Biedrība "Latvijas Samariešu apvienība" atklāja labdarības projektu "Sapņu pavadonis", aicinot brīvprātīgos pieteikties un palīdzēt piepildīt nedziedināmi slimu cilvēku vēlmes viņu mūža izskaņā.
Citviet "Sapņu pavadoni" pazīst kā "Wish ambulance" vai "Wunschewagen", un tagad ar Vācijas Samariešu apvienības atbalstu, pārņemot labāko pasaules pieredzi, projekts ar ziedojumu atbalstu tiks īstenots arī Latvijā. "Sapņu pavadonis" ir īpaši pielāgots un aprīkots auto, lai brauciens būtu drošs un ērts. Katrā braucienā cilvēku pavadīs divi apmācīti brīvprātīgie, no kuriem vienam ir medicīniskā kvalifikācija, radot prieku cilvēkiem ar ierobežotu dzīvildzi - paliatīvu vai hospisa diagnozi.
Kā aģentūrai LETA stāstīja Latvijas Samariešu apvienības vadītājs Andris Bērziņš, biedrība šobrīd visā Latvijā nodrošina paliatīvo hospisa aprūpi, un šī gada laikā palīdzību saņēmuši vairāk kā 100 cilvēki, bet aktīvajā aprūpē patlaban atrodas vairāk kā 30 cilvēki. Daļu no šiem cilvēkiem biedrības brīvprātīgie jau pazīst, bet pirms piepildīt kāda nedziedināmi slima cilvēka pēdējo vēlmi, tiks veikta izvērtēšana, jo būtiski saprast, vai tā nav vienkārši tehniska vajadzība, piemēram, aizbraukt uz veikalu, kam nav nekādas saistības ar pēdējo vēlēšanos.
"Mums svarīgi saprast, palīdzēt cilvēkam piedzīvot tos sapņus, kas ir dziļi iekšā, nevis tehnisku vajadzību. Tā būs individuāla saruna ar to cilvēku, kas pacientu iesaka, piemēram, sociālā dienesta darbinieku, aprūpes darbinieku. Konkrētu kritēriju nav un ārstniecības zīmes nav nepieciešamas. Hamburgas pieredze liecina, ka sabiedrības gatavība palīdzēt ir diezgan liela. Es ticu, ka Latvijā būs tāpat," pauda Bērziņš.
Pieteikt sapni varēs pats cilvēks vai viņa tuvinieks, sazinoties ar projekta vadītāju. Piesakoties, būs īsi jāapraksta sapnis, kā arī jānorāda informācija par cilvēka veselības stāvokli un citas detaļas brauciena plānošanai un drošai norisei.
Pagaidām nav iespējams prognozēt, cik sapņus izdosies piepildīt, jo viss atkarīgs no pieejamajiem resursiem. Piemēram, Vācijas Samariešu apvienība sākotnēji īstenoja vienu braucienu mēnesī, tad vienu reizi nedēļā, un šobrīd viņi brauc piepildīt cilvēku sapņus jau sešas reizes nedēļā. Bērziņš norādīja, ka biedrība skatīsies gan brīvprātīgo gatavību braukt, gan arī pacientu uzticēšanās iespējas savu sapni realizēt.
Biedrības projektu vadītāja aģentūrai LETA Laura Bulmane norādīja, ka līdz ar labdarības projekta atklāšanu, biedrība aicina pieteikties brīvprātīgos. Tiem būs paredzētas apmācības divu dienu garumā, kurā lielākais uzsvars būs nevis medicīniskai pusei, bet tam, kā pieņemt nāvi, rūpēties par cilvēku, kas ir savas dzīves pēdējā posmā, kā arī kā noorganizēt sapņu īstenošanu.
"Es negribu nevienu laist [sapņu īstenošanā], kamēr brīvprātīgie nav ietrenēti. Svarīgi iemācīt arī, kā rīkoties ar mašīnu, jo mēs uzticamies, bet līdzi visur nebrauksim. Ir svarīga ne tikai medicīniskā puse, bet arī empātija un humānā daļa. To var redzēt - vai viņa ir vai nav, un to nevar tā vienkārši iedot," atzina Bulmane.
Šobrīd gatavību sadarboties paudusi Rīgas Stradiņa universitāte, kas plāno aicināt studējošos iesaistīties un padarīt nedziedināmi slimu cilvēku ikdienu mazāk drūmu, priecīgāku un piepildītāku. Tāpat komandai aicināti pieteikties cilvēki, kuriem ir B kategorijas autovadītāja apliecība un/vai medicīnas māsas, ārsta palīga vai cita medicīniskā kvalifikācija, kā arī vēlme palīdzēt cilvēkiem.
Pēdējo vēlmju īstenošanai netiks izdalīta konkrēti Rīga vai reģioni - viss būs atkarīgs no tā, kāds būs pieprasījums. Šobrīd "Sapņu pavadonis" jau īstenojis vairākus braucienus, piemēram, kāda kundze bija sapņojusi vēl reizi aizbraukt uz Skrīveriem, ar kuriem viņai saistās jaunības atmiņas. "Sapņu pavadoņa" brīvprātīgie kopā ar sievieti bija devušies ar kuģītī izbraucienā pa Daugavu.