Latvija gatava sadarboties divu īru pusaudžu pašnāvību izskatīšanā

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (RP) tikšanās laikā ar Īrijas Eiropas lietu valsts ministri Lusindu Kreitoni apliecinājis Latvijas varas iestāžu gatavību sadarboties ar īru kolēģiem, lai palīdzētu viņiem izskatīt lietu, kas saistīta ar divu meiteņu neseno nāvi Īrijā.

Kā aģentūru LETA informēja Ārlietu ministrijas Preses un informācijas departamentā, Rinkēvičs izteica visdziļāko līdzjūtību Īrijas kolēģei saistībā ar divu meiteņu neseno nāvi Īrijā, kas tiek saistīta ar emocionālo vardarbību internetā. Ministrs izteicis līdzjūtību arī abu meiteņu tuviniekiem.

Arī Latvijā notiek diskusija par sociālo mediju atbildību par naida runas publicēšanu internetā un Latvijas varas iestādes ir gatavas sadarboties ar Īrijas iestādēm šīs lietas izskatīšanā, uzsvēra ministrs.

Vienlaikus viņš norādījis, ka ne internets, ne sociālie mediji kā tādi nevar pilnībā būt atbildīgi par naida, neiecietības un agresijas izpausmēm jebkādā to formā, ko tajos izplata konkrēti cilvēki. Šo problēmu izskaušanai liela loma ir tieši ģimenei un skolai.

LETA jau ziņoja, ka Īrijas bērnu un jaunatnes lietu ministre Frānsisa Ficdžeralda organizē vēršanos pie vairākām Latvijas amatpersonām un varasiestādēm, lai prasītu uzlabot drošību interneta vietnēs.

Ficdžeralda paziņojusi, ka viņa palielinās spiedienu uz "pretrunīgi vērtēto Latvijas sociālo mediju vietni "ask.fm", vēsta Īrijas laikraksts "Independent".

Latvijā radīto portālu "ask.fm", kura kopējais lietotāju skaits sasniedz 21 miljonu cilvēku visā pasaulē, vecāki vaino divu Īrijas pusaudžu pašnāvībās, jo viņas portālā saskārušās ar ņirgāšanos un pazemošanu.

Ficdžeralda aicina Latvijas varasiestādes izmeklēt, kādi drošības pasākumi tiek ievēroti sociālo komunikāciju vietnē "Ask.fm".

Pēc Īrijas mediju ziņotā, vietne ļauj lietotājiem izveidot publisku profilu ar savu fotogrāfiju un vārdu, taču citu lietotāju profilos atļauts ievietot anonīmus komentārus un jautājumus. Vietnes īpašnieki arī neveic satura uzraudzību un nevēlama satura dzēšanu.

Īrijas ministre par interneta drošības jautājumiem apspriedusies arī ar pasaulē lielākā sociālo komunikāciju vietnes "Facebook" vadību Īrijā.

Divu meiteņu pašnāvības pēc pazemošanas sociālo komunikāciju vietnē izraisījusi plašas diskusijas Īrijas sabiedrībā, kur izskanējuši arī aicinājumi no Īrijas bloķēt pieeju "Ask.fm" vietnei.

Tikmēr viens no portāla dibinātājiem Marks Terebins internetā raksta, ka problēmas sakne ir jāmeklē kaut kur dziļāk - izglītībā un morālajās vērtībās -, nevis viņu radītajā portālā. "Ask.fm" esot tikai komunikācijas rīks, tāpat kā telefons vai papīrs un pildspalva. Pēc notikušā viņš iesaka nevis vainot rīku, bet mainīties, kļūstot laipnākiem un tolerantākiem pret apkārtējiem.

Arī skolas, kurā mācījās viena no mirušajām pusaudzēm, direktors Frenks Dūlijs atzinis, ka ir jābūt piesardzīgiem, pirms šajā nāvē vaino internetu.

Portālu radīja piecu puišu komanda - Oskars Liepiņš, Marks Terebins, Iļja Terebins, Valērijs Vešņakovs un Klāvs Sinka. Portālā reģistrējies 21 miljons lietotāju visā pasaulē, ik dienas šis skaits palielinoties par 50 000. Lielākā daļa portāla auditorijas ir pusaudži, vēsta "Diena".

Latvijā

Latvijā intensīvāk apkaros dažādas invazīvās sugas, un iedzīvotājus sodīs ne tikai par latvāņu nepļaušanu, bet arī par Spānijas kailgliemežiem. Tos kā pirmos plāno iekļaut Latvijas invazīvo sugu sarakstā, kas top Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijā, vēsta TV kanāla 360 raidījums “360 ZIŅneši”.

Svarīgākais