Ūdens atrakciju parks Akvalande ir slēgts, un par tā turpmāko darbību Rīgas pilsētas būvvaldē lems pēc tam, kad būs saņemti nepieciešamie dokumenti.
Pērn par ūdens atrakciju parka avārijas stāvokli sūdzējās kāds tā apmeklētājs. Jau pirms gada ūdens atrakciju parka īpašniekiem tika prasīts veikt konstrukciju tehnisko ekspertīzi, taču tolaik būvniecības regulējums nedeva būvvaldei tiesības bīstamu objektu slēgt.
Pagāja gads, un pirms dažām dienām Rīgas pilsētas būvvalde ir uzdevusi pārtraukt ūdens atrakciju parka Akvalande ekspluatāciju nesošo konstrukciju korozijas un citu būtisku bojājumu dēļ. Sienās saskatāmas plaisas, metāla konstrukcijas ir sarūsējušas. Rīgas pilsētas būvvaldes vadītājs Inguss Vircavs medijiem pieļāva, ka nelabvēlīgu apstākļu rezultātā atpūtas parka ēkas var sagrūt.
Kā noprotams, abas reizes – pērn un šogad – pārbaudes ierosinātas pēc apmeklētāju sūdzībām. Iepriekš būvinspektori ūdens atrakciju parku apskatīja un pārbaudīja pagājušā gada 28. novembrī. Jau tolaik viņi īpašniekiem mutiski norādījuši, ka nepieciešama konstrukciju tehniskā apsekošana, jo par ēkas tehnisko stāvokli pilnībā atbild tās īpašnieks. No būvvaldes pārstāves skaidrojuma izriet, ka 2013. gadā likumi bija tik liberāli, ka nekādām citām darbībām būvvaldei rokas neatraisīja, savukārt atrakciju parka īpašniekiem neuzlika par pienākumu atskaitīties – ir viņi pārbaudījuši, cik droša ir ēka, vai tomēr ne. «Viņiem nebija pienākums sniegt mums datus,» piebilst būvvaldes pārstāve Zane Rezgale.
Kopš spēkā stājies jaunais Būvniecības likums, par vienu no būtiskākajiem jauninājumiem uzskatāma Būvniecības valsts kontroles biroja izveide. Savukārt būvvaldēm ir tiesības nekavējoties slēgt bīstamus objektus. Akvalandes gadījumā pieticis ar mutvārdos izteiktu prasību nomniekiem 31. oktobrī – tā respektēta nekavējoties. Būvvaldes atzinumā ir uzskaitīts viss, kas Akvalandē ir kritiskā stāvoklī, – nesošās konstrukcijas sabojājusi korozija un konstatēti arī cita veida bojājumi. Līdz 21. novembrim būvvaldē jāiesniedz atrakciju parka ēku konstrukciju tehniskais izvērtējums. Akvalande ir pieļāvusi, ka darbību varētu atjaunot 10. novembrī, bet būvvaldē konkrētus termiņus gan neprognozē.
Pēc Zolitūdes traģēdijas, kad, sagrūstot veikalam Maxima, bojā gāja 54 cilvēki, Latvijas iedzīvotāji kļuvuši acīgāki un aktīvāki, ziņojot par, viņuprāt, bīstamām un apdraudošām būvēm. Piemēram, šovasar noliktavu kompleksa darbinieki Ķekavā publiskā vēstulē informēja par to, ka ilgstoši jūtas apdraudēti savās darbavietās. Pēc pārbaudes Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests sagatavoja brīdinājumu par noliktavu darbības apturēšanu 2015. gada 5. janvārī, ja netiks novērsts konstatētais pārkāpums (noliktavas nav nodrošinātas ar ārējo ugunsdzēsības ūdensapgādi). Uzreiz pēc Zolitūdes traģēdijas Rīgas pilsētas būvinspektori pārbaudīja tirdzniecības vietas, un dažas no tām uz laiku nācās aizvērt, konstatējot plaisas un citus bojājumus.