Valsts kontrole: vides pārkāpumu sodu administrēšana nav pietiekami efektīva

Valsts kontrole (VK) revīzijā secinājusi, ka videi, mežam un medību resursiem nodarītā kaitējuma atlīdzināšanas administrēšana nav pietiekami efektīva un pastāvošā sodu sistēma nav samērīga, aģentūru BNS informēja VK sabiedrisko attiecību speciāliste Egita Diure.

VK atklājusi, ka tiek pieļauta gan vides aizsardzības, gan meža un medību resursu kontrolē iesaistīto – attiecīgi Vides ministrijas un Zemkopības ministrijas – iestāžu funkciju dublēšanās un nekoordinēta darbība.

Turklāt vides pārkāpumus kontrolējošo iestāžu un mežniecību kapacitātes samazināšanās dēļ ir palielinājies neatklāto pārkāpumu pieauguma risks. VK secinājusi, ka Valsts vides dienesta reģionālo vides pārvalžu inspektoru skaita samazināšana aptuveni par 30% ir izraisījusi veikto pārbaužu skaita samazinājumu par 50%. Savukārt Valsts meža dienesta mežsargu skaita samazināšanas vidēji par 36% dēļ, vienlaikus palielinot apgaitas platību pat par 65%, veikto pārbaužu skaits samazinājies par 83%, kas ir viens no iemesliem, kā dēļ valsts budžetā aprēķināto soda naudu apmērs samazinājies attiecīgi par 96 400 latiem jeb 30% un par 29 151 latu jeb 38%.

Revīzijā konstatēts, ka vides aizsardzības iestāžu darbībā konstatēto normatīvo aktu neatbilstošas piemērošanas vai to neievērošanas dēļ revidējamā laika posmā par videi nodarīto kaitējumu nav aprēķināti zaudējumi un administratīvās soda naudas vismaz 48 054 latu apmērā.

Normatīvajos aktos nav iestrādāts mehānisms, kas motivētu pārkāpējus samaksāt piemēroto administratīvo sodu. Neiekasētā summa valsts budžetā par meža aizsardzības pārkāpumu dēļ uzlikto naudas sodu un nodarītajiem zaudējumiem revidējamā laika posmā pārbaudēs iekļautajās virsmežniecībās bija vismaz 855 000 latu.

VK norāda uz nepieciešamību tiesiski samērot piemērojamos sodus. Pašlaik netiek nodalīti būtiski pārkāpumi, piemēram, neatļauta zveja, no nenozīmīgākiem pārkāpumiem, piemēram, neatbilstošs marķējums uz tīkliem. Tādējādi tiek pieļauta situācija, ka par nenozīmīgiem pārkāpumiem tiek piemērots neatbilstoši liels sods vai sods netiek piemērots vispār. Līdzīgi norma, ka par makšķerēšanas noteikumu pārkāpumiem valsts īpaši aizsargājamā dabas teritorijā iestājas kriminālatbildība, nav samērīga ar izdarītajiem pārkāpumiem, piemēram, makšķerēšanu bez makšķerēšanas kartes.

VK arī norāda, ka pašlaik netiek pietiekami nodrošināta ilgtspējīga valsts mežu apsaimniekošana, jo normatīvie akti nenosaka ietekmes uz vidi novērtējuma veikšanu gadījumos, kad mežā vienkopus tiek plānotas vairākas kailcirtes, ko patlaban praktizē lielākais valstij piederošā meža apsaimniekotājs valsts akciju sabiedrība "Latvijas valsts meži" bez ietekmes uz vidi novērtējuma veikšanas.

Likumības revīzija "Videi nodarītā kaitējuma atlīdzināšanas administrēšanas atbilstība normatīvo aktu prasībām un nodarīto zaudējumu kompensēšanas efektivitāte" veikta par laika posmu no 2008.gada 1.janvāra līdz 2010.gada 30.jūnijam.

Latvijā

Pie Ķīšezera veidos infrastruktūru glābšanas apmācībām un Iekšējās drošības akadēmijas attīstībai, un plānots, ka konkrētais ezera posms vairs nebūs publiski pieejams, liecina valdības otrdien pieņemtais lēmums.

Svarīgākais