Konceptuāli atbalsta "radio klausīšanās nodevas atcelšanu"; AKKA/LAA draud ar tiesāšanos

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija šodien konceptuāli pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus Autortiesību likumā, kuri paredz, ka radio programmu atskaņošana nav uzskatāma par publisku izpildījumu.

Autortiesību un komunicēšanas konsultāciju aģentūras un Latvijas Autoru apvienības (AKKA/LAA) pārstāve, advokāte Inese Kukaine deputātiem gan norādīja, ka grozījumu pieņemšana radīs darbu Satversmes tiesai un, iespējams, arī Eiropas Savienības (ES) tiesai.

Kukaine savu viedokli pamatoja, atsaucoties uz Satversmes 113.pantu, kurš paredz pienākumu aizsargāt autorus, kā arī vērsa uzmanību uz ierosinājuma pretrunu ar Bernes konvenciju.

Komisijas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (VL-TB/LNNK) debašu laikā pēc vairāku juridisku iebildumu uzklausīšanas norādīja, ka, veidojot likumprojektu, tā teksts var mainīties arī par 90%.

Savukārt Kultūras ministrija (KM) rosina par autoru darbu publisko izpildījumu noteikt situāciju, kura atbilst trīs kritērijiem - darbam jātiek izpildītam vairākām personām, tam ir jābūt vērstam uz šīm personām, un starp šīm personām nav personisko attiecību - šo personu starpā vai attiecībā uz izpildījuma veicēju.

Šādu kritēriju ieviešana neļaus par publisko izpildījumu nodēvēt situāciju, kad garāmgājēji dzirdēs mūziku, jo tā nebūs vērsta uz šīm personām, komisijas sēdē skaidroja KM juriskonsults autortiesību un blakustiesību jautājumos Rihards Gulbis.

Kā ziņots, ņemot vērā domstarpības jautājumā par publiskā izpildījuma piemērošanu un sodiem par radio atskaņošanu darbavietā, grozījumus ierosināja nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK). Likumprojektu parakstījuši arī "Vienotības", Reformu partijas un neatkarīgo deputātu pārstāvji.

Likumā paredzēts noteikt, ka par publisku izpildījumu tiks uztverta darba vai jebkura cita ar likumu aizsargāta objekta atskaņošana vai jebkāda cita veida ar tehniskas ierīces vai procesa starpniecību veikta izmantošana komerciālos nolūkos. Tāpat normatīvajā aktā plānots ierakstīt, ka ar raidorganizāciju raidīto programmu starpniecību uztverta darba demonstrēšana vai atskaņošana tiešraidē nav publisks izpildījums.

Patlaban ir nepieciešamas licences gan raidorganizācijām, gan arī personām, kuras uztver raidorganizāciju veidotos raidījumus un ar radioaparātiem vai televizoriem tos dara pieejamākus plašākam sabiedrības lokam. Savukārt pēc VL-TB/LNNK piedāvāto grozījumu veikšanas licences būs nepieciešamas tikai raidorganizācijām.

Latvijā

Pavisam nesen 360TV Ziņas bija liecinieki gadījumam, kad policisti reida laikā uzlika sodu transportlīdzeklim, kuram bija nodilušas riepas. Īpašnieks likumsargiem norādīja, ka viņa automašīnai ir Ceļu satiksmes un drošības direkcijas (CSDD) izsniegtā “slimības lapa”, taču tas no soda viņu neglāba.

Svarīgākais