Eiropas Savienībai (ES), lai tā pārvarētu ekonomisko un politisko krīzi, ir jāpārtop par "suverēnu valstu federāciju", trešdien sacīja Eiropas Komisijas (EK) prezidents Žozē Manuels Barrozu.
"Pašreizējai ES ir jāattīstās," uzstājoties Eiropas Parlamentā ar ikgadējo uzrunu par stāvokli savienībā, sacīja Barrozu. ES "ir jāvirzās suverēnu valstu federācijas virzienā".
Minot sava veida "Eiropas savienotās valstis" kā ES "politisko horizontu", EK prezidents sacīja, ka pastāv nepieciešamība "dalīties suverenitātē tā, lai katra valsts un katrs pilsonis varētu labāk kontrolēt savu likteni".
Šāda federācija ir nepieciešama, "jo uzskatu, ka tā būtu kļūda šajos nemierīgajos laikos pamest valstis nacionālismam un populismam", sacīja Barrozu.
Federācijas izveidošanai būs "galu galā nepieciešams jauns līgums", par kuru vienosies ES partneri, norādīja EK prezidents.
Tāpat viņš akcentēja: Grieķija paliks eirozonā, ja tā pildīs valsts dotos reformu solījumus.
"Es patiesi uzskatu, ka mums ir iespēja šajā rudenī panākt pavērsienu," uzrunā Eiropas Parlamentā norādīja Barrozu. "Ja Grieķija pildīs savas saistības, tad tai vajadzētu palikt eirozonā."
Pēc divus gadus ilgušas taupības Grieķija atkal saskārusies ar nepieciešamību 2013.-2014.gadā īstenot jaunus izdevumu samazinājumus aptuveni 11,5 miljardu eiro (8,08 miljardu latu) apmērā, lai spētu iegūt starptautiskā aizdevuma nākamo maksājumu.
Eiropas Savienības (ES), Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) un Eiropas Centrālās bankas (ECB) pārstāvju ziņojums oktobrī noteiks, vai Grieķija varēs saņemt tik ļoti nepieciešamo aizdevuma nākamo maksājumu 31,5 miljardu eiro (22,13 miljardu latu) apmērā.
Grieķijas ekonomika paļaujas uz divām finanšu palīdzības programmām aptuveni 240 miljardu eiro (168,6 miljardu latu) apmērā, kuras atbalsta ES, SVF un ECB.