Saskaņa gatavojas četru gadu talkai

© f64

Apvienotās jaunās Sociāldemokrātiskās partijas (SDP) Saskaņa pirmais kongress sestdien tika izmantots galvenokārt politikā jaunu seju eksponēšanai un dažu formalitāšu nokārtošanai.

Ar runu neuzstājās pat līdzšinējais publiskais mušpapīrs Nils Ušakovs, kurš formāli ir partiju apvienības Saskaņas centrs (SC) valdes priekšsēdētājs. Rīgas mērs tikai nodziedāja īsu slavas dziesmu Jānim Urbanovičam kā nākamajam premjeram un deklarēja, ka 10. Saeimas vēlēšanās nevis tikai jāsasniedz labs rezultāts, bet jāveido valdība.

Ēnu kabinets

No politikā vairāk zināmiem cilvēkiem bez J. Urbanoviča tribīnē kāpa vien Saeimas deputāti Valērijs Agešins – potenciālais tieslietu ministrs – un ēnu ārlietu ministrs Boriss Cilēvičs. Viņi un vēl Sergejs Dolgopolovs – iespējamais labklājības ministrs – ir vienīgie Saeimas un pašvaldību deputāti pašreizējā ēnu Ministru kabinetā. Pārējie – politikas maizi un garozu nebaudījuši cilvēki, ja neskaita bijušo iekšlietu ministru un parlamentārieti Jāni Ādamsonu un ilggadējo Veselības ministrijas valsts sekretāru Uldi Līkopu, kurš viens no pirmajiem ieradies pie J. Urbanoviča ar programmatiskiem priekšlikumiem un esot bijis faktiskais ēnu kabineta veidošanas idejas autors.

Starp ministru kanadiātiem bija arī SC alternatīvā 2010. gada valsts budžeta pamatautori: Eiropas pētījumu instītūta direktors Aleksandrs Gapoņenko (ekonomikas ministrs) un ekonomiste Jevgēņija Zaiceva (finanšu ministre). Uz vairumu ministru amatu Saskaņai ir divi kandidāti, uz labklājības ministra posteni – pat trīs: S. Dolgopolovs, arodbiedrības LABA pārstāve Vineta Sprugaine, Saeimas deputāts Andrejs Klementjevs. Turklāt vēlāk Saskaņas rindās un amatu pretendentu lokā varētu parādīties vēl kādi valsts institūcijās strādājoši cilvēki, kas vēl nevēlas atklāt savas politiskās simpātijas, kā teic J. Urbanovičs, baidoties no "tradicionālas politiskās greizsirdības izraisītām represijām".

Šāda vairāku cilvēku iezīmēšana ministru amatiem un esošo politiķu samierinieciskums vedina domāt, ka tas drīzāk ir triks, metode, kā reklamēt mazpazīstamus cilvēkus.

Nodokļi bagātajiem

Potenciālo ministru garajās un vienmuļi izklāstītajās runās dominēja jau daudzkārt dzirdēta esošās ekonomiskās un nozaru situācijas konstatācija un tādu risinājumu iezīmēšana, kas jau daudzkārt dzirdēta citu partiju politiķu runās. Nodokļu jomā: ar nodokli neapliekamā minimuma celšana, pensiju neaiztikšana, pakāpeniska nodokļu sloga samazināšana no darba algas un papildu sloga uzlikšana spekulatīviem darījumiem, kapitāla pieaugumam, nodokļu iekasēšanas efektivizēšana, daļas UIN (uzņēmumu ienākuma nodoklis) novirzīšana pašvaldībām, progresīvais IIN (iedzīvotāju ienākuma nodoklis) un NĪN (nekustamā īpašuma nodoklis), akcīzes nodoklis luksusa precēm, sociālā nodokļa likmes nemazināšana un PVN nepaaugstināšana, vienreizēja nodokļu nemaksātāju amnestija, maksātnespējas procedūras vienkāršošana kredītņēmējiem, kas viņiem "ļaus nemaksāt par banku nemākulīgo trekno gadu politiku un sākt jaunu dzīvi".

Progresīvo nodokļu sistēmu rosina arī ZZS, bet, ja tai pievienotos tēvzemieši, ZZS sadarība ar potenciālo varas centru – Saskaņu – varētu tikt apdraudēta. Progresīvu NĪN un IIN atbalsta arī Vienotībā esošā SCP, tai nepiekrīt Saskaņas partneris Rīgas domē LPP/LC un TP, tādējādi abu esošo sadarbības partneru domē potenciālajā koalīcijā vieniem nāktos piekāpties būtiskā ekonomikas pamatjautājumā.

