“Vairāk problēmas ir Eiropas dienvidos, kur cilvēki ir tik ļoti atvērti un aktīvi vēlas līdzdarboties, piemēram, Spānijā un Itālijā, ka tas var kļūt traucējoši,” TV24 raidījumā “Meli un fakti” sarunā ar raidījuma vadītāju Kārli Streipu saka cilvēku ar invaliditāti tiesību aistāve un “SUSTENTO” valdes priekšsēdētāja Gunta Anča.
Sarunā par stereotipiem, kas valda sabiedrībā par cilvēkiem ar invaliditāti, G.Anča uzsver, ka tieši mīti un stereotipi veido sabiedrisko domu, kas nereti ir kļūdainu pieņēmumu kopums.
“Bieži, kad runājam par attieksmi, ja cilvēks ir ratiņkrēslā vai ir kādi fiziskie traucējumi, sabiedrības attieksme ir ļoti pozitīva, cilvēki ir gatavi palīdzēt, iesaistīties un atbalstīt. Bet, kad runājam par cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem, Latvijā cilvēki baidās, satraucās,” par saviem novērojumiem stāsta Anča, piebilstot, ka pieredze rāda, ka situācija mainās, dzīvojot kopā, kad cilvēki savstarpēji pierod viens pie otra.
“Vairāk problēmas ir Eiropas dienvidos, kur cilvēki ir tik ļoti atvērti un aktīvi vēlas līdzdarboties, piemēram Spanijā un Itālijā, ka tas var kļūt traucējoši. Var gadīties tā, ka stāvi un domā, kur jāiet, kamēr jau tiec pacelts ar ratiem un esi nolikt, tā, kā citiem šķitis vajadzīgs,” ar savu pieredzi, par palīdzēšanas saņemšanu uz ielas, dalās Anča.
Atbildot uz jautājumu, kā mainījusies vide, kopš padomju laikiem, Anča atbild: “Sabiedrība kopumā ir iekļaujošāka un kļuvusi atvērtāka, gatavāka uzņemt bērnus ar invaliditāti ikdienas aktivitātēs, skolās. Šobrīd bērniem ir iespēja iet skolā ar vienaudžiem. Tas ir milzu solis uz priekšu gan bērnam, gan vienaudžiem.”