Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektors Dzintars Jakāns lūdzis pieprasīt no finanšu ministra Einara Repšes (JL) un Finanšu ministrijas (FM) valsts sekretāra Mārtiņa Bičevska paskaidrojumus par apstākļiem, kādos viņi devuši uzdevumus izbeigt civildienesta attiecības ar žurnālistes Ilzes Jaunalksnes sarunu noklausīšanās krimināllietā tiesātajiem finanšu policistiem Jāni Laizānu un Vasīliju Kivļonoku.
Iesniegumu ar šādu lūgumu Jakāns 8.oktobrī nosūtījis pret viņu sāktās discipilnārlietas izmeklēšanas komisijas priekšsēdētājai Mārītei Krišānei.
Jakāns iesniegumā norādījis, ka 7.oktobrī saņēmis disciplinārlietas izmeklēšanas komisijas vēstuli, kurā viņam uzlikts par pienākumu sniegt paskaidrojumus lietā līdz 9.oktobra plkst.15. Viņš atzīmē, ka joprojām nav saņēmis komisijas atbildi vai sagaidījis normatīvo aktu prasībām atbilstošu komisijas rīcību uz iepriekšējiem iesniegumiem jeb lūgumiem un izteikto kritiku par lietas ierosināšanas procesā pieļautajiem pārkāpumiem.
VID vadītājs iesniegumā pauž uzskatu, ka tādejādi viņam joprojām nav dota iespēja pienācīgi analizēt lietas materiālus un paskaidrojumā viņam nav iespējams iekļaut ziņas par lietā būtiskiem faktiem, izriet no aģentūras LETA rīcībā esošās iesnieguma kopijas.
Jakāns norāda, ka 8.oktobrī bijis pie Krišānes iepazīties ar disciplinārlietas materiāliem. Rezultātā kopā ar komisijas priekšsēdētāju viņi konstatējuši un dokumentāli fiksējuši apstākļus, kas liecina "par disciplinārlietas materiālu normatīvo aktu prasībām neatbilstošu glabāšanu un lietas vešanu", proti, lietas materiālu aktuālais saraksts bijis datēts ar 7.oktobri, tā lapas nav bijušas numurētas un tajās nav bijuši norādīti pēdējie divi iesniegumi, ko komisijai adresējis Jakāns.
Līdz ar to Jakāns lūdzis komisijas priekšsēdētāju Krišāni ne tikai pieprasīt paskaidrojumus no Repšes un Bičevska, bet arī sakārtot disciplinārlietas materiālus atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajai kārtībai, rakstiski informēt Jakānu par katru jaunu lietas materiāliem pievienotu dokumentu un dot iespēju ar to iepazīties.
Viņš arī lūdzis pēc disciplinārlietas materiālu un to saraksta sakārtošanas atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajai kārtībai iepazīstināt viņu ar lietā esošo materiālu sarakstu un tam atbilstoši uzskaitītajiem lietas materiāliem, kā arī izsniegt viņam lietā esošo materiālu saraksta apliecinātas kopijas un to materiālu apliecinātas kopijas, kas lietai pievienotas no jauna.
Jakāns lūdzis atsaukt Krišānes 7.oktobra vēstulē norādīto paskaidrojumu sniegšanas termiņu un noteikt "saprātīgu paskaidrojumu sniegšanas termiņu atbilstoši iepriekš minēto darbību pabeigšana slaikam, kā arī nodrošināt iespēju sniegt papildus paskaidrojumu pēc katra jauna lietas materiāla iekļaušanas lietā".
Tāpat VID ģenerāldirektors lūdzis nodrošināt viņam likumā garantētās tiesības izvēlēties paskaidrojuma sniegšanas veidu un par paskaidrojuma sniegšanas termiņa pagarināšanu informēt viņu par to rakstiski, nosūtot pagarināšanas dokumenta apstiprinātu kopiju.
Repše disciplinārlietu pret Jakānu un VID Personāla un stratēģiskās attīstības pārvaldes Personāla administrēšanas un juridiskās daļas vadītāju Arti Zaļūksni ierosināja par rupjiem tiesību normu pārkāpumiem civildienesta attiecību izbeigšanā ar diviem VID ierēdņiem. FM to atzinusi par prettiesisku.
Izvērtējot VID rīcības likumību, VID vadībai šā gada 16.jūnijā izdodot rīkojumus, kuru rezultātā ar Laizānu un Kivļonoku tika izbeigtas civildienesta attiecības, FM atzina VID lēmumus par atlaišanu par prettiesiskiem un uzlika par pienākumu VID vadībai atjaunot ierēdņus civildienestā.
Pārbaudes rezultātā VID rīcībā tika konstatēti rupji tiesību normu pārkāpumi, tādēļ FM sākta VID vadības un ierēdņu atbildības izvērtēšana, pieprasot paskaidrojumus par minēto rīkojumu izdošanas lietderību un tiesiskuma apsvērumiem, proti, kādēļ VID vadība lēma civildienesta attiecības pārtraukt nelikumīgi, ignorējot likumīgus risinājumus, ko paredz normatīvie akti.
Šā gada 14.septembrī FM saņēma VID vadības paskaidrojumus, kuru izvērtēšanas rezultātā tika konstatēts, ka Zaļūksnis kā kompetentā amatpersona rīkojumu tiesiskuma nodrošināšanas jomā vīzējis, savukārt Jakāns parakstījis prettiesiskus rīkojumus, tādējādi abu rīcībā ir pieļauti rupji tiesību normu pārkāpumi.
Laizāns un Kivļonoks no civildienesta tikai atbrīvoti pēc likuma "Par Valsts ieņēmumu dienestu" 29.panta 1.punkta, kas paredz, ka civildienesta tiesības drīkst izbeigt tikai tad, ja ir stājies spēkā spriedums krimināllietā. Ņemot vērā, ka attiecīgajās krimināllietās spriedums nebija stājies spēkā, tiesiski izbeigt civildienesta attiecības ar VID ierēdņiem nedrīkstēja, norāda FM. Neskatoties uz to, VID vadība pieņēmusi lēmumu izbeigt civildienesta attiecības ar Laizānu un Kivļonoku, atsaucoties tieši uz šo pantu.
Ievērojot to, ka VID vadības rīkojumi ir pieņemti, pārkāpjot likuma "Par Valsts ieņēmumu dienestu" 29. panta 1.punkta "l" apakšpunktu, kā arī to, ka neviena augstāka FM amatpersona nebija devusi rīkojumu prettiesiski izbeigt civildienesta attiecības ar VID ierēdņiem, tika konstatēts, ka Zaļūksnis kā prettiesisko rīkojumu sagatavotājs un Jakāns kā prettiesisko rīkojumu parakstītājs ir rupji pārkāpuši tiesību normas, uzsver FM.
Ievērojot šos pārkāpumus un pamatojoties uz Valsts civildienesta ierēdņu disciplināratbildības likuma 19.panta pirmo daļu un 20.panta pirmo daļu, finanšu ministrs ir ierosinājis disciplinārlietu pret Zaļūksni par pienākuma - nodrošināt tiesiska administratīvā akta projekta sagatavošanu - nekvalitatīvu pildīšanu un disciplinārlietu pret Jakānu par pienākuma - nodrošināt VID darbības tiesiskumu, it īpaši acīmredzamu tiesību normu pārkāpumu konstatēšanas gadījumā - nekvalitatīvu pildīšanu.