Politiķiem dalās viedokļi par deputātu algu iesaldēšanu

© Scanpix

Saeimā pārstāvēto partiju politiķi pirms ceturtdien gaidāmā balsojuma par deputātu algu iesaldēšanas jautājumu pauž atšķirīgus viedokļus par ieceri. Balsojuma rezultātu varētu izšķirt Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) deputāti.

Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK) rosinājusi atbalstīt ieceri par algu "iesaldēšanu" 2015.gada līmenī, taču valdošās koalīcijas partijām nav vienprātības par šo jautājumu.

"Vienotība" plāno balsot pret šo ieceri, un frakcijas vadītāja Solvita Āboltiņa žurnālistiem pauda, ka politiskais spēks nepakļausies populismam. Viņa piebilda, ka, sajaucot valsts pārvaldes darbinieku atalgojuma sistēmu, kas veidota jau labu laiku, varētu rasties problēmas.

ZZS pagaidām neatklāj savu nostāju deputātu un valsts amatpersonu algu iesaldēšanas jautājumā, un savu lēmumu politiskās apvienības frakcija pieņems rītdienas Saeimas sēdē. Taujāts par nostājas neizpaušanu, ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis žurnālistiem sacīja, ka viena diena vai nakts neko neizšķirs un rīt sabiedrība redzēs politiskā spēka balsojumu. Politiķis gan arī norādīja, ka pats jau zina, kā balsos.

Arī opozīcija šajā jautājumā nav vienota. Partija "Saskaņa" nepiedalīsies balsojumā, un tās frakcijas vadītājs Jānis Urbanovičs aizrādīja: "Mūsu viedokli neprasīja, kad Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (VL-TB/LNNK) parakstīja līdzekļu pieprasījumu." Līdz ar to "Saskaņa" šajās "hameleonu rotaļās" nepiedalīsies, teica Urbanovičs, nosaucot šo ierosinājumu par lētu populismu.

Savukārt Latvijas Reģionu apvienība (LRA) atbalstīs VL-TB/LNNK virzītos grozījumus, aģentūrai LETA apliecināja politiskā spēka frakcijas priekšsēdētājs Dainis Liepiņš. LRA no savas puses ir rosinājusi algu iesaldēšanu visām valsts amatpersonām, kuru atalgojums tiek noteikts pēc likumā minētā koeficienta.

Arī partija "No sirds Latvijai" (NSL) atbalstīs gan nacionālās apvienības, gan LRA priekšlikumus par algu iesaldēšanu, aģentūrai LETA sacīja NSL frakcijas priekšsēdētājas vietnieks Gunārs Kūtris. NSL līdere Inguna Sudraba norādīja, ka deputātu algu pieaugums nav atbalstāms situācijā, kad valsts nevar atļauties atalgojuma paaugstināšanu mediķiem, skolotājiem, ugunsdzēsējiem un citu nozaru pārstāvjiem.

Saeimai ceturtdien jāvērtē, vai nodot izskatīšanai komisijās nacionālās apvienības iesniegtos grozījumus Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā, kas paredz, ka deputātu atalgojums 2016.gadā saglabājams pašreizējā līmenī.

Savukārt LRA aicinājusi visas valsts pārvaldē strādājošās amatpersonas solidarizēties un atbalstīt politiskā spēka iniciatīvu atcelt likumā paredzēto valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku algu palielināšanu no 2016.gada. Parlamentam ceturtdien būs jālemj, vai sēdes darba kārtībā iekļaut jautājumu par LRA virzītu likuma grozījumu par atalgojuma saglabāšanu 2015.gada apmērā nodošanu izskatīšanai komisijās.

LETA jau ziņoja, ka, mainoties valstī strādājošo vidējai darba samaksai, nākamgad tiks pārskatīts valsts amatpersonu atalgojums. Amatpersonu algas apmērs ir piesaistīts valstī strādājošo vidējās darba samaksas izmaiņām. Atalgojums tām tiek pārskatīts katru gadu un saistīts ar tautsaimniecības attīstību. Ja ekonomika un algas iedzīvotājiem pieaug, pieaug arī likumā minēto amatpersonu atalgojums. Savukārt, ja samazinātos strādājošo vidējais atalgojums, attiecīgi tiktu samazināta arī amatpersonu amatalga. Šis princips nostiprināts Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā.

Arī Saeimas deputātu algas ik gadu automātiski mainās, balstoties uz vidējās algas izmaiņām. Tādējādi Saeimas deputāti nepārskata paši savas algas un nav pieņemts atsevišķs lēmums par algu palielinājumu.

Svarīgākais