Vilto ReTV Ziņu saturu; eksperti internetā atrodamo video vērtē kā varbūtēju krāpšanas shēmas daļu

© Ekrānšāviņš

Internetā klejo viltus video, kurā, izmantojot televīzijas kanāla ReTV vizuālo identitāti, reklamētas azartspēles. Telekanāla vadība ir sašutusi par kaitējumu uzticama informācijas avota reputācijai, savukārt Informācijas tehnoloģiju drošības eksperti norāda – visticamāk, tamlīdzīgi video ir daļa no krāpšanas shēmas. 

Video redzams ReTV Ziņu dienesta moderators Oskars Brasliņš, kura runātajam uzmontēta mākslīgi sintezēta aizkadra balss un redzami videocitāti ar kāda anonīma jaunekļa vēstījumu. ReTV Ziņu dienests nekad nav veidojis šādu sižetu, tas ir viltojums, kas nesen atkal parādījies sociālās saziņas vietnē “Instagram”.

ReTV valdes priekšsēdētājs Ingemārs Vekteris: “Šāda prakse, kad tiek izmantots pazīstams un, galvenais, uzticams zīmols, gan Latvijā, gan pasaules praksē attiecībā uz viltus ziņu vai maldinošu reklāmu izplatīšanu .. ir ierasta. Arī kanāls ReTV ar to saskaras. Mēs nojaušam, ka pamatā šie viltus ziņu radītāji un izplatītāji, ir jau izpētījuši, lai zīmols, kuru viņi izmanto, ir ar augstu uzticamības pakāpi, atpazīstams, un šobrīd kanāls ReTV interneta platformās tieši tāds arī ir.”

Ar tamlīdzīgiem video galvenokārt tiek kaitēts uzņēmuma reputācijai, jo daļa skatītāju to var uztvert kā oriģinālu ReTV vēstījumu, akcentē Ingemārs Vekteris. Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijā CERT.LV savukārt norāda, ka šis nav vienīgais šāda veida video, kas nonācis ekspertu redzeslokā.

Gints Mālkalnietis, CERT.LV eksperts: “Mēs esam redzējuši daudz ko citu arī - prezidenta kungu, dažādus banku speciālistus.”

Eksperts uzsver, ka šeit varētu būt pārkāptas autortiesības, jo neatļauti izmantota telekanāla vizuālā identitāte. Taču varētu būt runa arī par krāpšanas mēģinājumu.

Gints Mālkalnietis, CERT.LV eksperts: “Kārtējais viltus video, kas tiek izmantots, lai reklamētu dažādas krāpnieciskas shēmas, kurās cilvēki sola nopelnīt, bet reāli viņus ievilina kaut kādās viltus investīciju platformās, un cilvēki reāli zaudē savu naudu. Pasākums kā tāds nav nekāds jaunais; diemžēl šie viltus investīciju piedāvājumi Latvijas iedzīvotājiem tiek izteikti gadiem. Diemžēl arī cietušo no šāda veida pasākumiem ir ļoti daudz.”

Pēc CERT.LV eksperta teiktā, policijā jau ir ļoti daudz iesniegumu par tamlīdzīgiem krāpšanas gadījumiem, un izmeklēšana notiek. Pamanot jaunus viltojumus, jāvēršas pie tiesībsargiem, lai maldinošo video izplatīšana pēc iespējas ātrāk tiktu pārtraukta. Tiesībsargājošajās iestādēs plāno vērsties arī ReTV.

Latvijā

Taksometru pakalpojumu pieejamība dažādām sabiedrības grupām un invaliditātes veidiem var būt atšķirīga, tomēr transportlīdzekļu pielāgošanā jāveic ievērojami uzlabojumi, jāizglīto vadītāji un jāveicina empātija, reizē neaizmirstot par drošas braukšanas kultūru, lai taksometru pakalpojumus pilnvērtīgi varētu izmantot arī pasažieri ar invaliditāti un vecāki ar maziem bērniem, uzskata Tiesībsarga birojs.

Svarīgākais