13. janvāra grautiņi atmaksājušies

Vairāk nekā trīs gadus pēc 2009. gada 13. janvāra grautiņiem Vecrīgā tā dalībnieki joprojām uzskata, ka notikušais sabiedrībai nesis vairāk laba nekā slikta.

Precīzi trīs gadus un septiņus mēnešus pēc skaļajiem notikumiem tiesa noteikusi sodu pirmajam no 68 pēc masu nekārtībām apsūdzētajiem. Saskaņā ar Rīgas apgabaltiesas spriedumu Artūram Šternbergam vaina pret sabiedrību būs jādzēš 100 stundu garā piespiedu darbā. Grautiņa dalībnieku tiesiskajai aizsardzībai dibinātās biedrības 13. janvāris līderi uzskata, ka tiesa, taisot šo spriedumu un nesekojot prokuratūras pieprasītajam, rīkojusies adekvāti situācijai.

Neraugoties uz humāno sodu, viens no biedrības līderiem Ansis Ataols Bērziņš uzskata, ka 2009. gada 13. janvāra grautiņi sabiedrībai nesuši vairāk laba nekā slikta. «Gan es, gan biedrība paliek pie domām, ka 13. janvāra notikumi bija sabiedriski lietderīgi. Salīdzinot ar to, kas tika paveikts sabiedrības domas maiņā, tas nebija dārgi. Tas, kas tika izpostīts, maksāja lētāk nekā tas, kas tika nozagts līdz tam un būtu nozagts pēc tam,» teica A. A. Bērziņš.

Vērtējot cīņubiedram tiesas noteikto sodu, A. A. Bērziņš Neatkarīgajai atzina, ka tiesas piespriestais sods ir adekvāts nodarītajam. «Nezinu, cik lietderīgs vai represīvs būs tas piespiedu darbs. Ja tā, piemēram, ir koku stādīšana vai kaut kas tamlīdzīgs, tad sods ir adekvātāks nekā brīvības atņemšana vai nosacīts sods, kā to prasīja prokuratūra,» teica A. A. Bērziņš.

Viņš arī ir apmierināts, ka tiesa nav noteikusi par pienākumu atmaksāt grautiņa laikā nodarīto kaitējumu privātajam biznesam, pašvaldībai un valstij, jo, pēc viņa domām, uzņēmēju uzrādītie zaudējumi bijuši vairākkārt pārspīlēti.

Arī otrs biedrības 13. janvāris vadītājs un 13. janvāra notikumu dalībnieks Andris Maziks pauda gandarījumu par tiesas izrādīto sapratni, jo pārrunās ar prokuratūru visu laiku valdījis uzskats, ka grautiņu dalībniekiem pienākas vismaz nosacīta brīvības atņemšana.

A. Maziks notikumiem Latvijā gan vairs nesekojot un šeit iegriezīsies tikai septembrī, kad kopā ar A. A. Bērziņu stāsies tiesas priekšā. «Būtībā, kas notiek Latvijā, man ir dziļi vienaldzīgs. Esmu Vācijā, uz kurieni izbraucu, tikko man to atļāva noteiktais drošības līdzeklis,» teica A. Maziks.

Latvijā

Latviešu leģiona piemiņas vietas apgānīšanā apsūdzēto Igaunijas un Krievijas dubultpilsoni, visticamāk, Krievijas specdienesti savervējuši platformā "Telegram", un par savām darbībām vīrietis, iespējams, saņēmis 350 eiro, aģentūrai LETA pastāstīja Latvijas prokuratūras preses pārstāve Ieva Šomina.

Svarīgākais