DP jau vairāk kā divus gadu izmeklē mēģinājumu gāzt valsts varu 2009. gada 13. janvārī

Drošības policija (DP) jau vairāk nekā divarpus gadu izmeklē kriminālprocesu par mēģinājumu vardarbīgi gāzt valsts varu 2009.gada 13.janvārī.

Vara gan netika gāzta, taču toreiz pēc partijas "Sabiedrība citai politikai" pieteiktā mītiņa Vecrīgā izvērsās vērienīgi grautiņi.

DP priekšnieka palīdze Kristīne Apse-Krūmiņa aģentūrai BNS apliecināja, ka viņas pārstāvētā iestāde joprojām izmeklē kriminālprocesu par mēģinājumu vardarbīgi gāzt valsts varu, taču, cik tālu izmeklēšana pavirzījusies, viņa nekomentēja.

Viņa arī nekomentēja, vai ir aizdomās turētie un no kuras valsts paziņojums internetā bija ievietots. Drošībnieki arī neatklāja, kādas ir versijas par to, kurš bija ievietojis šādu paziņojumu.

Drošības policija arī nekomentēja, vai pirms grautiņiem izplatītais paziņojums internetā iedvesmojis apsūdzētos piedalīties nekārtībās.

Aģentūra BNS tieši šādu jautājumu uzdeva arī prokuratūrai, kura veica pirmstiesas izmeklēšanu grautiņu lietā, kur apsūdzības uzrādītas 68 personām. Prokuratūras preses sekretāre Laura Pakalne aģentūrai BNS teica, ka prokuratūra izmeklēja lietu, kurā personas apsūdzētas par aktīvu piedalīšanos masu nekārtībās, nevis par mēģinājumu vardarbīgi gāzt valsts varu.

Ņemot vērā to, apsūdzētie netika pratināti, vai pirms grautiņiem izplatītais paziņojums internetā iedvesmojis viņus piedalīties nekārtībās.

2009.gada 13.janvāra vēlā pēcpusdienā Doma laukumā noritēja opozīcijas partijas "Sabiedrība citai politikai" pieteikta protesta akcija, kurā dalību bija pieteikušas vairāk nekā 20 sabiedriskās organizācijas un partijas, kopumā pulcējot aptuveni 10 tūkstošus iedzīvotāju.

Lai arī mītiņš noritēja bez lieliem starpgadījumiem un incidentiem, pēc tā beigām apmēram tūkstotis demonstrantu devās uz Saeimas namu, kur daudzi izsita parlamenta ēkai stiklus, demolēja likumsargu automašīnas un apmētāja kārtības sargus ar dažādiem priekšmetiem, tostarp bruģi, pudelēm un citām drazām. Cieta policijas transports, kā arī vairākas ēkas un veikali Vecrīgā. Traumas guva gan policisti un karavīri, gan grautiņa dalībnieki.

Pāris dienu pirms tam kādā interneta vietnē bija ievietots aicinājums uz nemieriem un vardarbīgi gāzt valsts varu 13.janvārī. "Aicinām visus rīcībspējīgos Latvijas iedzīvotājus ņemt dalību 13.janvāra mītiņā Doma laukumā plkst.17.30 un veikt vardarbīgu valdības gāšanu. Sapulcēsimies ap 17.30 Doma laukumā un iesim pie Saeimas Jēkaba ielā 11 ēkas, bruņojušies ar degmaisījuma pudelēm, dakšām un traktortehniku," toreiz bija teikts paziņojumā.

"Zoodārza prezidents jau izteica savu pozīciju neatlaist Saeimu, vēsturiski tikai Kārlis Ulmanis izdarīja to, ko tagad vajadzētu darīt prezidentam, – veikt valsts apvērsumu. Cik ilgi nesodīti var celt bibliotēkas bērnudārzu vietā? Vai tāpēc Latviešu Strēlnieki lēja savas asinis, lai esošā zagļu un korumpantu banda varētu netraucēti zagt un shēmot? Jāpatraucē!" bija norādīts paziņojumā.

"Mītiņa sākumā pirms iešanas uz Saeimas ēku mūsu cilvēki uz vietas iespēju robežās izdalīs pieejamos līdzekļus – pudeles ar degmaisījumu, akmeņus, pusķieģeļus, dakšas," uzsvēra paziņojuma autori.

Paziņojuma autoriem gan netrūkusi arī bravūra par viņu nenotveršanu. Paziņojumā teikts, ka "Drošības policija var atsūkāt un tai nepietiks kompetences, lai atrastu mūs – organizatorus".

Jau ziņots, ka prokuratūra Rīgas apgabaltiesai nesen nodevusi 13.janvāra Vecrīgas grautiņu krimināllietu, kurā apsūdzības uzrādītas 68 personām.

Daļa apsūdzēto vainu atzīst, citi atkal ne.

Saskaņā ar apsūdzību kopumā pieteikti 143 433 latu lieli zaudējumi, bet morālā kompensācija ir pieteikta 32 695 latu apmērā. Zaudējumus pieteikušas vairākas valsts iestādes, piemēram, Saeima, Valsts ieņēmumu dienests un Valsts policija, arī privātās un juridiskās personas. Zaudējumus pieteikuši atsevišķi karavīri un policisti. Morālo kompensāciju pieteikuši militārpersonas, policisti un privātpersonas, pēdējiem no tiem bijuši sabojāti īpašumi un automašīnas. Izmeklēšanas laikā pieteiktā zaudējumu un morālo kompensāciju summa gan mainījusies, jo vairākas cietušās ir atteikušās uzturēt pieteiktās kompensācijas.

Tiesas sēde pagaidām nav norīkota.

Svarīgākais