Savs uzņēmēju klubiņš

Arī Saskaņa ļāvusies šā gada modes kliedzienam – sava uzņēmēju klubiņa veidošanai. Latvijas uzņēmēju biedrībā jeb Sponsoru klubiņā, kā to nosauca J. Urbanovičs, varēs iestāties ikviens, kas Saskaņai būs ziedojis "kaut vai santīmu".

Saskaņas trumpis būs labu attiecību veidošana ar Krieviju, tās tirgus atvēršana mūsu ražotājiem, kas tādējādi varētu "desmitkāršot savus ražošanas apjomus un iegūt simtos procentu mērāmu pieaugumu". "Saskaņa ir vienīgā politiskā apvienība, kam ir iespējas Latvijas – Krievijas ekonomiskajām attiecībām dot jaunu sparu," apgalvoja J. Urbanovičs.

Tiražēta tika arī prasība samazināt birokrātisko aparātu. Saskaņieši gan bija izvirzījuši atsevišķus ministrus potenciāli apvienojamām ministrijām, piemēram, tai ir vairāki aizardzības, kā arī iekšlietu ministru kandidāti, lai gan bijušais un potenciālais iekšlietu ministrs J. Ādamsons rosināja abas ministrijas apvienot, tā ietaupot 20–30 miljonus latu. Jāapvieno, pēc viņa domām, arī pārāk daudzie operatīvās darbības subjekti, drošības dienesti, jūras spēki.

Reorganizāciju pinekļi

Kongresā tika ievēlēta daudzskaitlīga dome, kurā tāpat kā saskaņiešu Rīgas domes un Saeimas frakcijās nomācošs vairākums ir krievu, lai gan daudzviet reģionālo nodaļu vadībā, jo īpaši neilgi pirms 2009. gada pašvaldību vēlēšanām izveidotajās, ir latvieši. Kongresā apmēram puse runu tika teiktas latviešu, puse – krievu valodā.

Iekšēja rīvēšanās bijusi par to, ka jaunās Saskaņas valdē visu partiju pārstāvjiem atvēlēts vienāds vietu skaits, lai gan TSP bija daudz lielāka nekā pārējās. Valdi politiski pārvēlēs rudenī. Tai kongress uzdeva organizēt dalību vēlēšanās un sagatavot valdības deklarācijas projektu.

Ierindas vēlētājiem izsekot līdzi kreiso politisko spēku pārvērtībām, dažādo apvienību veidošanām, šķelšanām, to daļu atkalpievienošanām kļūst aizvien grūtāk. Pārvērtību centrā ir politikas veterāna Jāņa Urbanoviča lolotā Tautas saskaņas partija (TSP), tāpēc tajās tiek paturēts vārds saskaņa. Jaunajā Saskaņā iekļavusies TSP, S. Dolgopolova Jaunais centrs un Egila Rutkovska vadītā Sociāldemokrātiskā partija, kas ir bijušās LSDSP daļa, tā dēvētie baldzēnisti. J. Urbanovičs Neatkarīgajai teic, ka iesniegums par iestāšanos saņemts arī no SC esošās Daugavpils pilsētas partijas. Saskaņā nav iestājusies Alfrēda Rubika vadītā Sociālistiskā partija, bet pats Rubiks kongresā slavēja J. Urbanoviču kā premjera kandidātu un kritizēja Latvijas nesakoptos laukus.

Pirms kongresa no saskaņiešiem īsu brīdi talkot bija tikai N. Ušakovs, kurš uz kongresu demonstratīvi ieradās sporta jakā un T kreklā. J. Urbanovičs aicināja saskaņiešus talkot turpmākos četrus gadus, jo situācija valstī esot daudz sliktāka nekā mežos un parkos. Arī talcinieks N. Ušakovs rosināja "izmēzt sakrājušos mēslus ar jaunām idejām, cilvēkiem, tikumiem" un turpmākos četrus gadus valstī talkot J. Urbanoviča vadībā.

***

UZZIŅAI

SDP Saskaņa vadība

Valde

No TSP: Jānis Urbanovičs, Valērijs Agešins,

Ivans Ribakovs

No Jaunais centrs:

Sergejs Dolgopolovs, Mihails Kameņeckis, Aivars Bergers

SDP: Egils Rutkovskis, Armands Strazds, Jānis Matulis

Valdes priekšsēdētājs: J. Urbanovičs

Ģenerālsekretārs: Guntars Jirgensons

Latvijā

Satiksmes ministrija (SM) ir slēpusi Ministru kabinetam patieso "Rail Baltica" projekta izmaksu pieaugumu, to pārrēķinot 2016.gada cenās, lai sadārdzinājums neizskatītos tik liels, teikts dzelzceļa projekta "Rail Baltica" parlamentārās izmeklēšanas komisijas gala ziņojumā, kura vienlaikus aicina izveidot Saeimas apakškomisiju, kas uzraudzīs projekta ieviešanu.

Svarīgākais