Šoziem jau teju 240 cilvēki guvuši traumas uz slidenām ielām

Šoziem jau teju 240 cilvēki guvuši traumas, paslīdot uz slidenām ietvēm un ceļiem, un vēl vairāk cilvēku cietuši no apsaldējumiem vai ķermeņa atdzišanas, tādēļ Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) mediķi lūdz iedzīvotājus nebūt vienaldzīgiem un nepaiet garām cilvēkiem, kas guvuši traumas uz ielas.

NMPD pārstāve Ilze Bukša aģentūrai BNS pastāstīja, ka cilvēki, paslīdot uz ielas, visbiežāk gūst roku, kāju, potītes lūzumus un galvas traumas. Šādu ziemas traumu gadījumos iznākums nereti var būt arī ļoti traģisks - cietušais var nomirt nevis iegūtās traumas dēļ, bet gan nosalstot sniega kupenā, ja laikus nesaņem līdzcilvēku palīdzību.

"Ja uz ielas cilvēkam paliek slikti ar sirdi vai viņš lauzis kāju un nespēj pats piecelties, dažkārt pietiek pat ar 15–20 minūtēm, lai sāktos ķermeņa atdzišana un, atstājot cilvēku bez palīdzības, viņš var gluži vienkārši nosalt. Tāpēc aicinām iedzīvotājus nepalikt vienaldzīgiem. Pamanot guļam cilvēku ielas malā vai sniega kupenā, pieejiet viņam klāt, mēģiniet uzrunāt un noskaidrot, kas noticis. Ja cilvēks neatbild, nav spējīgs piecelties un iet vai arī viņam ir kāda trauma, zvaniet ātrajai palīdzībai pa tālruni 113,” aicinājis NMPD vadītājs Armands Ploriņš.

Bukša sacīja, ka nedēļas sākumā Rēzeknes novadā uz ielas paslīdējusi un nokritusi 68 gadus veca sieviete, gūstot ceļa locītavas lūzumu. Sievietei bijis grūti iet, un viņa centusies apturēt garāmbraucošās mašīnas, taču neviena nav piestājusi. Laimīgā kārtā sirmā kundze saviem spēkiem tikusi līdz mājām un izsaukusi ātrās palīdzības mediķu brigādi.

NMPD informācija liecina, ka daudzos gadījumos uz slidenām ielām traumas gūst tieši gados vecāki cilvēki, tāpat sniegā saļimst un tiek atrasti guļam hroniski slimojoši pacienti, kam pēkšņi radušies slimības saasinājumi un cilvēki paši nav spējīgi piecelties vai saukt palīgā.

Bukša paskaidroja, ka NMPD mediķi nereti sastopas ar sabiedrības viedokli, ka uz ielām atrastie guļošie ir sociāla riska grupas ļaudis, alkohola reibumā un šis ir viņu ierastais dzīvesveids, tāpēc nesteidz sniegt palīdzību. Taču arī sociālais statuss vai dzīvesveids nedrīkstētu likt novērsties no cilvēkiem, kuriem vajadzīga apkārtējo palīdzība dzīvību apdraudošā situācijā. Tāpat, izsaucot palīdzību, NMPD mediķi aicina izsaucējam pēc iespējas precīzāk norādīt vietu, kur atrodas cietušais, un arī sagaidīt brigādi, paliekot pie cietušā.

Šogad sniegiem bagātā ziema ik dienu papildinājusi NMPD skaudro statistiku par dažādām traumām. Līdz šim jau 280 cilvēkiem bijusi nepieciešama mediķu palīdzība, gūstot apsaldējumus un ķermeņa atdzišanu. Liels risks cilvēku veselībai ir arī svārstīgās temperatūras maiņas dēļ izveidojušās draudošās lāstekas un ledus gabali, kas, krītot no jumtiem, pēdējo divu nedēļu laikā traumējuši jau astoņus cilvēkus, tostarp divus bērnus.

Latvijā

Latviešu nacionālo partizānu sīkstās un ilgās cīņas ar padomju okupantiem kopumā zināmas arī tiem, kuri par tām nav daudz interesējušies. Taču nupat kā bija atzīmējama 80. gadadiena vācu okupācijas zonā notikušai kaujai, kas “plašākā un ilgstošākā visā Latvijas nacionālās pretestības kustības vēsturē”.

Svarīgākais