Tikai 3 no Latvijas lielajām pilsētām Jaungada naktī rīkos uguņošanu. Uzzini, kuras tās ir

© Pixabay.com

No Latvijas valstspilsētām svētku salūts būs vien Ogrē, Rēzeknē un Ventspilī. Rīga, Jelgava, Daugavpils, Jēkabpils, Jūrmala, Liepāja un Valmiera no šīs tradīcijas šogad atteikusies.

Ogrē valsts svētku salūts izmaksās 2500 eiro, piesaistot aptuveni 10 000 skatītāju, Ogres novada domes sēdē informēja pašvaldības pārstāve.

Par salūta organizēšanu bija atbildīgs Ogres novada Kultūras centrs, kas veicis cenu aptauju, uzrunājot trīs uzņēmumus - SIA "Aldi", SIA "Petarde Ltd" un SIA "Piroteks Balt". Ņemot vērā, ka salūts bija paredzēts Daugavas krastā pie vides dizaina objekta "Ogres bāka", uzņēmums "Petarde Ltd" atteicās no pakalpojuma sniegšanas, savukārt "Piroteks Balt" neiesniedza piedāvājuma cenu.

Tādejādi salūta rīkošanas tiesības ieguva uzņēmums "Aldi" par 2500 eiro ar pievienotās vērtības nodokli.

Domes priekšsēdētājs Egils Helmanis (NA) uzsvēra, ka 18.novembrī Ogrē salūtu vērot bija ieradušies aptuveni 10 000 cilvēku ne tikai no Ogres novada, bet arī Rīgas un citām Latvijas vietām, kas bijis ievērojams atbalsts Ogres uzņēmējiem par salīdzinoši zemām izmaksām, proti, 2500 eiro.

Viņš pieļāva, ka varbūt arī citas pašvaldības pēc Ogres piemēra apsver iespēju organizēt salūtu, lai iepriecinātu savus iedzīvotājus, kā arī veicinātu uzņēmējdarbību. Helmanis aicināja opozīcijas deputātus, kuri bija iesnieguši pieprasījumu par salūta izmaksām, "nenodarboties ar mīlestību ar utīm".

Arī domes deputāts Dainis Širovs (NA) atbalstīja ideju par salūta rīkošanu, jo tā ir svētku kulminācija, kas nepieciešama iedzīvotājiem viņu psihoemocionālās veselības uzlabošanai, kas pēdējos gados Covid-19 pandēmijas un kara dēļ ir acīmredzami pasliktinājusies.

Arī gadumijā Ogrē notiks salūts. Sestdien, 31.decembrī, no plkst.21 Ogres novada Kultūras centra Deju zālē būs Jaungada balle, kā arī notiks svētku uguņošana no kultūras centra jumta.

Rīgas domes Komunikācijas pārvalde skadroja, ka lēmums šogad nerīkot uguņošanu skaidrojams ar starptautisko ģeopolitisko situāciju un trokšņu līmeni, kas var asociēties ar karu. Pašvaldība arī vēlas mazināt vides piesārņojumu un netraumēt mājdzīvniekus.

Rīgas domē atgādināja, ka galvaspilsētas administratīvajā teritorijā ir aizliegts izmantot pirotehniskos izstrādājumus laikā no plkst.23 līdz 7, ja tas nav saskaņots ar Rīgas pilsētas izpilddirektoru, izņemot valsts noteiktajās svētku dienās.

Taču Rīgas pašvaldība stingri aicina pirotehniku gadumijas pasākumos līdzi neņemt un salūtus nešaut.

Pašvaldība arī informē, ka centrālajās gadu mijas pasākumu vietās - laukumā pie Rīgas Kongresu nama un teritorijā starp Rātslaukumu un Strēlnieku laukumu, gadumijā pusnaktī papildus kultūras programmai ir paredzēts neliels gaismas šovs - kā simbols 2022.gada noslēgumam un 2023.gada sagaidīšanai.

Uguņošanu neplāno arī Salaspils pašvaldībā. Nu jau vairākus gadus uguņošana šajā pašvaldība netiek organizēta - gan saistībā ar Covid-19 ierobežošanas pasākumiem, gan arī saistībā ar Krievijas sākto karu Ukrainā un bēgļu ierašanos Latvijā. Pašvaldībā norādīja, ka budžeta līdzekļus var izlietot lietderīgāk.

Līdzīga situācija ir aī citās Pierīgas pašvaldībās - Ķekavā, Mārupē, Ādažos un Ropažos, ku arī iepriekšējos gados pašvaldības nav rīkojušas uguņošanu.

Kā aģentūrai LETA norādīja Ķekavas pašvaldībā, arī iepriekš uguņošana netika rīkota, lai netraumētu mājdzīvniekus un jutīgus cilvēkus. Pašvaldība izvēlējusies dot priekšroku gaismas un audio instalācijām, kas ļauj izbaudīt svētkus.

Svarīgākais