Duntes muižā atklāta viena no lielākajām saules elektrostacijām Baltijā, kuru izveidojusi SIA "Baltijas Lāse", kas darbu pie projekta sāka gada sākumā, aģentūra LETA noskaidroja Salacgrīvas novada domē.
Saules dārzā jeb norobežotā laukumā uzstādīti 216 saules paneļi, kuru kopējā jauda saulainā laikā ir 42 kilovati.
"Nākotnē šeit paredzēts uzstādīt lielu ekrānu, kurā būs redzami dati par elektrostacijā saražotās enerģijas daudzumu, stacijas jaudu un ietaupītā oglekļa dioksīda daudzumu. Speciālistiem un citiem interesentiem, izmantojot savus datorus, būs iespēja pieslēgties elektrostacijas vadības sistēmai un iegūt papildu informāciju par tās darbību dažādos laika posmos un meteoroloģiskos apstākļos," stāsta projekta tehniskais vadītājs, uzņēmuma "Ecosol" vadītājs Aleksandrs Bērziņš.
SIA "Baltijas Lāse" valdes priekšsēdētājs Atis Sausnītis stāsta, ka šis noteikti nav biznesa projekts, jo ieguldīto līdzekļu atmaksāšanās laiks ir tik liels, ka tas pat nav rēķināts. "Šī projekta nozīmīgums ir tas, ka tā būs viena no pirmajām un viena no lielākajām saules elektrostacijām Baltijas valstīs un to varēs apskatīt un izmantot arī pētnieciskiem mērķiem. Mums ir izveidojusies laba sadarbība ar Rīgas Tehnisko universitāti un Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūtu un labprāt dosim iespēju pasniedzējiem, studentiem un zinātniekiem sekot stacijas darbībai, veikt datu reģistrāciju, apstrādi un pētījumus."
Saražotā elektroenerģija tiks izmantota jaunceļamā Minhauzena pasaules informācijas centra un kroga elektroapgādei, bet elektroenerģijas pārpalikums tiks ievadīts AS "Sadales tīkls" sistēmā, kam jau ir saņemta Ekonomikas ministrijas atļauja.
Projekts guvis Klimata pārmaiņu finanšu instrumenta (KPFI) atbalstu konkursā "Atjaunojamo energoresursu izmantošana siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšanai". Projekta paredzamās izmaksas ir 139 568 lati, no kurām 41,5% kompensēs KPFI.
42 kilovatu jaudu saules baterijas spēs nodrošināt vasarā saulainā laikā, kad saules augstums virs horizonta būs optimāls. Gada laikā paredzēts saražot 58 megavatstundas elektroenerģiju un, pateicoties šim projektam, oglekļa dioksīda izmešu daudzums atmosfērā samazināsies par 23,03 tonnām.