Lai gan līdz brīdim, kad zemē varēs kaisīt dārzeņu un puķu sēklas, vēl ir jāgaida, veikalos jau sākusies sēklu tirdzniecība. Diemžēl dārzkopji novērojuši, ka ne vienmēr izaudzētais dārzenis vai puķe atbilst attēlam uz sēklu paciņas.
Dārzeņu un puķu sēklas tirgo ne tikai specializētie dārzkopības veikali, bet arī lielveikali, būvmateriālu veikali. Neatkarīgās aptaujātie tirgotāji atzīst, ka šopavasar pieprasījums pēc sēklām ir nedaudz lielāks nekā pērn, pēc tirgotāju aplēsēm, tas palielinājies par 4 procentiem.
Dārzkopjiem nepatīk sūdzēties
«Vairāk nekā 20 gadus nodarbojos ar dārzkopību savā piemājas dārziņā, un gandrīz ik gadus ir bijušas sēklas, kas pieviļ – slikti vai nevienmērīgi dīgst vai pat vispār neuzdīgst. Īpaši sāpīgi ir tad, ja sēklu paciņa maksā latu, bet iekšā vien sešas sēklas. Tad es drīzāk atbalstu tos pārdevējus, kas, pārdodot sēklas, brīdina, ka, iespējams, samazinājusies to dīdzība, un pārdod tās lētāk,» Neatkarīgajai stāstīja Aija Vilciņa no Kurzemes.
Ne viens vien dārzeņu un puķu audzētājs ir žēlojies, ka nācies vilties, jo, piemēram, solīto rozā kliņģerīšu vietā iznākuši vien blāvi oranžas krāsas ziediņi vai kanēļbaziliks smaržo pēc parasta bazilika. Taču arī šajos gadījumos audzētāji lielākoties nemeklē kašķi.
Arī A. Vilciņa ne reizi neesot sūdzējusies un centusies panākt kaut nelielu kompensāciju. «Ieguldītais laiks un spēki diez vai atmaksāsies. Turklāt kā lai pierādu, ka pati neesmu bijusi vainīga, ka sēklas neuzdīga,» ar nožēlu atzina A. Vilciņa.
Svešzemju šķirnēm jāaklimatizējas
Arī Bražūnu ģimenes dārzniecības Neslinko jau gadu desmitiem nodarbojas ar dārzeņu audzēšanu un savas kolekcijas papildināšanai iegādājas dažādu tomātu, saldo un aso piparu šķirņu sēklas. Neslinko pārstāve Saiva Pekuse Neatkarīgajai atzina, ka nekad par 100 procentiem neuzticas attēlam uz sēklu paciņas. Bieži ir bijis tā, ka uz paciņas rakstīts, piemēram, zems augums, bet izaug milzis un otrādi. «Eksperimentālajā siltumnīcā, kurā izmēģinām jaunās šķirnes, redzams, cik reizēm aplami ir sēklu pārdevēju apraksti – agro tomātu vietā iznāk vēlie, īso vietā garie un tamlīdzīgi. Tāpēc ar savām sēklām dalāmies vien tad, kad šķirne pie mums audzēta vairākus gadus un tā ir attaisnojusi mūsu cerības. Esam arī novērojuši, ka nereti, iesējot pirmajā gadā no tāluma atsūtītās sēklas, rezultāts ir visai švaks. Taču, atlasot sēklas no labākajiem eksemplāriem un šķirnei aklimatizējoties, pēc pāris gadiem iegūstam labus tomātus,» stāstīja S. Pekuse.
Vai gaidāms jauns tomātu karš?
Pagājušajā gadā sabiedrību saviļņoja stāsts par dārzkopju aprindās labi zināmās dārzniecības Neslinko problēmām ar Valsts augu aizsardzības dienestu – par kolekcijas sēklu tirdzniecību sastādīja administratīvo pārkāpumu protokolu.
Zemkopības ministrijas Lauksaimniecības departamenta Lauksaimniecības resursu nodaļas vecākā referente Ineta Jēkabsone Neatkarīgajai stāstīja, ka grozījumi Sēklu un šķirņu aprites likumā janvāra beigās ir iesniegti Valsts kancelejā izskatīšanai Ministru kabinetā.
***
VIEDOKĻI
Ivars Andiņš, Maxima Latvija preses sekretārs:
– Pie sēklu stendiem lielāka vai mazāka rosība vērojama visos veikalos. Sēklu cenas palikušas pērnā gada līmenī, tās nav kļuvušas nedz zemākas, nedz augstākas. Maxima XX un Maxima XXX veikalos nopērkama pazīstamā vietējā ražotāja Kurzemes sēklas produkcija, kā arī tirgojam divu lietuviešu firmu sēklas.
Laura Podskočija, Rimi Latvia vecākā sabiedrisko attiecību speciāliste:
– Ik dienas rūpējoties par pircēju ērtībām un nodrošinot viņiem patīkamu iepirkšanās pieredzi, Rimi veikalos par izdevīgām cenām ir pieejamas dažāda veida dārzeņu, puķu un garšvielu, garšaugu sēklas, ko klienti, atkarībā no sēklu sējas kalendāra, sākuši iegādāties jau no šā gada janvāra vidus.