Atvieglo darbības ar bezmantinieka mantu

3.novembrī Ministru kabinetā (MK) Finanšu ministrija (FM) iepazīstināja valdību ar informatīvo ziņojumu par bezmantinieka mantu un rīcību ar to kreditoru prasījumu apmierināšanai.

Informatīvais ziņojums izstrādāts, jo pēdējo gadu laikā FM, Valsts ieņēmumu dienests un citas valsts pārvaldes iestādes aizvien biežāk saņem notariālos aktus vai tiesas nolēmumus, ar kuriem kādas fiziskas personas pēc nāves atstātā manta tiek atzīta par bezmantinieka mantu, kura saskaņā ar Civillikumu piekrīt valstij, informē Finanšu ministrijas Komunikācijas departamenta Preses nodaļas pārstāve Agnese Beļkeviča.

Lai arī pastāv normatīvie akti, kas regulē darbības ar valstij piekrītošo mantu, tomēr, ņemot vērā straujo finanšu tirgus un kreditēšanas attīstību, esošais regulējums pilnībā nerisina tās problēmas, ar kurām savā ikdienas darbā aizvien biežāk sastopas zvērināti notāri, tiesas, valsts pārvaldes iestādes un zvērināti tiesu izpildītāji, apzinot, pārņemot un realizējot bezmantinieka mantu, lai segtu kreditoru prasības.

Secināts, ka arvien biežāk var rasties situācija, kad personai nomirstot paliek neizpildītas saistības, taču mantinieki nav pieteikušies vai, ņemot vērā lielo kredītsaistību apjomu, ir atteikušies no mantojuma. Tādēļ ir nepieciešams novērst pretrunas normatīvajos aktos, lai valstij atvieglotu darbības ar bezmantinieka mantu.

Valdība lēma, ka FM kopīgi ar Tieslietu ministriju, Ekonomikas ministriju, Vides ministriju un Zemkopības ministriju līdz 2010. gada jūlijam jāizstrādā un noteiktā kārtībā MK jāiesniedz grozījumi normatīvajos aktos, kuri regulē darbības ar bezmantinieka mantu, piemēram, likumā Par valsts un pašvaldību kapitāla daļām un kapitālsabiedrībām, likumā Par Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistru, Valsts un pašvaldību mantas atsavināšanas likumā, Meža likumā, likumā Par īpaši aizsargājamām dabas teritorijām, likumā Par Valsts ieņēmumu dienestu un Tiesu izpildītāju likumā. Tiesu izpildītāju likumā nepieciešams noteikt, ka bezmantinieka mantas atsavināšanas un kreditoru pretenziju apmierināšanas funkciju zvērināti tiesu izpildītāji uzsāk pildīt ar 2010. gada oktobri.

Lai nodrošinātu un koordinētu vienotu identificēto normatīvo aktu grozījumu izstrādi, valdība uzdeva FM izveidot darba grupu, pieaicinot visu ieinteresēto ministriju un institūciju pārstāvjus.

Svarīgākais