JV ar NA un "Progresīvajiem" turpinās koalīcijas sarunas nozaru darba grupās

© f64.lv, Egons Ansbergs

Šodien paredzēts turpināt "Jaunās vienotības" (JV) organizētās koalīcijas veidošanas sarunas darba grupās, lai vienotos par nākamās valdības darāmo dažādās nozarēs.

JV plānotas tematiskās sarunas atsevišķi ar Nacionālās apvienības (NA) un "Progresīvo" pārstāvjiem. Savukārt ceturtdien šāda veida tikšanās notika ar "Apvienotā saraksta" (AS) pārstāvjiem.

Šīm sarunām ir neformālāka pieeja, netiek izziņots to laiks un vieta. Tajās nav paredzēta JV līdera, Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa dalība, kurš šajās dienās piedalās Eiropadomes sanāksmē Briselē, Beļģijā.

Kā atklāj "Progresīvo" līderis Kaspars Briškens, partijas pārstāvji, gatavojoties koalīcijas veidošanas sarunām darba grupās ar JV, ir sagatavojuši virkni priekšlikumus arī šonedēļ apspriest paredzētajos ilgtspējīgas ekonomikas bloka jautājumos.

"Progresīvo" idejas šajā jomā lielākoties koncentrējas uz ilgtermiņa investīcijām atjaunojamajos energoresursos - saules un vēja enerģijā, kā arī koksnes un biomasas izmantošanā energoefektivitātes veicināšanai. Partijai esot svarīgi investēt arī "nākotnes tehnoloģijās", piemēram, "zaļā" ūdeņraža tehnoloģijās.

Tāpat politiskais spēks virzīšot ideju, ka, piemēram, Latvijā varētu ražot saules paneļus, vēja turbīnas un citu "zaļās enerģijas" aprīkojumu. "Ņemot vērā, ka nākotnē tiks likts akcents uz šīm lietām, ir svarīgi, ka mēs nevis vienkārši importējam to visu, bet padarām to par vienu no ekonomikas attīstības un darbavietu radīšanas pamatiem," skaidroja Briškens.

Priekšlikumi no "Progresīvajiem" būšot arī transporta jomā, domājot par to, kā veicināt sabiedriskā transporta attīstību ar dzelzceļu kā sabiedrisko pārvadājumu "mugurkaulu" pasažieriem, norādīja topošais parlamentārietis. Tai skaitā partijas skatījumā būtu jāveido multimodālas stacijas, kur rastos mijiedarbība starp dažādiem sabiedriskā transporta un mikromobilitātes veidiem.

Jau vēstīts, ka JV sarunas veic ar AS, NA un "Progresīvo" pārstāvjiem. AS un NA gan norādījušas, ka neatbalsta valdības veidošanu ar "Progresīvajiem".

Ceturtdien kopīgs redzējums drošības un dažās citās jomās rada JV un AS, aģentūrai LETA pastāstīja JV politiķe, Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) parlamentārā sekretāre Evika Siliņa un AS politiķis Edvards Smiltēns.

Kā ziņots, lielāku skaidrību par tālāko koalīcijas sarunu gaitu JV līderis Kariņš plāno sniegt pēc pirmdien gaidāmās iknedēļas sarunas ar Valsts prezidentu Egilu Levitu.

Potenciālie nākamās koalīcijas partneri spēj panākt vienotu nostāju valstisko reformu jautājumos, otrdien pauda JV politiķi, sakot, ka šīs būs tās "labās ziņas", kuras nākamnedēļ plānots pavēstīt Valsts prezidentam Levitam.

Kariņam pēc sarunām esot zudušas bažas, ka "vienam otram" politiskajam spēkam pastāvētu vēlme atcelt ostu reformu vai administratīvi teritoriālo reformu (ATR). Ostu reformas un ATR jautājumā premjeram iepriekš bijušas bažas, ka "viens otrs" politiskais spēks gribētu "iet atpakaļgaitā un atcelt reformu". Diskusijā ar AS un NA pārstāvjiem Kariņš saņēmis apliecinājumu, ka nav runas par ostu reformas un ATR atcelšanu un ka tiek spriests tikai par to pilnveidošanu un īstenošanu.

NA līderis Raivis Dzintars norādījis, ka sarunās iezīmējies, ka NA un JV ir vienisprātis, ka abiem politiskajiem spēkiem nav būtisku šķēršļu, lai strādātu kopīgā koalīcijā. No JV pārstāvju paustā secināms, ka JV arī neesot būtisku domstarpību ar "Apvienoto sarakstu", kas traucētu valdības veidošanu arī ar AS.

Līdzīgi Smiltēns norādījis, ka tikšanās laikā AS un JV izdevies panākt savstarpēju izpratni par jautājumiem, kas līdz šim tikuši uztverti pretrunīgi. AS politiķis Edgars Tavars norādīja, ka abas partijas diskutēja par ATR un par ostu reformu, un sapratne par darāmajiem darbiem ir vienota.

Kā ziņots, Valsts prezidents Levits pilnvarojis JV līderi Kariņu veikt konsultācijas ar pārējām partijām par iespējamas koalīcijas izveidošanu.

Pēc 14.Saeimas vēlēšanām koalīcijas veidošanas sarunās galvenais domstarpību jautājums ir par to, cik partneriem būtu jāietilpst jaunajā valdībā un koalīcijā. Sarunu vadītāja JV vēlētos, ka koalīcijā būtu četri politiskie spēki - JV, AS, NA un arī "Progresīvie", turpretim AS un NA "Progresīvos" koalīcijā redzēt nevēlas.

JV jaunajā Saeimas sasaukumā ieguvusi 26 mandātus, AS - 15, NA - 13, bet "Progresīvie" - desmit, tātad ar "Progresīvajiem" koalīcijai parlamentā būtu 64 balsis, bet bez - 54.