Investori un finansisti jauno valdību mudina izveidot vēl vienu ministriju

© F64

Ārvalstu investoru padome Latvijā (FICIL) un Latvijas Finanšu nozares asociācija (FNA) nosūtījusi vēstuli koalīciju veidojošiem politiskajiem spēkiem ar aicinājumu noteikt vienu atbildīgo iestādi, kas visaptveroši risinās klimata un enerģētikas jautājumus, ja nepieciešams izveidojot atsevišķu ministriju, aģentūru LETA informēja FICIL un FNA pārstāvji.

Vēstulē teikts, ka klimatneitrālas ekonomikas attīstības jautājumu raita virzība un ieviešana ir vitāli svarīga tuvāko gadu laikā. Pārdomāta, koordinēta, datu analīzē balstītu lēmumu pieņemšana un īstenošana šajā jomā FICIL un FNA ieskatā neapšaubāmi veicinās ekonomikas attīstību un valsts starptautisko konkurētspēju.

Minētā īstenošanai ir ļoti svarīga gan horizontālā sadarbība, gan valsts varas pastāvīgs atbalsts, kā arī atbilstoša centralizācija un proaktīva, atbildīga lēmumu pieņemšana. Ja par šīs politikas īstenošanu turpinās atbildēt visi, patiesībā atbildīgs nebūs neviens, un 2030.gadam noteiktos mērķus Latvija nesasniegs, norādīts vēstulē.

FICIL un FNA uzsver, ka šobrīd tik kritiski svarīgajā enerģētikas un klimata pārmaiņu jomā ir nepieciešama datos balstīta politikas īstenošana. Valsts un pašvaldību iestāžu rīcībā ir milzīgs datu apjoms, kas netiek efektīvi izmantots analīzei, tostarp izmantojot automatizētos rīkus un veidojot savstarpējās savienojamības starp dažādām valsts datu bāzēm. Aktuālu un kvalitatīvu datu pieejamība un analīze, lai uzlabotu likumdošanas un izpildvaras kvalitāti un attiecīgi Latvijas konkurētspēju, ir īpaši svarīgi attiecībā uz klimata mērķu sasniegšanu, lai izvērtētu esošo situāciju, novērtētu progresu un īstenotās politikas efektivitāti, kā arī pārliecinātos, ka noteiktie mērķi ir sasniegti.

FICIL un FNA vēlas uzsvērt arī nepieciešamību izveidot atbildīgo iestādi par visaptverošas digitalizācijas politikas attīstību un īstenošanu valstī. Digitalizācijai ir jābūt valsts līmeņa prioritātei. To var panākt, apkopojot un jēgpilni īstenojot labāko citu valstu un privātā sektora digitalizācijas praksi, nodrošinot kopēju politiku un centralizētu lēmumu pieņemšanu jautājumos, kas skar attīstības saskaņošanu un optimālāku resursu atkārtoto izmantošanu valsts institūciju starpā.

FICIL un FNA informē, ka digitālās transformācijas ministri vai atbildīgās iestādes pēdējos gados ir izveidotas vairākās valstīs - sākot ar Norvēģiju, kur digitalizācijas līmenis ir augsts, kā arī Ukrainā, kur digitālā transformācija ir salīdzinoši sākuma stadijā.

Valsts ekonomikas attīstību un uzņēmējdarbības vidi Latvijā ietekmē vairāki faktori, tostarp kvalificēta darba spēka nepieejamības problēma, neatbilstošas prasmes, neproporcionāls nodokļu slogs un ēnu ekonomikas īpatsvars, tomēr šobrīd vairākos kritiski svarīgos jautājumos ir novērojama viena un tā pati problēma - sadrumstalots publiskais sektors, kur pārklājas funkcijas un ir nepietiekama atbildība par rezultātu sasniegšanu, teikts FICIL un FNA vēstulē.

Veidojot nākamo valdību un izvērtējot darba kārtības būtiskākos jautājumus, ir jāpievērš uzmanība arī valsts pārvaldes sistēmai kopumā un atbildības sadalījumam tajā, pauž FICIL un FNA.

Jau ziņots, ka "Jaunā vienotība" (JV) atbalsta jaunas ministrijas izveidošanu, uz kuru tiktu pārcelta atbildība par enerģētikas un vides aizsardzības jomām no Ekonomikas ministrijas (EM) un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM).

Jaunajā ministrijā no EM tiktu pārņemti par enerģētiku atbildīgie departamenti un no VARAM ar vidi un klimatu saistītie departamenti.

Latvijā

Ja standarta dienā traumpunkta apmeklētāju skaits ir aptuveni 60 līdz 70, tad ziemas periodos, it sevišķi slidenajā laikā, tas var sasniegt 100 un pat vairāk pacientu, norāda Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas (TOS) galvenais ārsts Andris Džeriņš.

Svarīgākais