Arčers. Kopējās projekta izmaksas ir 2 957 000 eiro. Tāpat ēkas renovācijas laikā izmantoti mūsdienīgi siltuma, elektrības un ventilācijas risinājumi, lai pēc iespējas samazinātu resursu patēriņu, vienlaikus saglabātu dzīvošanai un darbam komfortablu vidi. Iedzīvotājiem pašiem nebūs jānolasa skaitītāju rādījumi, jo gan siltuma, gan ūdens, gan elektrības rādījumus sistēma nolasīs automātiski.
SIA Rīgas pilsētbūvnieks valdes priekšsēdētāja Inga Cerbule atzīmē: «Rīgas pašvaldība nevarēja atļauties turēt savā īpašumā graustu, jo notiek nemitīga cīņa ar privātīpašniekiem par īpašumu uzturēšanu kārtībā. Atjaunotā ēka ir labas prakses piemērs, kas parāda, ka, ieguldot salīdzinoši nelielus līdzekļus, graustu var pārvērst par mūsdienīgu dzīvojamo māju. Pārbūvēta ir ne tikai pati ēka un iekšējās komunikācijas, bet sakārtota arī āra teritorija, atjaunotas inženierkomunikācijas, tostarp pievadi mājai. Līdz ar to Rīga ir ieguvusi vēl vienu estētiski baudāmu un sakārtotu vietu.»
Prioritāte - sociālā palīdzība
Pēdējos gados rinda uz sociālo dzīvokli sarukusi līdz tūkstotim. Rīgas domes vicemērs Andris Ameriks teic: «Mēs, pirmkārt, domājam par cilvēkiem, kuri nav spējīgi paši par sevi parūpēties, tostarp veci vientuļi cilvēki, invalīdi un bērni bāreņi, kas patstāvīgā dzīvē atgriežas no bērnunamiem. Šajā mājā dzīvoklīši ir piemēroti vientuļajiem - platība ir neliela, taču tajā ir viss nepieciešamais - individuāls sanitārais mezgls un virtuves stūrītis. Aplēses liecina, ka vidēji mēnesī īre, komunālie pakalpojumi un elektrība īrniekam izmaksās ap 20 eiro, jo lielu daļu izdevumu sedz Rīgas dome. Manuprāt, lielisks risinājums ir īpaši aprīkotie un speciāli projektētie servisa dzīvokļi, kas paredzēti cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Sinerģijā ar pirmajā stāvā izvietoto Rīgas Sociālo dienestu un dežurantu, kas seko notikumiem mājā 24 stundas diennaktī, šī mājvieta ir viena no modernākajām un dzīvošanai ērtākajām sociālajām mājām Rīgā. Iesāktā sociālo dzīvokļu programma turpinās, un nule kā noslēgts būvniecības līgums par trīs dzīvojamo māju būvniecību Bolderājā, Mežrozīšu ielā, kur kopumā būs 300 dzīvokļu. Jaunajās mājās būs arī lielāki dzīvokļi - arī divistabu un trīsistabu, ko piedāvāsim, piemēram, trūcīgajām daudzbērnu ģimenēm.»
Pārceļas pašvaldības sociālais dienests
Uz renovētās mājas cokolstāvu pārceļas arī sociālais dienests, kas šobrīd izvietots vairākās mūsdienu apstākļiem nepiemērotās ēkās un telpās. Plānots, ka gada laikā sociālo dienestu apmeklēs ap 10 000 klientu. To apkalpošanai iekārtotas 30 speciālistu darba vietas, kā arī zāle sanāksmēm.
Nils Ušakovs: «Iedzīvotājus sagaida jauns un moderns sociālais centrs. Plānots, ka gadā tas varēs uzņemt ap 10 000 klientu. Tostarp pilsēta ieguvusi vēl vienu labiekārtotu vietu - ar zaļo zonu, bērnu laukumu un atpūtas soliņiem. Nākamā teritorija, ko plānots sakārtot un piedāvāt sociālos dzīvokļus, būs Bolderājā.» Jāatzīmē, ka, līdzīgi kā Aglonas ielā, arī Mežrozīšu ielas sociālo māju pirmie stāvi tiks atvēlēti sociālā dienesta vajadzībām - gan dienas centram, gan reģionālajam dienestam.
Paredzēts, ka sociālais dienests jaunajās telpās klientus sāks pieņemt pirms Ziemassvētkiem.