Valdība pirmdien ārkārtas sēdē atbalstīja Veselības ministrijas (VM) priekšlikumu pirms nākamā gada budžeta skatīšanas Saeimā otrajā lasījumā pārdalīt finansējumu budžeta apakšprogrammas "Rezidentu apmācība" ietvaros, palielinot rezidentu atalgojumam paredzēto finansējumu par 100 234 latiem.
Vienlaikus budžeta apakšprogrammas ietvaros plānots samazināt izdevumus precēm un pakalpojumiem 99 499 latu apmērā un valsts budžeta transfertiem valsts budžeta daļēji finansētām atvasinātajām publiskajām personām un budžeta nefinansētām iestādēm noteiktam mērķim 735 latu apmērā.
VM paskaidro, ka, neveicot izmaiņas, Veselības ministrija nevarēs pildīt jaunajos Rezidentu sadales un rezidentūras finansēšanas noteikumos paredzētās normas, tādējādi arī turpmākajos gados nostādot budžeta iestādēs apmācāmos rezidentus darba samaksas ziņā daudz neizdevīgākā situācijā kā valsts un pašvaldību kapitālsabiedrību statusā esošajās ārstniecības iestādēs apmācāmos rezidentus, jo budžeta iestādēm izdevumiem atlīdzībai pietrūks līdzekļu, tādējādi veidosies parādsaistības pret rezidentiem, savukārt izdevumiem preču un pakalpojumu iegādei būs neizlietojami līdzekļu pārpalikumi.
Valdība arī atbalstīja VM priekšlikumu apropriācijas pārdalei jau šajā gadā, par 18 576 latiem samazinot izdevumus atlīdzībai budžeta apakšprogrammā "Neatliekamā medicīniskā palīdzība" un par šādu pašu summu palielinot izdevumus atlīdzībai apakšprogrammā "Rezidentu apmācība".
VM paskaidro, ka 2011.gada 7.septembrī stājās spēkā jaunie Rezidentu sadales un rezidentūras finansēšanas noteikumi, kas tostarp noteic, ka augstskolas atsevišķu pamatspecialitāšu rezidentūras studiju programmās piedāvā iespēju rezidentiem daļu no studiju programmas apgūt daudzprofilu slimnīcās ārpus Rīgas, savukārt rezidentu mēnešalgas tiek diferencētas – reģionālajās daudzprofilu slimnīcās mēnešalga ir vismaz 30% lielāka par normatīvajos aktos noteikto rezidenta minimālo mēnešalgu, lai nodrošinātu ārstu vienmērīgu izvietojumu visā valsts teritorijā.
Līdz ar jaunajiem noteikumiem ieviests jauns rezidentūras finansēšanas modelis, nosakot konkrētu līdzekļu apmēru (procentuāli), ko saņem augstskola rezidentūras organizācijai (9% no kopējā finansējuma) un ārstniecības iestāde rezidenta apmācībai (91% no kopējā finansējuma).
"Līdz ar minētajām izmaiņām rezidentūras finansēšanas modelī budžeta iestādēm mainās gan viena rezidenta apmācības izmaksu apmērs (samazinās no 847 latiem līdz 809 latiem, jo daļa finansējuma tiek pārnesta uz augstskolām, ar kurām budžeta iestādes slēdz līgumus), gan arī līdzekļu sadalījuma proporcija viena rezidenta apmācības izmaksā. Sakarā ar piemaksām par dalību dežūrās slimnīcā un mājas dežūrās palielinās rezidentiem izmaksājamās atlīdzības (atalgojuma un valsts sociālās apdrošināšanas iemaksu) apmērs, bet samazinās izdevumi precēm un pakalpojumiem," klāsta VM.
Latvijas Televīzijas raidījums "De facto" svētdien ziņoja, ka aizkavējušās no septembra solītās piemaksas topošajiem ārstiem.
Slimnīcām, kuras ir atbildīgas par naudas izmaksu, skaidrojums par aizķeršanos katrai ir cits. Tomēr galvenā problēma esot neskaidrais definējums Ministru kabineta noteikumos, kuri stājušies spēkā pēdējā brīdī un interpretējami dažādi.
Veselības ministrija neko sliktu šajā situācijā gan nesaskata – tas esot tikai normāli, ka nule ieviestai reformai pēc pāris mēnešiem tiek veikti uzlabojumi un precizējumi. Turklāt šonedēļ arī visas problēmas esot atrisinātas, neskaidrības novērstas un rezidentūras studenti solītās piemaksas saņemšot.