Savvaļas dzīvnieku un augu sugas pakāpeniski dabiskā veidā tiks galā ar negaisa radītajām sekām, atjaunojot populācijas un audzes, aģentūrai LETA sacīja Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāve Santa Biseniece.
Pirmdien Latviju šķērsoja pērkona negaiss un stipra vētra, kas dažviet atnesa ļoti lielu krusu un intensīvas lietusgāzes, gāžot kokus, izpostot būves, transportlīdzekļus un infrastruktūru.
Biseniece norādīja, ka negaiss, kas nes lielgraudu krusu, ir uzskatāms par dabisku procesu, tāpēc no dabas aizsardzības viedokļa nav uzskatāms par apstākli, kas būtu jāietekmē vai jānovērš.
Sastopot ievainotus dzīvniekus un putnus, svarīgākais ir pasargāt sevi, jo savainots dzīvnieks var kļūt agresīvs. Tāpat aizliegts to patvaļīgi sagūstīt pat tad, ja rīcības mērķis ir dzīvnieka glābšana. Transportēšana, ārstēšana un turpmākā rīcība jāuztic apmācītam speciālistam gan savas, gan dzīvnieka drošības dēļ, jo neapdomīga rīcība var novest pie kaitējuma dzīvniekiem. Par vētrā ievainotiem vai mirušiem dzīvniekiem nepieciešams ziņot pašvaldībai, norādot pēc iespējas precīzāku tā atrašanās vietu.
Dzīvnieku patversmēs un savvaļas dzīvnieku palīdzības centros aģentūrai LETA atklāja, ka tajās visvairāk nogādāti vētras laikā cietušie stārķi.
Dzīvnieku patversmē "Mežavairogi" šobrīd atrodas stārķi, kuru traumas ir "gandrīz neārstējamas" - putni lielākoties guvuši iekaisumus. Viens putns sācis atlabt. Gadījumā, ja stārķi nevarēs atgriezties tiem ierastajā vidē, tiks lemts par eitanāziju.
Vienlaikus dzīvnieku pieplūdumu pēc vētras nedēļas sākumā patversmē raksturo kā nelielu - nogādāto dzīvnieku skaits ir nedaudz vairāk nekā ierasts.
Savukārt savvaļas dzīvnieku palīdzības centrā "Ežu Hospitālis" atzina, ka uz visiem zvaniem par atrastajiem dzīvniekiem nav bijis iespējams atbildēt. Līdz nedēļas nogalei dzīvnieku palīdzības centrā nogādāto stārķu skaits sasniedza 14 putnus.
Vētrā cietušajiem putniem palīdzību sniedz arī Latvijas Savvaļas putnu palīdzības biedrībā "Drauga Spārns". Šobrīd tiek aprūpēti 20 putni, no tiem četras dzērves, kuras gūto traumu dēļ varētu zaudēt redzi. Vienlaikus biedrība turpina saņemt zvanus par jauniem gadījumiem, tostarp Neretā, Alojā un Jaunpilī.
Taujāti, cik putni varētu atgriezties dabā, biedrībā atzina, ka šobrīd ir ļoti grūti prognozēt, jo gūtās galvas traumas vērtējamas kā ļoti smagas. Tie putni, kuri neatgriezīsies tiem ierastajā vidē, paliks uz dzīvi biedrībā.