VUGD publicējis vadlīnijas, kā pagrabu pārvērst par bumbu patvertni; iedzīvotāji: Tā ir utopija!

© Ekrānšāviņš

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) izdevis vadlīnijas iedzīvotājiem, kā soli pa solim savu pagrabu – zem daudzdzīvokļu nama vai zem privātmājas – pārvērst par bumbu patvertni. Šādi pielāgotie pagrabi varot sniegt dzīvību glābjošu patvērumu, lai mazinātu ietekmi no sprādziena triecienviļņa, šķembām, siltumstarojuma vai pat radioaktīvā piesārņojuma. “360TV ZIŅneši” dodas noskaidrot, ko par šādām pagrabu pārvērtībām domā ļaudis, piemēram, Madonā.

Cik reāli ir pielāgot savu pagrabu patvertnes vajadzībām? Par piemēru esam izvēlējušies standarta daudzīvokļu namu, šis ir lietuviešu projekts. Ziņneši iet skatīties, cik šīs mājas pagrabs ir atbilstošs nupat izstrādātajām vadlīnijām.

“Tā māja pa četrdesmit gadiem jau ir satricināta, piektajā stāvā jau ir plaisas, ja kaut kas notiks, šī nebūs drošākā vieta,” stāsta daudzīvokļu nama iemītniece Inita.

Saraksts ir garš - telpām jābūt hermētiski noslēgtām, sienās nevar būt lieli atvērumi, telpā jābūt ne zemāk par desmit grādiem, jābūt divām izejām, un jāizveido griestu papildu balsti. Seko virkne ieteikumu.

Uldis Ķevers, VUGD Civilās aizsardzības pārvaldes priekšnieks, stāsta: “Tās ir vadlīnijas, tas ir rekomendējošs raksturs. Ņemot viņas vērā, labāka līdzekļa nav, kā novērtēt. Vadlīnijas nav Ministru kabineta noteikumi vai likums, kas jāievēro.”

Trīs svarīgākie punkti, lai vispār pagrabā varētu slēpties - nedrīkst iekļūt gruntsūdeņi vai būt ūdens caurules, kas nelaimes gadījumā var sprāgt, applūdinot pagrabu. Visam stāvam jābūt zem zemes, un caur pagrabu nedrīkst iet pilsētas komunikācijas. Patvertni vēlams aprīkot arī ar elektrību, ūdensapgādes un kanalizācijas sistēmu vai vismaz paredzēt vietu bioloģiskās tualetes uzstādīšanai.

“Tie ir līdzekļi, ko parastais cilvēks pat gada laikā neizdarīs. Cita runa, ja valsts dotu subsīdijas kaut kādas - mēs domājam par jūsu drošību un tā, kaut vai brauc kaut kāda inspekcija un pārbauda,” stāsta Madonas iedzīvotājs Artjoms.

Šobrīd gan uzsākta tikai valsts īpašumā esošu pagrabstāvu apsekošana. Dzīvojamo māju pagrabi tiks apsekoti gadījumā, ja īpašnieks to gribēs padarīt par publiski pieejamu patvertni. Tādā gadījumā jāvēršas pašvaldībā.

Vairāk skaties video!

Latvijā

Parādi par komunālajiem pakalpojumiem, laikus neizvesti mēsli, apkārtējās vides piesārņojums un citas nepilnības ikdienas darbā – tie ir tikai daži iemesli, kuru dēļ Izglītības un zinātnes ministrija ir gatava lauzt līgumu ar Latvijas Jātnieku federāciju, kas jau ilgstoši saimnieko valstij piederošajā jāšanas sporta centrā “Kleisti”, vēsta 360TV Ziņas.

Svarīgākais