Lembergs: LPS aptīta ap pirkstu par 100 miljoniem latu

© f64

Finanšu ministrija apspēlējusi Latvijas Pašvaldību savienību (LPS) kā mazus bērnus un LPS ir "aptīta ap pirkstu" par 100 miljoniem latu, aģentūrai LETA savu viedokli pauda Ventspils mērs Aivars Lembergs ("Latvijai un Ventspilij"), komentējot informāciju, ka nākamgad tiks saglabāta esošā proporcija iedzīvotāju ienākumu nodokļa (IIN) sadalē starp pašvaldībām un valsti, piešķirot 11,5 miljonus trūcīgākajiem novadiem un pilsētām.

Pēc Lemberga domām, taisnīgi būtu, ja pašvaldības saņemtu nevis 80%, bet gan 85% no IIN. Ja IIN daļa, ko saņem pašvaldības, būtu 85%, tad tās 2013.gadā no IIN iekasētu 741,9 miljonus latu. Savukārt valdības piedāvātie 80% IIN pašvaldībām kopā ar papildus dotāciju 5,6 miljonu latu apmērā 89 novadu pašvaldībām ar zemākajiem attīstības indeksiem kopumā veido 703,9 miljonus latu. "Starpība ir 38 miljoni latu," norādīja Lembergs.

Savukārt 5,9 miljonu latu dotācija četrām lielajām pilsētām ar zemākajiem ienākumiem - Daugavpilij, Rēzeknei, Jēkabpilij un Liepājai - ir daudz mazāk nekā 70 miljoni latu, ko vajadzēt maksāt caur pašvaldību izlīdzināšanas fondu.

"Tādējādi valsts ir ieekonomējusi vēl 64 miljonus latu. Ja tiem pieskaita 38 miljonus, sanāk, ka LPS ir aptīta ap pirkstu par 100 miljoniem latu," norādīja Lembergs.

Ventspils mērs nav pārsteigts par Rīgas pašvaldības paziņojumu, ka tā aptur darbību LPS.

"LPS ir uzdāvinājusi valstij 38 miljonus latu galvenokārt uz Rīgas rēķina. Tas ir apzināts solis, lai ieriebtu Rīgai, kas ir galvenā cietēja, un vēl 29 citām pašvaldībām," norādīja Lembergs.

LETA jau ziņoja, ka Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (V) un LPS priekšsēdētājs Andris Jaunsleinis šodien parakstīja valdības un LPS vienošanās un domstarpību protokolu par 2013.gada valsts budžetu.

Dokuments paredz, ka nākamgad tiks saglabāta esošā proporcija iedzīvotāju ienākumu nodokļa (IIN) sadalē, kur 80% no iekasētā nodokļa nonāk pašvaldību budžetos, bet 20% - valsts budžetā.

Palielinot IIN proporciju pašvaldībām līdz 85%, tās iegūtu papildus 58 miljonus latu, no kuriem kopumā 41% nonāktu Rīgas budžetā. Lai papildu līdzekļi mērķtiecīgāk nonāktu trūcīgajās pašvaldībās, nevis padarītu turīgās pašvaldības vēl bagātākas, valdības pārstāvji piedāvāja saglabāt IIN proporciju 80% apmērā, piešķirot 11,5 miljonus trūcīgākajiem novadiem un pilsētām.

Līdz ar protokola parakstīšanu apstiprināta arī premjera un novadu domju priekšsēdētāju vienošanās par papildu dotāciju 5,6 miljonu latu apmērā novadu pašvaldībām ar zemākajiem attīstības indeksiem, kā arī dotācija 5,9 miljonu latu apmērā četrām lielajām pilsētām ar zemākajiem ienākumiem - Daugavpilij, Rēzeknei, Jēkabpilij un Liepājai.

Rīgas domes priekšsēdētāja Nila Ušakova (SC) preses sekretāre Anna Kononova paziņojusi, ka Rīga aptur savu dalību LPS, jo organizācija sarunās par IIN proporcijām "nav spējusi nekādā veidā aizstāvēt pašvaldību intereses un ir pakļāvusies "Vienotības" ministru spiedienam, piekrītot atļaut diskriminēt rīdziniekus".

Svarīgākais