Āboltiņa rosina spēcināt Valsts prezidenta statusu un pilnvaras

Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa ceturtdien uzrunā svinīgajā Saeimas sēdē par godu Latvijas Republikas proklamēšanas 92. gadadienai kā galvenos šī Saeimas sasaukuma mērķus minēja uzticību, attīstību un tiesiskumu.

Āboltiņa uzrunā arī pauda viedokli, ka būtu jāspēcina Valsts prezidenta statuss un pilnvaras, kā arī jāvērtē, vai prezidenta pirmstermiņa atsaukšanas procedūra nav pārāk vienkārša.

"Mūsu atbildība prasa arī uzņemties iniciatīvu plašāku valstisku debašu rosināšanā. Vai mūsu vēlēšanu sistēma pietiekami nodrošina deputātu atbildību vēlētājam? Vai 51 balss ir gana augsta prasība Valsts prezidenta ievēlēšanai? Būtu jāspēcina Valsts prezidenta statuss un pilnvaras, kā arī jāvērtē, vai prezidenta pirmstermiņa atsaukšanas procedūra nav pārāk vienkārša," sacīja Āboltiņa.

Viņa pauda pārliecību, ka Satversmē būtu jāparādās mūsdienīgai izpratnei par tautas kalpu atbildību. "Varbūt beidzot spēsim atteikties no deputātu imunitātes attiecībā uz administratīvo sodīšanu?" retoriski vaicāja Āboltiņa.

"Tāpat var jautāt - vai pašreizējā kārtība dod patiešām reālu iespēju ļaudīm savu gribu paust ar referenduma palīdzību? Dāmas un kungi, ir 21. gadsimts! Sabiedrība ir informētāka, ieinteresētāka un aktīvāka nekā jebkad agrāk. Pilsoniskā iniciatīva jau darbojas un piedāvā jaunus, mūsdienīgus veidus, kā vēlētāju gribu noskaidrot ātrāk un efektīvāk. Domāju, ka jau tuvākajos gados Latvijā jāsāk pilnvērtīgi lietot elektroniskais balsojums," teica spīkere.

Viņa uzsvēra, ka spēcīgs likumdevējs ir tāds, kas spēj pārstāvēt dažādas idejas, nodrošināt atklātas diskusijas un atrast līdzsvaru starp karstām debatēm un gudriem lēmumiem: "Un šeit pamatprincipam jābūt nevis "patīk" vai "nepatīk", bet gan - ir vai nav tiesiski. Demokrātisks parlaments ir tāds, kurā notiek spraigas, sabiedrības interesēm atbilstošas debates un nedarbojas arguments "tas ir labi man". Pieņemot lēmumus, arī nepopulārus, noteicošajam jābūt kopējam sabiedrības labumam."

"Viens likums, viena taisnība visiem - it kā labi pazīstams princips. Tomēr pēdējā laikā tieši tas ir bijis klupšanas akmens, kas licis strauji krist dažas labas partijas vai politiķa reitingam. Pašpārliecinātība, pašapmierinātība un nesodāmības sajūta ir baisa ēde, kas sagandējusi ne viena vien tautas kalpa izpratni par savu misiju. Tiesiska valsts nav kaut kas abstrakts. Tiesiskums sākas no katra individuāli, un par pirmo mērauklu tā ievērošanā ir jābūt katram pašam. Ja mēs ar savu darbu neapliecināsim šo principu, tad esmu pilnīgi droša - tauta negaidīs līdz nākamajām vēlēšanām," teica Āboltiņa.

Svarīgākais